• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości PKP 2018

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
epoka 3c [ale ta najwcześniejsza 56-58 - jeszcze z orłem]
Nie będę się upierał, ale wydaje mi się, że formalnie orzeł znikał już od 1956 roku, razem z likwidacją 3. klasy w wagonach pasażerskich. Z pewnością jeszcze długo jeździły wagony z orłem, ale zasadniczo model z orłem zakwalifikowałbym do epoki IIIb, nie IIIc.

Kriz8

Aktywny użytkownik
Formalnie orzeł zniknął jakieś 2 lata później, zarówno z wagonów pasażerskich, jak i towarowych. Ten okres przejściowy zwyczajowo zaliczany jest już do epoki IIIc, ale... nie wiem czy norma NEM dotycząca podziału na epoki dla kolei na ziemiach polskich jest w jakikolwiek sposób obowiązująca (a tam to chyba było w ten sposób uwzględnione).
Raczej większość się posługuje tym podziałem, więc lata 56-58 (po reformie klas, a przed rezygnacją z orła), to wczesna epoka IIIc, tzw. przejściowa.
Oczywiście po roku 1958 powszechne były wagony, na których orzeł występował. Zmianę oznakowania przeprowadzano w trakcie kolejnych napraw okresowych.

404W

Znany użytkownik
Nie będę się upierał, ale wydaje mi się, że formalnie orzeł znikał już od 1956 roku, razem z likwidacją 3. klasy w wagonach pasażerskich. Z pewnością jeszcze długo jeździły wagony z orłem, ale zasadniczo model z orłem zakwalifikowałbym do epoki IIIb, nie IIIc.
Taką mamy normę, że granicą jest likwidacja III klasy, a nie orła dwa lata później. Nie ja ją zatwierdzałem, i nawet też uważam, że lepiej byłoby dać granicę na likwidację orłów. Ale skoro jest to trzeba jej się trzymać. Co najwyżej wyodrębniać jako IIIc* [* jako orzeł ;)]. Przy czym w latach 58-60 wagony towarowe miały nieco inny krój liter niż od 1960 [powiedzmy IIIc'], i towarowych IIIc* nie należy łączyć z towarowymi IIIc [od '60].