• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowy FRED - FRED-RF

OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#21
Tak ładowanie z 5V przez USB jak rownież wymiana oprogramowania i może jakiś konfigurator . Akumulator 3.7V 1350mA . Stabilizator impulsowy na 2.5V. Złącze USB mini B
 

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#22
Tak z własnego doświadczenia z tymi radiami:
- Zasięg raczej słaby. Potrafiły gubić sporo pakietów nawet jak nadajnik i odbiornik leżał w jednym pomieszczeniu. Dopiero zastosowanie wersji z anteną i wzmacniaczem w odbiorniku dało zadowalający rezultat w postaci w miarę stabilnej komunikacji w całym mieszkaniu.
- Wbudowany protokół ma kilka ograniczeń, maksymalna liczba jednoczesnych połączeń to 6, czyli trochę mało jak na sieć w topologii gwiazdy. Dodatkowo automatyczne powtarzanie utraconych pakietów działa w ten sposób, że próba ponownego wysłania podejmowana jest zawsze po tym samym czasie (można ustawić jeden z 15 do wyboru) - czyli w przypadku kolizji dwa moduły będą próbowały powtórzyć pakiet po tym samym czasie i tak w kółko. No chyba, że urządzeń w sieci jest mniej niż 15 ;)
U mnie skończyło się na wyłączeniu tych wszystkich udogodnień i napisaniu własnego protokołu komunikacyjnego z potwierdzeniami i automatycznym powtarzaniem pakietów z wykorzystaniem algorytmu binary exponential backoff.
W razie czego służę pomocą ;)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#23
Kolego cizar napisał kolega ,że klawiatura rozbudowana do 12 klawiszy.
Czy tym samym w tym manipulatorze będzie możliwość sterowania większą ilością "efek" ? W fredi jest ich 8.
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#24
Kolego cizar napisał kolega ,że klawiatura rozbudowana do 12 klawiszy.
Czy tym samym w tym manipulatorze będzie możliwość sterowania większą ilością "efek" ? W fredi jest ich 8.
Ogólnie mam inny pomysł. Stworzenie na kompie aplikacji która bedzie pozwalała na dowolne przypisanie funkcji F do danego klawisza i na określony czas - nie bedzie potrzeby pamiętania o wyłączeniu trąbki . W założeniach widzę to tak posiadam 8 lokomotyw z rożnymi dekoderami a co za tym idzie rożnymi funkcjami pod funkcjami F. Dzięki zaprogramowaniu dowolnemu przycisków można bedzie np. Zawsze pod przyciski 1 dać funkcje załączania świateł , pod 2 dźwięk załączania silnika itp. Tak wiec pozostanie nam zapamietać jedynie nr. naszych lokomotyw i wybrać ja w fredzie po uruchomieniu. Oczywiście pozostawię rownież tryb normal czyli klawisz 0 - F0 ; 1-F1 ...
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#25
Tak z własnego doświadczenia z tymi radiami:
- Zasięg raczej słaby. Potrafiły gubić sporo pakietów nawet jak nadajnik i odbiornik leżał w jednym pomieszczeniu. Dopiero zastosowanie wersji z anteną i wzmacniaczem w odbiorniku dało zadowalający rezultat w postaci w miarę stabilnej komunikacji w całym mieszkaniu.
- Wbudowany protokół ma kilka ograniczeń, maksymalna liczba jednoczesnych połączeń to 6, czyli trochę mało jak na sieć w topologii gwiazdy. Dodatkowo automatyczne powtarzanie utraconych pakietów działa w ten sposób, że próba ponownego wysłania podejmowana jest zawsze po tym samym czasie (można ustawić jeden z 15 do wyboru) - czyli w przypadku kolizji dwa moduły będą próbowały powtórzyć pakiet po tym samym czasie i tak w kółko. No chyba, że urządzeń w sieci jest mniej niż 15 ;)
U mnie skończyło się na wyłączeniu tych wszystkich udogodnień i napisaniu własnego protokołu komunikacyjnego z potwierdzeniami i automatycznym powtarzaniem pakietów z wykorzystaniem algorytmu binary exponential backoff.
W razie czego służę pomocą ;)
Bardzo dziękuje za informacje na temat tego modułu. Przyznam że wcześniej nie miałem z nim kontaktu tylko z innym stosowanym przez firmę ZAMEL na 868Mhz i nawet z niezłym skutkiem co do zasięgu do 50m nie miałem problemów. Odsyłem do forum (nik - cizar)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2959444&highlight=
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2911962&highlight=
Wiec w ostateczności zastosuje podobne rozwiązanie. W samym protokole tez było kilka zabezpieczeń i ponowień by dane były poprawne oczywiście protokół był autorski (SATEL) jedynie został przeze mnie złamany. Co do jednoczesności i kolizji o której wspominasz to nie mam zamiaru robienia systemu multimaster tylko odbiornik będzie masterem i będzie odpytywał FRED-y o ich zmiany które wywołał użytkownik a wiec będzie transmisja jednocześnie tylko z jednym pilotem.
Oczywiście w przypadku problemów nie omieszkam poprosić o pomoc .
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#26
Dzięki zaprogramowaniu dowolnemu przycisków można bedzie np. Zawsze pod przyciski 1 dać funkcje załączania świateł , pod 2 dźwięk załączania silnika itp.
Jakiś czas temu była rozmowa o podobnym rozwiązaniu w jakimś innym wątku.

Ogólnie, pierwsza myśl jest taka, że to bardzo fajny pomysł. Ale po zastanowieniu okazuje się, że to jest trochę bez sensu.
Jak sam zauważyłeś, każdy model może mieć inny dekoder, jedne jazdy, drugie jazdy i dźwięku ( a przez to dochodzą funkcje dźwiękowe), do tego zaprogramowane przez różne osoby i z różną liczbą funkcji. Jeśli ustalisz, że jakaś tam "efka" ma we wszystkich modelach wyzwalać coś tam, to zaraz się okaże, że:
- część modeli nie ma takiej funkcji w ogóle, a zatem miałoby się przez to niewykorzystany klawisz, pod jakim mogłoby znajdować się coś innego,
- część modeli ma daną funkcję rozbudowaną o tyle, że można uzyskać dodatkowe bajery z nią związane innymi klawiszami, jakich nie przewidziałeś, bo są nietypowe,
- a część modeli ma tak, że tę funkcję steruje się w powiązaniu z innym klawiszem, na zasadzie kombinacji, a zatem nie byłoby to możliwe przy Twoim rozwiązaniu.
Reasumując, nie widzę tego. Ale może wpadniesz na coś jeszcze lepszego. Ja jestem za cienki w uszach w DCC.

Bardziej bym był za tym, by ludzie programując dekodery robili to z głową, tak by na najniższych klawiszach były funkcje najczęściej używane/najfajniejsze/najbardziej potrzebne, a nie gdzieś dalej, na 20-tej którejś pozycji. Myślę, że to pozwoli na obsługę takich funkcji nawet na Fredkach.
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#27
Jakiś czas temu była rozmowa o podobnym rozwiązaniu w jakimś innym wątku.

Ogólnie, pierwsza myśl jest taka, że to bardzo fajny pomysł. Ale po zastanowieniu okazuje się, że to jest trochę bez sensu.
Jak sam zauważyłeś, każdy model może mieć inny dekoder, jedne jazdy, drugie jazdy i dźwięku ( a przez to dochodzą funkcje dźwiękowe), do tego zaprogramowane przez różne osoby i z różną liczbą funkcji. Jeśli ustalisz, że jakaś tam "efka" ma we wszystkich modelach wyzwalać coś tam, to zaraz się okaże, że:
- część modeli nie ma takiej funkcji w ogóle, a zatem miałoby się przez to niewykorzystany klawisz, pod jakim mogłoby znajdować się coś innego,
- część modeli ma daną funkcję rozbudowaną o tyle, że można uzyskać dodatkowe bajery z nią związane innymi klawiszami, jakich nie przewidziałeś, bo są nietypowe,
- a część modeli ma tak, że tę funkcję steruje się w powiązaniu z innym klawiszem, na zasadzie kombinacji, a zatem nie byłoby to możliwe przy Twoim rozwiązaniu.
Reasumując, nie widzę tego. Ale może wpadniesz na coś jeszcze lepszego. Ja jestem za cienki w uszach w DCC.

