• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowy FRED - FRED-RF

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#1
Witam.

Własnie startuje z nowym projektem Manipulatora FRED-RF do systemu Loconet . Na impreza troszkę denerwuje mnie to chodzenie z kabelkiem i przekładanie go ze złącza do złącza wiec dlaczego nie bezprzewodowo.
Urządzenie będzie bardzo przypominać (FREDi) troszeczkę dłuższe o 25mm . Klawiatura bardziej rozbudowana bo 12 klawiszy. Opcja enkoder lub potencjometr. ładowanie przez port mini USB. Czas pracy hmmm myślę ze lekko tydzień czasu. kontrolki ładowania i naładowania. Całkowita zmiana procesora na ST32.
Odbiornik ma obsługiwać kilkanaście takich fredów i jak pisałem ma działać w standardzie Loconet a możne pokusić się na X-bus . Prace potrwają pewnie kilka miesięcy niestety (jak u wszystkich brak czasu)
przesyłam na razie zdjęcia płytki poglądowe które własnie wysyłam do wykonania.
FRED-RF.jpg
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#7
Nie mysle o kablu jak robie bezprzewodowo . Akumulator starczy na wystarczajaco dlugo. Zlacze kabla zajmuje miejsce ktorego nie mam no i wszystkie piny procesora zajete ! Po jednej stronie obudowy mini USB po drugiej Wylacznik zasilania !
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#9
Nie mysle o kablu jak robie bezprzewodowo . Akumulator starczy na wystarczajaco dlugo.
Myślę, że nikomu nie chodzi o obawy że urządzeniu nie starczy energii w trakcie trwania imprezy i dobrze by w związku z tym była także możliwość wykorzystania także z kablem, ale raczej chodzi o chęć by nowo projektowany sterownik był urządzeniem uniwersalnym, a zatem zarówno do pracy bezprzewodowej, jak i klasycznie z kabelkiem na imprezach gdzie nie byłoby możliwości sterowania bezprzewodowego.

A tak swoją drogą, to nikt na świecie wcześniej nie wpadł na ten sam pomysł i nie stworzył FREDa bezprzewodowego? To wydaje mi się aż dziwne.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#10
Digitrax stworzył bezprzewodowe manipulatory (PMM takich używa), ale jest to droga zabawka. U nich istnieje możliwość podłączenia się klasycznie, kablem, bo czasem pojawiają się problemy z transmisją i manipulatory nie reagują prawidłowo.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#11
Jakoś tak boję się zabawek radiowo sterowanych. Generalnie każdy ma jakieś doświadczenia z WiFi, Bluetooth'em i innymi i nie są to 100% pozytywne doświadczenia. Myślę, że te obawy stoją za tym, że nikt nie bawi się na poważnie w sterowanie radiowe na naszych imprezach.
Mam pytania:
1. W jakim paśmie ma działać transmisja?
2. Jakie protokoły zamierzasz wykorzystywać?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#12
Jakoś tak boję się zabawek radiowo sterowanych.
Też się bałem (baliśmy, w N).
Generalnie każdy ma jakieś doświadczenia z WiFi, Bluetooth'em i innymi i nie są to 100% pozytywne doświadczenia.
zależy czy przy używaniu telefonu, komputera, czy sterowania "kolejką".
Myślę, że te obawy stoją za tym, że nikt nie bawi się na poważnie w sterowanie radiowe na naszych imprezach.
Rok temu w Piotrkowie testowaliśmy sterowanie bezprzewodowe przez jeden dzień, w tym roku przez całą imprezę.
Kombinacja centralki Digitraxa + JMRI + PC + router WiFi (+ telefony, w tym przypadku).
Przez całe dwa dni były dwa "zwisy" nie wiadomo czego i dlaczego, ale wystarczyło zresetowanie centralki i PeCeta.
Koledzy w TT zdaje się też testowali sterowanie bezprzewodowe ale oparte o Z21 a nie Digitraxa, chyba ;-)
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#13


Moduł radiowy mod nRF24L01 01
nRF24L01+Module - 2.4GHz TX/RX Radio Module


Taki moduli nie jest drogi a jak bedzie dzialac to sie okaze ale nie ma co panikowac duzo danych to jednak nie jest do przeslania bo stos loconet bedzie w odbiorniku nie w pilocie.
Bac sie czy nie bac zobaczymy potestujemy. A co bezprzewodowki to dziwne ze kazdy ma kom. a nie telefon po kablu z tpsa. Ja przeciez nikogo nie zmuszam do uzywania a to co powstaje to poprostu prototyp. Wybrany modul poprostu jest tani po co budowac pilota np. z zigbee i robic pilota za 500 zl.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#14
duzo danych to jednak nie jest do przeslania bo stos loconet bedzie w odbiorniku nie w pilocie.
Nie chodzi o ilość, ale o niezawodność. Weź po uwagę, że FRED'ów na imprezie może być kilkadziesiąt. Z czego w użyciu, powiedzmy 20 (chyba że spotkanie takie jak w Riesa, ale to inna bajka).

Bac sie czy nie bac zobaczymy potestujemy. A co bezprzewodowki to dziwne ze kazdy ma kom. a nie telefon po kablu z tpsa. Ja przeciez nikogo nie zmuszam do uzywania a to co powstaje to poprostu prototyp. Wybrany modul poprostu jest tani po co budowac pilota np. z zigbee i robic pilota za 500 zl.
Nie mówię, żeby ZigBee, ale żeby zapewnić pewną i niezawodną transmisję, gdzie każdy pakiet może zostać przekłamany/zgubiony.
Wierz mi, marzę o tel. komórkowym zapewniającym taką jakość rozmowy jak te sznurkowe z przełomu XX/XXI w. Zrywanie rozmowy, urywanie słów, zabawa w znajdź optymalne miejsce w pomieszczeniu - życie użytkownika komórki. Tyle, że po prostu komórki są zawsze pod ręką...

Chodzi mi o to, żeby naprawdę poważnie się zastanowić nad tym jak taka transmisja ma wyglądać, zamiast robić coś na "hurrra". W przeciwnym razie ciekawy projekt upadnie i tylko ugruntuje się przekonanie, że się nie da.
 

JanuszJ

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
T M M
Reakcje
218 7 0
#17
Nie mysle o kablu jak robie bezprzewodowo . Akumulator starczy na wystarczajaco dlugo. Zlacze kabla zajmuje miejsce ktorego nie mam no i wszystkie piny procesora zajete ! Po jednej stronie obudowy mini USB po drugiej Wylacznik zasilania !
Może jednak pomyśl o kablu.
W halach o konstrukcji stalowej zakłócenia jak najbardziej są realne.
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#18
Słuchajcie to poprostu projekt experymentalny zobaczymy jak będzie. Zakłócenia pochodzić mogą z innego źrodła a hala o konstrukcji stalowe bedzie poprostu tłumić sygnał na zewnątrz.
A co do ceny to sam nadajnika pewnie w okolicy 250 zł może taniej nie wiem ale jeszcze odbiornik który mam w głowie schemat ale on bedzie obsługiwać kilka kilkanaście fredow-rf .
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#19
Znalazłem chwilkę czasu na polutowanie jednej sztuki i zrobienie obudowy. pomalutku zabieram się do uruchamiania, narazie bede prowadził testy nadajników miedzy pilotami w dalszej kolejności projekt odbiornika. Ładowanie akumulatora działa i kontrolki sygnalizacji ładowanie/naładowana działają poprawnie.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 0
DCC 4
DCC 91
DCC 93

Podobne wątki