• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości PKP 2015

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
266 1 1
No nie znam się, Jak już pisałem gdzie indziej jestem tu nowy i przeprosiłem za ewentualne wpadki itp. Ea to określenie stosowane u mnie w formie we wszystkich węglarkach. Na dyspozycjach wystawianych przez rewidentów też oznaczeniem jest Ea... widocznie tak się kiedyś wprowadziło i zostało co wcale nie musi być poprawne, ale ja myślałem, że jest? Sorki za błędy, ale to nie pierwszy i nie ostatni raz.
Oczywiście, że takie określenie wagonu ogólnej serii Ea** jest poprawne. Pamiętaj, że prawdziwa kolej bardzo często ma niewiele wspólnego z określeniami stosowanymi wśród sympatyków i - jak widać - modelarzy. Sam takie oznaczenia stosowałem na przeróżnych dokumentach i zawsze odnosiły się do węglarek 4-osiowych o początku oznaczenia "Ea". To samo dotyczy "Za" i innych serii, analogicznie.
 
Reakcje
56 3 0
No takiej pamięci to nie mam, nie mówiąc o tym, że nie znam tej linii tak dobrze. Ostatni raz jechałem tamtędy ze 20 lat temu. Ale zdjęcia były zrobione w dwóch różnych miejscach, może jedno z nich było właśnie tam?
Te pierwsze zdjęcie to napewno łuk w okolicach Rajczy i Milówki Zabawy, znam ta trasę bo mam w Rajczy domek przy lini 139 w pobliżu dworca :)
Na szybko znalezione zdjęcie tego łuku ;)
 

Załączniki

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
635 3 1
Oczywiście, że takie określenie wagonu ogólnej serii Ea** jest poprawne. Pamiętaj, że prawdziwa kolej bardzo często ma niewiele wspólnego z określeniami stosowanymi wśród sympatyków i - jak widać - modelarzy. Sam takie oznaczenia stosowałem na przeróżnych dokumentach i zawsze odnosiły się do węglarek 4-osiowych o początku oznaczenia "Ea". To samo dotyczy "Za" i innych serii, analogicznie.
Absolutnie się z tym zgadzam. Oczywiście, że w taki właśnie sposób określa się (i określało się wcześniej !) rodzaj wagonu towarowego, w przeróżnej dokumentacji stosowanej na codzień, na tzw. "prawdziwej kolei".
Rzecz w tym, że określenia: E, Ea, czy Eaa, są najczęściej absolutnie wystarczające w ekploatacji i określają jednoznacznie rodzaj wagonów, o który chodzi.
Wszystko sprowadza się do stopnia uogólnienia, potrzebnego w danej sytuacji, a najczęściej w praktyce eksploatacyjnej wystarcza jedynie oznaczenie rodzaju wagonu, a nie serii, typu lub odmiany typu...
Dlatego też, wcale nie zdziwiło mnie pytanie Kolegi hjugytf o węglarki Ea, a nawet pomyslałem sobie, że "ten facet musi wiedzieć o co chodzi"... :).
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0

hjugytf

Aktywny użytkownik
Reakcje
458 47 4
Ale jak by ktoś potrzebował jakiś zdjęć itp. to proszę pisać. U nas głównie CTL, propyleny, tds (Sarcon, EEWS, CTL) no i różne beczki 406 itp.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
Ja wiem co oznacza Ea...tez pamiętam te dokumenty jak zajmowalem się wagonami, chodziło mi że po takim pytaniu nie padnie konkretną odpowiedź...bo nie wszyscy na forum wiedzą co oznacza ten skrót, znają Eaos czy Eas jako wagony.

Dziękuję Panu Krzysztofowi za rozwinięcie tematu, pozdrawiam serdecznie także Kolegów UFO i hjugytf.
 

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
266 1 1
Wszystko rozchodzi się o to, aby zgłębiać trochę swoje hobby bardziej, niż to co jest napisane na stronie sklepu modelarskiego, czy allegro. Ilu modelarzy z forum wie dlaczego EU07 nazywa się właśnie tak, a nie np. PX148? To samo tyczy wagonów, jak widać :)
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
Poza nowościami na bieżący rok przywołanymi w tym wątku jak i na forum w Świecie Kolei 3/2015 pojawiło się jeszcze kilka informacji odnośnie zapowiedzi modeli planowanych na 2015 rok.

1. Pod koniec roku mają się pojawić 4 wagony 120A z Olsztyna dedykowane jednej z siódemek.

2. W maju (o ile dobrze pamiętam), mają się pojawić 2 wagony piętrowe typu Görlitz '88 ze st. mac. Rzeszów - oznakowanie z końca ubiegłego wieku. W porównaniu z poprzednimi edycjami mają być wykonane bardziej szczegółowo (bez uproszczeń, wręcz full wypas). Być może pojawią się zestawy z eleementami dodatkowymi celem uzbrojenia (wyposażenia) wagonów z wcześniejszych wypustów.

3. Zapowiedziano również wykonanie wagonu typu 23K w 4 różnych wariantach (oznakowania?). Mam nadzieję, że pojawi się w ep. IIIc przynajmniej w 2 egzemplarzach.

4. Czynione są starania aby uzupełnić skład SP42 z czteroczłonową Bipą (z Gdyni bodjże) o wagon bagażowy. A konkretnie Pw4i-32 produkcji PIKO.

Ogólnie życzę sobie i wszystkim miłośnikom epoki III bogatszej oferty w tym roku. ;)
 

mazuth0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Super bardzo się ciesze zwłaszcza na wagony 23k.
Natomiast wagony G88 będą jeszcze lepiej wykonane od ostatnich wypustów piko z zeszłego roku? Ale chyba nie nowa forma?
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Natomiast wagony G88 będą jeszcze lepiej wykonane od ostatnich wypustów piko z zeszłego roku? Ale chyba nie nowa forma?
Może jakieś dodatki, ale że nowa forma to raczej nie.
[DOUBLEPOST=1427277200][/DOUBLEPOST]
pojawiło się jeszcze kilka informacji

3. Zapowiedziano (...)
4. Czynione są starania (...)
...a można wiedzieć skąd to info?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 217
Tabor 301
Tabor 339
Tabor 1309
Tabor 151

Podobne wątki