• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e nowy projekt - Wls 150 H0e

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#41
Nadal czekam na koła, więc koniec września jak zapowiadałem nieaktualny, ale w październiku to już na poewno. Jeszcze jedno pytanie, bo projektuję inst. elektryczną, jakie oświetlenie tu zaplanować? Czrwonych końcowych chyba tu nie było, białe dolne i jedno górne plus kabina?
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#43
OK, tak zaplanuję. Z upchnięciem nie będzie problemu bo zastosuje sprawdzone rozwiązanie z SM03 czyli obwody na płytce elastycznej zamiast kabelków.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#44
Kończę wzór do odlewów budy. Trzeba teraz doszlifować i dopieścić. Chociaż będzie to żywica to mam takie założenie aby była jaknabliższa oryginału i niewiele gorsza od blaszek. Wystające daszki na przykład będą grubości 0,2-0,3 mm czyli prawie jak blaszki. Górna lampa też będzie świecić, od spodu jest tam dojście oby weszła mała dioda na drucikach.
 

Załączniki

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#45
Pieść ją czule. :) Poniżej uwagi:
1. Pomiędzy kabiną maszynisty i a ostoją powinna być przynajmniej jakaś linia podziału. W oryginale kabina jest wyraźnie oddzielona od ostoi (zob. zdjęcie).
2. Na oko wydaje mi się, że promień krawędzi pomiędzy ścianami a dachem przedziału maszynowego jest za mały.
3. Również wysokość otworów stopni wydaje mi się za mała.
4. Niektóre egzemplarze nie miały na dachu lampy w obudowie. Fajnie byłoby, gdyby lampa ta stanowiła odrębną część. Ale jak się nie da, to lepiej niech zostanie.
5. Obramowanie pokryw silnika ze względu na przeskalowanie nie wygląda najlepiej. W oryginale jest ledwo widoczne, a w niektórych egzemplarzach nie występuje w ogóle. Ja bym z niego zrezygnował, no ale tu zdania mogą być podzielone.
6. Przydałyby się uchwyty mocujące pokrywy do ostoi (widać jeden na zdjęciu)
Zastanawiają mnie też te otwory w czołownicach, czy to pod kątem montażu balastu obciążającego (znowu występował tylko w części egzemplarzy)?
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#46
uwagi:
1. Pomiędzy kabiną maszynisty i a ostoją powinna być przynajmniej jakaś linia podziału.]
Linia podziału będzie.
2. Na oko wydaje mi się, że promień krawędzi pomiędzy ścianami a dachem przedziału maszynowego jest za mały.
Masz rację, ten promień mógłby być minimalnie większy, ale tak już zostanie, uzyskanie idealnego promienia jest dosyć trudne.
3. Również wysokość otworów stopni wydaje mi się za mała.
Rzeczywiście, tego nie zauważyłem, trzeba poprawić.
4. Niektóre egzemplarze nie miały na dachu lampy w obudowie. Fajnie byłoby, gdyby lampa ta stanowiła odrębną część. Ale jak się nie da, to lepiej niech zostanie.
Tak zostanie, w wersji bez lampy można je stosunkowa łatwo zeszlifować.
5. Obramowanie pokryw silnika ze względu na przeskalowanie nie wygląda najlepiej. W oryginale jest ledwo widoczne, a w niektórych egzemplarzach nie występuje w ogóle. Ja bym z niego zrezygnował, no ale tu zdania mogą być podzielone.
Zastanawiałem się nad tym i stwierdziłem że powinno jednak być, nawet trochę przeskalowane.
6. Przydałyby się uchwyty mocujące pokrywy do ostoi (widać jeden na zdjęciu)
Będą
Zastanawiają mnie też te otwory w czołownicach, czy to pod kątem montażu balastu obciążającego (znowu występował tylko w części egzemplarzy)?
Dokładnie tak, wersje z balastem będą miały trawiony balast doklejany do czołownicy, a te otwory w oryginale też wystepują.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#47
