• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Nowy projekt

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#1
Witam po długiej przerwie. Jakiś czas temu zacząłem robić nową makietę, w przeszłości miałem już jeden lub dwa projekty, ale nie były do końca przemyślane, więc wylądowały w koszu. Ten mam nadzieję, że przetrwa dłużej. Realizacja będzie raczej rozciągnięta w czasie, z powodu małej ilości wolnego czasu, ale postaram się i będę relacjonował postępy. Liczę również na pomoc kolegów w razie problemu. Poniżej zdjęcia z początków, niestety słabej jakości następne będą lepsze
20170506_073351.jpg
.
20170429_181914.jpg
20170430_212934.jpg
20170506_073321.jpg
 
OP
OP
stolnik

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#6
Makieta będzie składała się ze skrzynek połączonych bez żadnych norm. Poprzednie koncepcje to były torty mniejszy i większy, ale to dalej trochę większe kółko i składy jeżdżące wiecznie po łukach. Plan jest bardzo ambitny czyli: stacja, kilka metrów szlaku oraz kiedyś na końcu szlaku stacja czołowa, aby zabawy było więcej. Wszystko ma się zmieścić w mieszkaniu, rozkładane co jakiś czas. Plusem tej koncepcji jest jeszcze to że można robić po kolei każdą skrzynkę, choć nie wiem czy nie zacznę od przejezdności kilku skrzynek. Poniżej plan stacji.
stacja doc.jpg
 
OP
OP
stolnik

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#8
Witam po małej przerwie. Padła ostatnio decyzja o zmianie torów z tillig ellite na Piko, tak Piko, wolałem to zrobić we wstępnej fazie. Pewnie wielu kolegów mnie zlinczuje ale miałem kilka powodów:
najważniejszy to polaryzowane krzyżownice, odpada kwestia setek lutów do szyn. Następną sprawą jest dopasowywanie rozjazdów (piłowanie, doginanie itp.). Poza tym posiadam większą ilość Conradów bez polaryzacji i chętnie je wykorzystam, wysokość samych szyn jakoś mi nie przeszkadza. Martwię się tylko o wytrzymałość, pożyjemy zobaczymy. A poniżej zdjęcia kolejnych elementów i stacja po wymianie torów.
P1281603.JPG
P1281605.JPG
20180204_220422.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#9
Jeśli masz żonę to złota kobieta jest, tak sobie przykręcasz skrzynki do mebli.

Podoba mi się skrzynka pod pętlę, ta część wygięta to ze specjalnej sklejki do wyginania czy inne rozwiązanie.
 
OP
OP
stolnik

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#10
Żona, nic nie mówi, ale czy taka złota? Elementy gięte są wykonane z mdf-u nacinanego do robienia giętych frontów, ale sklejka do gięcia też jest tylko akurat takie resztki mi zostały. Poniżej 6mb szlaku biegnącego do sypialni.
P2141614.JPG
P2111611.JPG
P2111612.JPG
 
OP
OP
stolnik

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#14
Dzięki za pozytywne reakcje. Żony jeszcze nie muszę kneblować, aczkolwiek nie wiem jakby zareagowała gdybym co tydzień rozkładał cały ten cały "bałagan". Zawodowo zajmuję się meblami, więc takie skrzynki to nie jakieś wielkie wyzwanie, bardziej boję się kolejnych etapów. Do soboty chciałbym przygotować ostatnie 3 skrzynki dla stacji czołowej i przedstawiam poniżej plan tej stacji. Czekam na komentarze, czy taki plan będzie o.k?
stacja końcowa.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.762 301 15
#16
Co to za płyta tuż pod korkiem? jakieś miękkie prasowane wióry? Jak się ma cenowo np. do sklejki? Ostatnio podziwiałem makietę na pudłach ze sklejki - rozkosz trwała do uruchomienia pociągu - dudniło jak po pudle gitary...

Co do torów - też wybrałem piko, miałem tego dużo i nie ma sensu się przenosić na innych producentów. Póki co jeszcze ani sztuki nie ułożyłem bo strych w trakcie robót jest, ale torowiska mam już z 30mb.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#18
Czekam na komentarze, czy taki plan będzie o.k?
Jaki jest dalszy plan z prawej strony? Masz koncepcję na całość?

Z zaciekawieniem będę patrzył na kolejne etapy.
Zazwyczaj tak wielkie segmenty kończyły się wyłącznie na planach, u Ciebie jest to już zaawansowany proces.

Co to za płyta tuż pod korkiem?
Wygląda jak płyta MDF.
 

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#19
Świetny projekt, bardzo mi się podoba. Moja żona spojrzała z przerażeniem na mnie, zapytała się czy też coś podobnego będzie w mieszkaniu. PEWNIE, ŻE TAK...
W końcu jesteśmy jak mali chłopcy i uwielbiamy nasze modele. Koncepcja rewelacyjna...
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#20
szczerze zapytam. to nie do śmiechu czy coś.
Co zrobiłeś żeby się żona do tego nie czepiała? Zdradź tajemnicę forumowiczom :)
Jak ja swojej zaczynam wspominać że niedługo będzie trzeba łóżko w sypialni przesunąć o 7 cm bo pociągi muszą przejechać na drugą stronę to mi mówi że mi odwaliło, a Ty widzę połowę piętra na to wykorzystałeś. Kupiłeś jej nowe buty czy coś?
 

Podobne wątki