Bardziej bym był za tym, by ludzie programując dekodery robili to z głową, tak by na najniższych klawiszach były funkcje najczęściej używane/najfajniejsze/najbardziej potrzebne, a nie gdzieś dalej, na 20-tej którejś pozycji. Myślę, że to pozwoli na obsługę takich funkcji nawet na Fredkach.
Jak najbardziej zgadzam się z Tobą jeżeli chodzi o dekodery które powinny mieć najważniejsze funkcje pod stałymi klawiszami F0-F8.
A co do istoty pomysłu to moim zdaniem własnie taka funkcjonalność to rozwiązuje. Bo można te najbardziej ważne funkcje skonfigurować pod klawisze np 1-3 (np światła)
(4-7) np dźwięki te które najczęściej się używa i są praktycznie w każdym dekoderze z dźwiękiem. Wiec takie rozwiązanie ma sens jak dla moich potrzeb.
Nia mam zamiaru robienia klawiatury 20 przyciskowej czy wprowadzania klawisza SHIFT. Uważam ze 10 klawiszy powinno starczyć do doskonałej zabawy. Jeśli potrzeba więcej to Z21 + kom np.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#28
Tylko że spotkasz się z modelami, gdzie światłami steruje się w nieco bardziej skomplikowany sposób, to znaczy gdzie kombinacja dwóch różnych klawiszy daje to, co w innych dekoderach daje wciśnięcie jednego przycisku. Wtedy chyba Twój pomysł by nie miał jak się sprawdzić. A takie rozwiązania stosuje kilku kolegów, jedni po to, by zaoszczędzić klawiszy i dosłownie kilkoma móc uzyskać mnogość sygnałów, a inni by dodatkowo przekombinować. :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#29
Ogólnie mam inny pomysł. Stworzenie na kompie aplikacji która bedzie pozwalała na dowolne przypisanie funkcji F do danego klawisza i na określony czas - nie bedzie potrzeby pamiętania o wyłączeniu trąbki . W założeniach widzę to tak posiadam 8 lokomotyw z rożnymi dekoderami a co za tym idzie rożnymi funkcjami pod funkcjami F. Dzięki zaprogramowaniu dowolnemu przycisków można bedzie np. Zawsze pod przyciski 1 dać funkcje załączania świateł , pod 2 dźwięk załączania silnika itp. Tak wiec pozostanie nam zapamietać jedynie nr. naszych lokomotyw i wybrać ja w fredzie po uruchomieniu. Oczywiście pozostawię rownież tryb normal czyli klawisz 0 - F0 ; 1-F1 ...
"Na kompie"...
Tak możesz działać tylko i wyłącznie "na swoim podwórku".
Jeżeli ma być coś powtarzalnego to tak jak to robi EFC - sygnały świetlne( E1 ) są zawsze tak samo, syrena, krótka , długa, sprzęg... są zawsze w tym samym miejscu.
"Wyjdziesz z domu", inne sterowanie i - kuku...
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#30
Chyba, że kolega ma pomysł, by móc jakoś programować tego nowego FRED'a. NA zasadzie: wciskasz klawisz nr 3 to aktywowana jest np. kombinacja F0+F1+F3. Wtedy ok, ale nie będzie można w łatwy sposób FRED'a przeprogramować pod obsługę innej lokomotywy, a to się "w warunkach bojowych" przydaje.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#39
Nie chwilowy brak czasu i zmiana priorytetów . Czekam jeszcze na miniBoxa bo nie mam póki co żadnej centralki z Loconet, a to ciężko osiągalny towar. Dodatkowo kończyłem kilka moich modułów na wystawę która była u nas w mieście.
Jako centralkę mogę polecić DR5000 firmy Digikeijs. MiniBox ma sporo ograniczeń, a DR5000 to prawdziwy kombajn w niskiej cenie...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 0
DCC 4
DCC 91
DCC 93

Podobne wątki