Elementy napędu już się frezują, kilka razy zmieniałem założenia i koncepcję ale teraz powinno być OK. Napęd musi być superdokładny, żadnych zbędnych luzów aby Lydka nie kolebała się na boki, co przy napędzie wiązarowym i małym rozstawie kół często występuje. Poza tym założyłem że model będzie jaknajtańszy oczywiście jak na ręcznie składany. Cena gotowego z DCC będzie pewnie w granicach 1300 - 1500 zł. Zestaw - ok. 600 zł. Zestaw nie będzie też trudny w montażu.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#50
uwagi:
4. Niektóre egzemplarze nie miały na dachu lampy w obudowie. Fajnie byłoby, gdyby lampa ta stanowiła odrębną część. Ale jak się nie da, to lepiej niech zostanie.
Tak zostanie, w wersji bez lampy można je stosunkowa łatwo zeszlifować.
Z doswiadczenia wiem, ze matka do odlewow powinna miec jak najmniej czesci, ktore wystaja a ktore da sie dokleic w pozniejszej fazie. Zawsze mozesz tam zrobic jakis element ulatwiajacy (ustalajacy) mozntaz np. jakies lekkie wglebienie lub lekkie naciecia. Latwiej tez bedzie zrobic sama lampe pod montaz LED (wklejalo by sie gotowca). Po za tym przez takie wystajace elementy trwalosc samej formy moze byc mniejsza. Silikon bedzie sie rwal, albo beda zostawac odlamki zywicy przy nieodpowiednim wyciaganiu. Zrobisz po prostu mniej odlewow. Ale oczywiscie to tylko rady - zrobisz jak zechcesz.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#51
Daromaro masz rację, z tym że silikon umożliwia właśnie wiele finezyjnych rozwiązań dzięki swojej elastyczności. Można też dobrać odpowiednią twardość gumy. Robię właśnie pierwsze odlewy, niedługo pokażę cały model.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#52
Sprawa się przeciąga, ale tak już bywa w tym hobby. W każdym razie model się finalizuje. Widoczek na wnętrzności, zrobiłem próbne odlewy balastów z ołowiu. Jak widać balasty zajmują wszystkie wolne przestrzenie, to jedyny sposób aby uzyskać masę. Waga powinna być około 90 - 100 g co jest już zupełnie wystarczające. Do tego kondensator i koło zamachowe. Wkrótce będą też koła będzie można przetestować napęd.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#53
Wreszcie doszły koła więc Lydka powinna wkrótce zacząć się poruszać na własnych, specjalnie dla niej wykonanych kołach.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#55
Zapisałem.
Jeśli chodzi o zestawy to będą w takiej postaci:
-napęd kompletny
-buda - obecnie żywica
Blaszek nie oferuję na razie, chyba że będzie na nie więcej chętnych to zrobię projekt blaszek, ale chyba już takowy istnieje?
Ponadto będzie możliwość zakupu poszczególnych części oddzielnie, cennik zamieszczę wkrótce.
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#56
Zapisałem.
Jeśli chodzi o zestawy to będą w takiej postaci:
-napęd kompletny
-buda - obecnie żywica
Blaszek nie oferuję na razie, chyba że będzie na nie więcej chętnych to zrobię projekt blaszek, ale chyba już takowy istnieje?
Ponadto będzie możliwość zakupu poszczególnych części oddzielnie, cennik zamieszczę wkrótce.
To poproszę buda + napęd.
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#57
Wreszcie doszły koła więc Lydka powinna wkrótce zacząć się poruszać na własnych, specjalnie dla niej wykonanych kołach.
Ze zdjęcia trudno to ocenić, ale czy koła nie mają za wąskich krawędzi? Krawędzie kół malowane były na biało, jeżeli będą one za wąskie, to efekt końcowy sporo straci.
 

rurka

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
#58
Ja jestem zainteresowany kółeczkami . A wersja trawiona istnieje, Marcin Wojda mi trawił (projekt kolegi z Wawy. ).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 37
Wąskotorówka 10
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 58
Wąskotorówka 147

Podobne wątki