• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości GPM

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
I z tyłu mogłoby nie być tablicy rej.
Ja w swoim fiacie miałem kwadratową i taką chciałbym zrobić.
Ale fiacik mi się podoba.

Edit: poprawiałem pisownieni się zrobil post pod postem.
Jednego prosiłbym o wykasowanie.
 
Ostatnio edytowane:

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
Grill i tak lepiej wytrawić. Gdzieś nawet mam rozrysowany, bo planowałem to zrobić. Kwestia dopasowania.
Poczekajmy na efekt końcowy.
Nie koniecznie, można to wydrukować w max rozdzielczości 0,01mm no i na lepszym sprzęcie niż ten Form 2 czy 3 a są teraz w sprzedaży takie drukarki 4K, Formlabsy są w tej chwili nie opłacalne, stosunek ceny do rezultatu.
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
212 33 1
Takie pytanie, czy Żuk i Nysa trzymają wymiary i proporcję? Czy zamiast specjalistycznej naświetlarki, można użyć darmowego słońca? Czy taki podkład jak Vallejo 28010 HOBBY PAINT wystarczy?
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
Takie pytanie, czy Żuk i Nysa trzymają wymiary i proporcję? Czy zamiast specjalistycznej naświetlarki, można użyć darmowego słońca? Czy taki podkład jak Vallejo 28010 HOBBY PAINT wystarczy?
Dokładnych pomiarów Nysy nie robiłem, ale tak wizualnie proporcje wydają się ok. Jak nie są, to raczej nie ma to większego wpływu na wygląd, a alternatywy nie ma. Żuka GPM nie miałem w ręku, to nie wiem. Ja używam szarego Vallejo 28011 i na razie jest ok, ale może spróbuję dedykowany do żywic jak skończę ten.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Takie pytanie, czy Żuk i Nysa trzymają wymiary i proporcję? Czy zamiast specjalistycznej naświetlarki, można użyć darmowego słońca? Czy taki podkład jak Vallejo 28010 HOBBY PAINT wystarczy?
Można użyć słońca tylko dłużej to bedzie trwać.
Możesz jakiejś kobiecie podprowadzić na chwile naświetlarkę do paznokci ;)
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
Możesz jakiejś kobiecie podprowadzić na chwile naświetlarkę do paznokci ;)
W sumie to ma sens. Można się dogadać z kimś kto robi paznokcie (prywatnie, albo zakładzik jakiś) by pozwoliła utwardzić. To chyba kilka minut.
Pytanie czy to bezwzględnie konieczne? Jak jak na razie żadnego nie utwardzałem, bo lekko elastyczne nadwozia wydają mi się bezpieczniejsze - mniej kruche.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Pytanie czy to bezwzględnie konieczne?
Tak, trzeba to zrobić, między innym dlatego co napisał Grzegorz.
Ja naświetlam zwykła samoprzylepną taśmą LED UV, przykleiłem ją do pojemnika do którego wrzucam elementy do utwardzenia.
Bardziej ambity plan zakłada obrotowy stół, nawet mam już stary napęd HDD, ale jak zwykle nie ma czasu.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
hm... jak taki elastyczny pomalowany model lekko wgnieciesz, to lepiej, żeby był utwardzony niż miękki. Utwardzona żywica jest sprężysta, nawet jak pęknie, to skleisz, odkształconej nie ukształtujesz na nowo.
Jeszcze mi sie nie zdarzyło coś takiego.
Równie dobrze można napisać, że jak taki utwardzony upadnie np. na kafelki to się rozbije i to akurat mi sie zdarzyło
Jeśli zdarzy się jednak komuś taka sytuacja, jest również i na to sposob żeby model uratować.
Na pewno nieutwardzony model sie kiepsko szlifuje za to dobrze odcina skalpelem.
Czasem lepiej jak model utwardza sie sam. Najlepiej na podporach. Zbyt gwałtowne utwardzanie może spowodować że sie wygnie.
Ogólnie żywice światło utwardzalne to dość kapryśny material.
Z modelami należy się obchodzić dekikatnie.
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
W czwartek ma pojawić się Nysa ambulans. Tu w zestawie będą także sanitariusze i kierowca, oraz dodatkowy zestaw drzwi tylnych. Można będzie zrobić wersję z otwartymi drzwiami, oryginalne są ponoć nacięte od wewnątrz tak że łatwo je usunąć i zastąpić dodatkowymi otwartymi. Nadwozie prawdopodobnie będzie drukowane już jako białe. (foto Grzegorz Pomorski)

1614793544499.png
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
W sanitarce można trzy poprawki zrobić jeżeli na większym realizmie zależy komuś:
1. obowiązkowo za fotelem kierowcy powinna być ścianka do sufitu (to chyba w każdej wersji było i w sumie ma to mocne uzasadnienie w takim pojeździe)
2. nieobowiązkowo - nosze powinny być nad nadkolem, dochodzą do lewego boku, choć były wersje gdzie nosze były na środku, a nad nadkolem dodatkowe siedzenie (do zrobienia) dla lekarza i sprzęt
3. między noszami, a ścianką za fotelem kierowcy chyba czasem dodatkowy miejsce siedzące było, nie wiem czy zawsze, ale chyba też różnie
Były z tego co widzę na zdjęciach jeszcze inne zmiany w zależności od przeznaczenia ambulansu (np. sprzęt do reanimacji).
 
Ostatnio edytowane:

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
No i ambulans Nysa 522 jest już w sprzedaży. Nie ma tylko żadnego info przy ofercie o figurkach kierowcy i sanitariuszy, które to miały być w komplecie. Jest za to na pewno wspomniana ścianka za fotelem kierowcy :)

1614903589852.png
 
Ostatnio edytowane:

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
Tu dwa zdjęcia moich Żuczków z wydawnictwa GPM ( tło do nie powiem czego..). Przyjemne w składaniu, nie podobają mi się tylko te linie narożne na szybach przednich, co do zachowania zgodności z oryginałem jeśli chodzi o kształt karoserii nie będę się wypowiadał, bo było już wcześniej o tym pisane, w każdym razie jakby nie patrzeć to wygląda to jak Żuk :D Muszę jeszcze spróbować tego Żuka od A&S. Następna w kolejce Nysa 522 :)

IMG_20210303_193539.jpg IMG_20210303_193656.jpg

@przemek_lipski z tego co widzę na stronie głównej wydawnictwa, to zestaw trzech figurek jest do kupienia osobno w cenie 15zł.
 

Podobne wątki