• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowy budynek Dwroca PKP w Katowicach

„czy jesteś za postawieniem nowego budynku dworca czy odremontowaniu starego budynku??&amp

  • Przeniesienie do starego budynku

    Votes: 1 50,0%
  • Wybudowanie Nowego na miejscu PRL owiskiego

    Votes: 1 50,0%

  • Ogółem głosujących
    2

adeon

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Wczoraj późnym wieczorem oglądałem kuriera na Regionalnej 3 i tam był materiał w którym to mówiono na temat nowego dworca PKP który ma stanąć w Katowicach. Ten jest już w opłakanym stanie. Minister Transportu Pan Polaczek mówił że mają ten PRL - owski zburzyć i na miejscu jego wybudować nowy. Dla mnie to farsa bo po co budować nowy budynek dworca wydawać na niego setki tysięcy złotych jak można by przecież odremontować stary budynek ten pierwszy (co w nim odbywają się giełdy modelarskie). Budynek śliczny mała kosmetyka zrobienie torowiska i 2 peronów bo 2 stoją jeszcze z dawnych lat i mamy budynek który sobą nie będzie straszył. A moje pytanie w ankiecie jest następujące:

„czy jesteś za postawieniem nowego budynku dworca czy odremontowaniu starego budynku??”​
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
Stary dworzec się zupełnie nie nadaje jest o wiele za mały !! a remont tego obecnego moze sie okazać droższy niż postawienie nowego.
 
OP
OP
adeon

adeon

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
a po czym sądzisz że jest za mały ?? przecież coraz mniej ludzi jeździ pociągami kas nie trzeba już tyle a po co jakiś targ na dworcu ?? :roll:
 

migdał

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Tak wogóle to witam wszystkich - to będzie moja pierwaja wypowiedź na tym forum.

Wracając do pytania: Dworzec w Katowicach..... mieszane uczucia.

Będąc pierwszy raz w Katowicach (ok. 2 lata temu) bardzo mi zaimponował. Pomijając takie kwestie, że jest wyniszczony, "z poza epoki" i wszędzie śmierdzi szczynami to architekt, który go zaprojektował, wykazał się sporym polotem umysłu (chociaż bez mankamentów się nie obyło). Ale konkretnie.

Dworzec wprost brawurowo został wtłoczony w krajobraz katowickiego śródmieścia, stanowi dobrze przemyślany akcent, obciążony dodatkowo niesieniem dość odpowiedzialnej misji (podkreślenia rangi stolicy regionu - Katowic).

Wszystkie elementy Dworca, warto dodać "peerelowskiego dworca" takie jak - ogromna bryła budynku, szerowie perony, schody, przejścia podziemne (przestronne, rozbudowane), poziomowa hala dworcowa, dobrze rozplanowane ciągi komunikacyjne, wreszcie wybudowane z rozmachem wyjście w kierunku północnym oraz dbałość o szczegóły (ochrona przed hałasem z torowiska, zadbanie o bezpieczeństwo podczas poruszania się po terenie, zadaszenie peronów, łatwość w odszukaniu informacji i punktów usługowych) i inne elementy dają niesamowite wrażenia dla podróżnego, że oto wysiadł na stacji jakiegoś prestiżowego miasta. I mimo, że w dzisiejszych czasach brzmi to jak since fiction bo dworzec "zszedł na psy" (szybciej to wszystko przypomina slumsy) i czasy też sie zmieniły, to zapewne kilkanaście-dziesiąt lat temu miało się takie odczucia (nie wiem, za młody jestem).
Poza tym ma on swój klimat (który nie każdemu musi się podobać).

Z drugiej zaś strony, katowicki dworzec obecnie nie zapewnia podstawowych standardów - dostępność dla niepełnosprawnych, estetyka wnętrza, racjonalna gaspodarka powierzchni usługowych, poczucie bezpieczeństwa etc. Wątpie, aby remont rozwiązał te wszystkie problemy i najpewniej doczekamy się nowego budynku dworca, wkomponowanego w jakiś kompeks drogich galerii handlowych i hipermarketu.
 

chudy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
ja jestem za odrestaurowaniem starego dworca, dodać warto pieknego dworca, a jeżeli chodzi o wypowiedź kolegi Kozaka że jest on za mały, to warto przypomnieć że żyjemy w czasach tak zaawansowanej techniki że stworzenie planów i rozbudowy tego dworca nie przysporzyło by wiele problemów, weźmy taki sosnowiecki dworzec, tam nie zmieniona została tylko bryła dworca za to całe wnętrze poszło do przebudowy, jeżeli ktoś pamięta stare wnętrze to zauważy jak kolosalnie zmieniono ten dworzec wewnątrz, a co do katowickiego dworca to można go rozbudować dodam jeszcze że można go rozbudować w takim samym stylu w jakim stoi obecny budynek, uważam że dla dzisiejszych architektów to żaden problem
pozdrawiam
 

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
chudy napisał(a):
uważam że dla dzisiejszych architektów to żaden problem
pozdrawiam
No wiesz ,ja też tak uważam że to nie problem zrobić taką inwestycję w dzisiejszych czasach ,tylko "za co"? ,pamiętajmy że UM Katowice musi mieć też fundusze żeby dopuścić się takiej "przeróbki" dworca PKP. Oczywiście Katowice mogą się też zwrócić do UE po finanse ,tylko kiedy to zrobią... wg mnie Katowice to ładne miasto ,UM dużo inwestycji w nie wkłada ,ale uważam że remont dworca w "śląskiej stolicy" powinien być na pierwszym miejscu ,bo górny śląsk dużo ludzi odwiedza (nie ukrywam że większość przyjeżdża koleją ) i gdy wysiądą z pociągu to co widzą śmród bród i ubustwo (za przeproszeniem) na dworcu ,a gdyby wysiedli z pociągu i zobaczyli fajnie odrestaurowany i czysty dworzec to by było zupełnie inaczej (przynajmniej ja tak sądze) :smile:
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
koledzy chyba mnie źle zrozumieli pisząc stary dworzec miałem na myśli stary budynek mieszczący się przy dworcowej 2 a nie ten obecny. moim zdaniem remont obecnego budynku jest bardziej realny niż stawianie nowego - było by to za duże przedsięwzięcie. jak to w naszym pięknym kraju bywa nie ma kasy na nic ,ale w katowicach mogli by chociaż naprawić to co tego wymaga i trochę posprzątać ,rozwiązać problem wszędobylskich żuli i bezdomnych to juz było by sukcesem i nie trzeba na to wcale tak kolosalnych środków. [/list]
 
Reakcje
0 0 0
#9
:D
kozak napisał(a):
rozwiązać problem wszędobylskich żuli i bezdomnych
Nie mówiąc o Panach z gieldy kopmuterowej ,czają się wszędzie mają głowy schowane głeboko w kapturach jeżeli zbliżysz się do jednego z nich dostaniesz ulotką w twarz i usłyszysz tekst w stylu "Gry programy uzytkowe" :D
 

Podobne wątki