• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości PKP 2019

DRACULA

Aktywny użytkownik
Część II " Siostra wampirzej węglarki "

Istnieje niewiele mniej liczna siostra węglarki Wdo PKP ex O Schwerin DRG ex Omk KPEV ...
Jest nią łudząco podobna ( A6) - Omk KPEV / O Nürnberg DRG / O 11 DB ...Wdo na PKP .
( Zamieszczona - patrz foto wyżej przez PingwinRico błędnie jako przykład O Schwerin )

Budowana w latach 1913 - 1924 w imponującej liczbie
ca.30.000 sztuk !
Po roku 1918 na DRG dokładnie 1.4.1920 zostało 23.995 sztuk. Z czego wynika że ca. 6 tyś sztuk znalazło się po za obszarem Niemiec .
Z czego znaczna część na PKP / Górny Śląsk .
Główne różnice optyczne polegają na nieco większym rozstawie osi : u O Schwerin wynosi 3000mm
natomiast u O Nürnberg wynosi 3300mm.
O Nürnberg nie posiada także stopnia wejściowego pod drzwiami wyładunkowymi z obu stron .
Jedną z cech częściowo odróżniających są też widły maźnicze .:.
O Nürnberg ma nowszego typu - patrz zdjęcie wyżej jakie zamieścił Pingwin Rico - a O Schwerin nowszego - patrz zdjęcie modelu jakie wyżej jakie zamieścił J1974HO i starszego typu - pierwsze zdjęcie poniżej .
O Schwerin posiada poprzeczne wzmocnienia na krawędzi bocznej ramy .
Jest jeszcze proste odróżnienie modelarskie ...
O Schwerin w wersji z nowszymi widłami maźniczymi wykonywał Fleischmann/wykonuje Roco .

Natomiast O Nürnberg wykonuje Märklin + dawna edycja w oznaczeniu PKP z orłem w IIIb i IIIc Märklin/Parowozik .

Poniżej zdjęcie z lat 30 XXw z "wampirzymi węglarkami" ...
Z cechą
"PKP" i "Górny Śląsk" na nabrzeżu gdyńskim (?)

IMG_0051.JPG
IMG_8868 - Kopia.JPG

Ostatnio edytowane:

DRACULA

Aktywny użytkownik
A poszukam, poszukam. :)
Ale dla siebie. Bo nie daj Boże wstawię, pomylę typy i posypią się negatywy. :niepewny:
A uważałem Draculę za poważnego gościa...
Przecież ja nie wstawiłem negatywu ! :oops: ... litości Pingwin ... :rolleyes:
Ten krzyżyk oznacza "Jestem na Nie" ... czyli coś jest nie tak w informacji .
Krzyżyk na czerwonym tle ma
ostrzegać oglądających że jest coś błędnego w zdjęciu odnośnie typu Wdo PKP Roco/Fleischmann.
Wyjaśnienie jest w moich postach - gdzie odnoszę się do zdjęcia jakie zamieściłeś ... korygując , jako dobry przykład typu Nürnberg i typu wideł maźniczych ....
Trzeba brać na spokój , życie , to forum .... chyba że dobiera się do Ciebie jakaś Wampi .... ;)
Nic się nie posypie ... szukaj zdjęcia ... :devil:
Chociaż ja nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek na takie zdjęcie widział czyjeś , gdzieś ... ?
Prędzej może to być "drugi plan" jakiegoś zdjęcia .... :niepewny:

PingwinRico

Znany użytkownik
Już, już. Jestem spokojny. :kawa:

Trzeba brać na spokój , życie , to forum ....
Chyba masz rację. :cool:

Nic się nie posypie ... szukaj zdjęcia ...
Z roku 1957 (na drugim planie) mam podobny kształtem, ale wagon wapniarkę z budką, pewnie jakieś Klagenfurty (ze skośnymi poprzeczkami na burcie jedna za drugą, nie w szpic), drewnianą węglarkę dwuosiową z dwiema parami drzwi bocznych, a nawet dwuosiowe kubłowe (pewnie Wdds).
Jak na razie Nürnberg/Schwerin PKP znalazłem jedynie w okresie międzywojennym...
Ale szukam dalej. :devil:

Co to wszystko na wspólnego z nowościami na 2019rok?
Dyskutujemy nad prawdziwością wydanych modeli. Nie wolno?

404W

Znany użytkownik
Choć nie ukrywam, że nie pogardziłbym fotografią takiej prawdziwej węglareczki w epoce III PKP. :devil:
Film "Niedaleko Warszawy" - chyba 1956. Właśnie taka węglarka, tyle, że już wycofana z PKP i świeżo odsprzedana do taboru huty. No i niestety ujęcie nocne - więc niezbyt dobrze widać. Ogólnie można sądzić, że te węglarki tak od 1955 były już wycofywane ze służby liniowej na wagony T-G czy do przemysłu. Ale dokąd dotrwały ostatnie ?

DRACULA

Aktywny użytkownik
To jeszcze ja :D bo węglarek szukam dalej. :devil:
Jeśli komuś przeszkadza, to niech wydzieli wiadomości do tematu o wagonach Schwerin/Nürnberg.
:kawa:
I... czyżby? Czyżby?
Węgiel na Ziemiach Odzyskanych
1947-04-16
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9241

Zobacz załącznik 655994
Za tą nie wątpliwie węglarką Schwerin lub Nürnberg toczy się węglarka francuska !
I szutrówki z węglem/miałem w składzie !
Tyle tylko że ja dostrzegam tam albo brak nazwy zarządu albo rozmyte "DR" .
Biorąc pod uwagę datę kwiecień 1947 ...Wyglądałoby na to że te wagony nie mają jeszcze cechy PKP ( ? ) ... :niepewny: