• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości PKP 2019

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Tylko że tworząc projekt malowania i oznakowania, stosuje się jedną sztuczkę na to, by zawsze niezależnie od wersji programu po otwarciu projektu napisy wyglądały tak samo.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
Oglądając te rysunki wydaje mi się, iż są autorstwa K. K., ale troszkę dziwnie wyglądają te "błyszczące" koła!
Natomiast czcionka zapewne "zwariowała" w trakcie konwertowania gotowego i poprawnego rysunku, w innym niż pierwotnie programie! Często nawet w Excelu, czy Wordzie tak się dzieje, gdy plik źródłowy jest otwierany w innej wersji programu.
Pozdrawiam.
Jak się przyjrzeć, to widać, że nie są autorstwa PMR. Choćby po byle jakiej czcionce bez polskich znaków, dziwnych kołach. Itd. To są efekty rozejścia się SK-Model z PMR-Koj.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Jak się przyjrzeć, to widać, że nie są autorstwa PMR. Choćby po byle jakiej czcionce bez polskich znaków, dziwnych kołach. Itd. To są efekty rozejścia się SK-Model z PMR-Koj.
Napisałem wyraźnie: Wydaje mi się! ;)
Baza rysunku, czyli wszystkie szczegóły konstrukcji wagonu, te w tle - wyglądają normalnie - czyli jak w innych projektach. Natomiast o kołach i czcionce, napisałem również i uzasadniłem moje spostrzeżenia.
Pozdrawiam.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Przyjrzałem się teraz rysunkom zapowiadanych modeli wagonów chłodni i lokomotywki ASF firmy Rivarossi. Jeśli na tych modelach będą się znajdowały dokładnie te opisy co są widoczne na rysunkach, to modele te będą nawet nie tyle największą wpadką ostatnich lat, ile chyba największą w ogóle, w odniesieniu do oznakowania.
Ponieważ wygląda jakby to robił zupełny amator lub ignorant, to może jest to celowy zabieg? Tylko z drugiej strony, czemu miałoby służyć nieprawidłowe ukazanie opisów?
Modelarze w naszym kraju są przyzwyczajeni do opisów na wysokim poziomie, czasem tak wysokim że lepiej już się nie da. Nawet jak były wydawane modele dla dzieci, to miały opisy jak z prawdziwej lokomotywy. Wydanie modeli firmy Rivarossi z opisami jak na rysunkach, to byłaby porażka niesamowita wręcz.
 

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.488 19 0
Przyjrzałem się teraz rysunkom zapowiadanych modeli wagonów chłodni i lokomotywki ASF firmy Rivarossi. Jeśli na tych modelach będą się znajdowały dokładnie te opisy co są widoczne na rysunkach, to modele te będą nawet nie tyle największą wpadką ostatnich lat
Możesz dokładniej napisać co tam jest schrzanione? Zwłaszcza ASF mnie ciekawi.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Popatrz sam. Tutaj te rysunki są na tyle wielkie, że napisy są dokładnie widoczne:
http://forum.modelarstwo.info/threads/nowości-pkp-2019-wybrane-informacje.44883/#post-767415
W wagonach na przykład użyte dziwne czcionki, a nawet użyte dwie różne w jednym napisie, czy też dziwne odległości między napisami. O jakiś dziwnych znakach chyba nie ma co pisać.
A co w ASF? W napisie o przydziale pisano "LoK", a nie "Lok"?
Co do treści samych napisów się nie wypowiadam, gdyż nie znam fotografii oryginałów, by porównać.

EDYCJA:
Znalazłem zdjęcie oryginału ASF i faktycznie napis "LoK" jest dokładnie taki. A zatem to nie błąd na rysunku, a błąd jaki wykonano na pojeździe. Jednakże wielkość i rozmieszczenie napisów na tym ASF nie do końca jest takie jak w oryginale.
 
Ostatnio edytowane:

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Popatrzyłem jeszcze raz na te rysunki wagonów. Widzę już chyba o co chodzi. Bo część oznaczeń wydaje się być zrobiona jak najbardziej prawidłowo, a część nie.
Albo przygotowano dla producenta uniwersalny projekt na dany typ wagonu, a nie na konkretny jeden, gdzie pewne napisy pozostawiono z możliwością edycji (na przykład numer wagonu czy przydział), ale pojawił się problem z czcionkami i przez to te napisy jakie mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi wagonami są skopane.
Albo też ten projekt został stworzony wykorzystując część napisów z innych profesjonalnie przygotowanych wcześniej projektów (kopiuj i wklej), a część dorobiono a problem z czcionkami wynika z nieposiadania odpowiednich. Ta druga teoria miałaby sens w kontekście zakończenia współpracy z Panem Kojem.
Tak czy inaczej, jeśli ostatecznie modele tak będą wyglądały, to będzie naprawdę wielka porażka.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Tutaj muszę zgodzić się z Irkiem ( zresztą wcześniej o tym pisałem) w opisie owocarek jest więcej błędów.
Wobec braku konkretnej dokumentacji - ktoś nie znający tematu opracował to co widzimy.
Ale poczekajmy na finalny model - może nas mile zaskoczą ? ;)
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Jednakże wielkość i rozmieszczenie napisów na tym ASF nie do końca jest takie jak w oryginale.
Aby nie być gołosłownym. Poświęciłem godzinkę by zrobić to po swojemu. Gdyby włożyć w to więcej czasu, można by oczywiście zrobić to jeszcze dokładniej, ale nie jest to projekt jaki wykonuję komercyjnie, a tylko chciałem Wam pokazać że można było zrobić to zgodniej z oryginałem.
Pod tym linkiem zaś jest zdjęcie oryginału: http://www.fotokolej.pl/img-el-16-2-305.htm
Poniżej zaś mój projekt i ten Rivarossi. Jestem świadom, że pewnie większość z Was różnic istotnych nie zauważy, ale jak dla mnie projekt Rivarossi nie jest zbyt dokładny.

P.S.
Dodałem jeden napis jakiego w projekcie Rivarossi nie było, taki oryginalnie ręcznie zrobiony.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 185
Tabor 254
Tabor 339
Tabor 39
Tabor 349

Podobne wątki