• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Nowości PKP 2018

tulip

Aktywny użytkownik
Reakcje
152 1 0
Jeszcze jeden szczegół: "Umowa włączenia z CZ Łódź". CZ to Zakład Przewozów Towarowych PKP Cargo, powstałego w 2001 roku - więc na pewno nie IV epoka... Z drugiej strony, to tylko wizualizacja...
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Z drugiej strony, to tylko wizualizacja...
Dla jednych tylko, dla drugich aż...
Gdyby miała to być "tylko" wizualizacja, to po co robić iż aż tyle... Ja jako klient myślę sobie, że w przypadku ROBO to nie tak jak z Roco, i to co jest na wizualizacji, będzie na modelu. No, ale może się mylę.... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się.... /dlatego pytam/. Tez bym chciał sobie wcześniej zamówić, ale teraz to już sam nie wiem, którą....
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
Wygląda na to, że będzie samemu ustalić który wagon jest interesujący.

Dlatego chciałbym zadać pytanie o to, kiedy DEC zostało wyodrębnione z CPN. W internecie spotkałem się z artykułem napisanym w 1999 roku i tam była wzmianka, że DEC przed laty był częścią CPN. Więc wychodzi na to, iż sporo przed (dziką) prywatyzacją DEC w 2001 roku długo nie był częścią CPN. Czy ktoś posiada takie informacje ?

Jeszcze jedna sprawa. Jak kształtowała się relacja PEC i DEC bo wychodzi na to, iż te dwa twory funkcjonowały jednocześnie. Kiedy przestał formalnie istnieć PEC ?
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
^^ Faktycznie ten 1964 ładnie się składa z tym, co napisałem swego czasu w innym wątku. Osobiście dziękuję za powyższy link.

Historia jest mniej więcej taka, że był sobie kiedyś CPN (Centrala Produktów Naftowych - z całkiem fajnym logo), i tenże CPN miał w swoim inwentarzu jednostkę zajmującą się zarządzaniem cysternami (choć te jeździły z oznaczeniami PKP rzecz jasna). Ta jednostka z czasem została uspółkowiona i przyjęła nazwę Dyrekcja Eksploatacji Cystern (skrót DEC). Sp. z o.o. W 2001 roku DEC zostało sprywatyzowane, chyba bezpośrednio przez GATX (firma amerykańska), jednak już po 2002 roku (przejęcie KVG przez GATX), rozpoczął się proces łączenia marek: najpierw DEC z KVG, a potem, po 2006 roku obie zastępowane były przez markę GATX. Przy okazji, w 2001 roku sprywatyzowany i włączony do przejętego DEC został ZNTK Ostróda, zajmujący się budową i remontami cystern. (...)
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Jeszcze jeden szczegół: "Umowa włączenia z CZ Łódź". CZ to Zakład Przewozów Towarowych PKP Cargo, powstałego w 2001 roku - więc na pewno nie IV epoka... Z drugiej strony, to tylko wizualizacja...
TO NIE WIZUALIZACJA, gdzie grafik komputerowy na szybko coś poprzekleja z innego wagonu. TO jest dopracowany wzór oznakowania modelu. Skoro tak to nie jest IVc, tylko zaawansowana V [b ?]. Faktycznie jak Roba ma robić takie machnięcia, to lepiej żeby podał daty, i bedzie po krzyku.
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
Faktycznie jak Roba ma robić takie machnięcia, to lepiej żeby podał daty, i bedzie po krzyku.
Myślę, że nie poda. Przecież ma już doświadczenie z podkradaniem projektów. Pewnie się boi, że jak poda daty rewizji wagonów to PIKO wyda wcześniej swoje wagony i da te same daty rew. co On.:D

Jeśli ten wagon to faktycznie epoka 5b to szkoda bo odpadł mi kolejny model. Zamówiłem 5 sztuk, a teraz widzę, że muszę zmodyfikować zamówienie bo tylko dwa białe odpowiadają mojej koncepcji. Szkoda, będę czekał na kolejne edycje z epoki 5a od ROBO i od PIKO.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
Panowie to ja jeszcze trochę "namieszam " w temacie tych oznaczeń ;)
Skoryguję wpis Łukasza:
"Zaes to oznaczenie epoki IVc, o ile pamiętam od 1985 roku."
Oznaczenie wagonów cystern literą U z małą literą h obowiązywało do roku 1979 !
A więc oznaczenie cystern pierwszą literą Z (według UIC) obowiązywało już od 1980 r.
( dane pochodzą z Atlasu Wagonów)
Drugą istotną informację można wyczytać z czarnych tablic na modelach cystern ( a tym samym domniemać roku rewizji ) przynajmniej dla epoki IV.
Zapis na wagonach : DOKP XXX obowiązywał do 01.10.1975 r kiedy to po reorganizacji dyrekcji na PKP był następujący : Centralna DOKP , Północna DOKP , Zachodnia DOKP itd.
Zresztą jak napisał Jacek :

Chciałbym zaznaczyć że oznaczenia na cysterny wykonała znana wam tu dobrze osoba. Więc spodziewałbym się raczej przemyślanego doboru dat rewizji.
Możemy być pewni ,że oznaczenia są dobrze przygotowane . Poczekajmy na gotowe już modele i wszystko się nam wyjaśni :)
Pozdrawiam serdecznie
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
Swoją drogą, ciekawe czy Piko będzie chciało wypuścić ST44 przed Roco... Może być ciekawa walka o czas.
W końcu obaj producenci wypuszczają te same malowanie, ta sama epoka.
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
Czy awizowanie ST44 od Piko w IV epoce oznacza, że będzie to stan fabryczny tej lokomotywy (została wyprodukowana w 1988 roku) z ozdobą listwą na czole ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 223
Tabor 322
Tabor 339
Tabor 315
Tabor 35

Podobne wątki