• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Nowości 2020 w N

OP
OP
techno

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
Tutaj były te katalogi, Trix zapowiadał na facebooku, że będą dzisiaj o 17:00 ale już pół godziny wcześniej wrzucili
Tyle syfu mi się tam wyświetla, że przeoczyłem. Wracając do tematu. Śledzę sobie dyskusję na forum 1zu160.net i po raz kolejny widzę, jak Niemcy jadą po polityce cenowej Trixa. Że absurdalne ceny, że obowiązkowy dekoder lub dekoder z dźwiękiem. Wcale im się nie dziwię.

Przykład:
Lokomotywa francuska BB67400 w analogu: 235 euro (jako jedna z nielicznych w analogu u tego producenta teraz, gdzie Niemcy piszą, że wcześniej lok na tej samej formie kosztował 149 euro).
Zestaw 3 wagonów DB (w tym poczta): 179 euro (60 euro za sztukę!).

Kogoś w tym Trixie pogięło. Na forum się pytają, czy Trix to L.S. Models, że takie ceny dają?

Kończąc - teraz kolej na Fleischmanna z nowościami na zimę, choć względem lat poprzednich to mają już obsuwę.

UWAGA!!!

Jako DOSTĘPNY widnieje już wagon kryty AAE Fleischmanna 838316 (ten z pokazywanymi oznaczeniami PKP), planowany na przyszły tydzień: KLIK. Na pewno sklep DM-Toys wrzucił już wagon jako dostępny, ale bez realnych zdjęć.
Czekamy na zdjęcia.
No i mamy w końcu zdjęcie. Jest na stronie sklepu DM-Toys: KLIK

No i Fleischmann, względem H0, zmienił rejestrację na AAE, czyli nie mamy "polskiego wagonu". Przynajmniej Fleischmann, w przeciwieństwie do Arnolda, rzetelniej oznacza planowane wypusty... Jeżeli ktoś (tak jak ja) ostrzył sobie zęby (tudzież przygotowywał portfel) na "polski" wagon, to spokojnie może zaoszczędzić kasę na kolejne wypusty ;)
 
Ostatnio edytowane:

Grg

Użytkownik
Reakcje
90 0 0
Tyle syfu mi się tam wyświetla, że przeoczyłem. Wracając do tematu. Śledzę sobie dyskusję na forum 1zu160.net i po raz kolejny widzę, jak Niemcy jadą po polityce cenowej Trixa. Że absurdalne ceny, że obowiązkowy dekoder lub dekoder z dźwiękiem. Wcale im się nie dziwię.
Facebook jak się ma dużo subskrypcji, to podobno wyświetla tylko te co uzna za słuszne, więc mogło się Tobie nie wyświetlić. Nie mam nawet konta na FB, ale akurat miałem przeczucie że już czas jesiennych nowości i wszedłem wczoraj na walla Trixa.

To prawda, jadą po Trixie, najbardziej uśmiechnąłem się jak ktoś ironicznie dziękował jak to wiele nowości kolei wschodnioniemieckich w tym katalogu :) Tylko wziąć popcorn i czytać, "Minitrix Mercedesem wśród producentów modeli kolejowych" :D
https://www.1zu160.net/scripte/forum/forum_show.php?id=1193110

Tak jest chyba za każdym razem w czasie pokazywania nowości, ale tym razem chyba jeszcze bardziej niż zwykle. Maerklin może sprawdza na ile może sobie pozwolić, a może nawet nie - ta firma może po prostu idzie swoimi ścieżkami bo i tak ktoś kupi. Dobrze że w N-ce mamy więcej niż jednego wielkiego producenta - wyobrażam sobie że w Z-ce oraz trzyszynowym H0 AC, gdzie "głównym graczem" jest Maerklin, jest trochę trudniej być kolekcjonerem.

Podejrzewam, że dodanie dźwięku ma na celu głównie usprawiedliwić cenę (dodajmy jak najtaniej parę dodatkowych średnio przemyślanych bajerów i od razu można 50-100 euro więcej). Z tych co słyszałem lokomotyw w N-ce to Minitrixy brzmią niestety najsłabiej co do jakości i funkcji schematów dźwiękowych. A powinienem mieć sentyment bo moją pierwszą dźwiękową lokomotywą była BR 220 Minitrixa, spalinowóz bardzo ładny ale obniżyłem głośność bo irytuje za głośna sprężarka (może ktoś w maszynowni to nagrywał). Mój BR 288 na makiecie też ma schemat dźwiękowy V200.0, ale w ESU to brzmi zupełnie inaczej, w Minitrixie jest wrażenie że oni tam do tych dekoderów dźwiękowych wgrywają "cokolwiek".

Przy okazji, do oglądania zdjęć najbardziej polecam sklep haertle.de, niestety sami fotografują tylko lokomotywy, ale mają tam bardzo konsekwentnie robione zdjęcia i można porównać ze sobą lokomotywy. W DM-Toys to robią zdjęcia aparatem chyba "na automacie" i nie można być pewnym jaki kolor ma wagon, raz im wychodzi zdjęcie tak, raz inaczej.


Jak już o "porażkach" mowa, to dla mnie największym zawodem w tym roku jest nowy wagon pasażerski Piko Eilzugwagen (z "zaokrąglonym dołem"). Miałem go "na liście", ale na pewno nie kupię - jak oni mogli zrobić takie wielkie ramki w oknach które w ogóle nie istniały, a potem w kolejnym wypuście kilka miesięcy później w ogóle tego nie poprawić, hejt zebrali spory na 1zu160.net, a w DM-toys jest ładny artykuł:
https://www.dm-toys.de/de/blogartik...rt-in-n-pikos-neue-schuerzen-eilzugwagen.html


Dla kontrastu, do sklepów trafiły właśnie kolejne wersje Gbs 253 / Glms 50 z firmy Liliput i są chwalone że dopracowane, a każdy wagon ma inne detale:
https://www.dm-toys.de/en/list/manufacturer/Liliput.html
Mam już od jakiegoś czasu zestaw 260147 i jakość jest bardzo dobra, więc wkrótce dorzucę do składu zapewne kolejne, aby pomieszać ściany drewniane z tymi powszechniejszymi z płyt.
 
OP
OP
techno

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
To prawda, jadą po Trixie, najbardziej uśmiechnąłem się jak ktoś ironicznie dziękował jak to wiele nowości kolei wschodnioniemieckich w tym katalogu :) Tylko wziąć popcorn i czytać, "Minitrix Mercedesem wśród producentów modeli kolejowych" :D
https://www.1zu160.net/scripte/forum/forum_show.php?id=1193110
Bez kitu. Mnie też to rozbawiło:D W każdym razie - polecam czytać forum na 1zu160.net przez przeglądarke Chrome - gdzie jest wbudowany tłumacz i pomimo mojej nie najlepszej znajomości niemieckiego sporo się można dowiedzieć.

Polityka produkcyjna i cenowa Trixa zaskoczyła mnie już w 2019 roku, kiedy to po raz pierwszy żaden nowy model nie był planowany w wersji analogowej. Czy jest to dobry kierunek? Z jednej strony DCC staje się standardem, a dźwięk tylko to podkręca, a z drugiej jest jeszcze spora grupa kolekcjonerów-modelarzy posiadających analogowe makiety. Fleischmann i PIKO konsekwentnie trzymają się analogu. Trix upycha dźwięk gdzie się da, a ceny samych lokomotyw analogowych zaczynają przekraczać 200 euro, co uważam za działanie nie do końca przemyślane.

Przy okazji, do oglądania zdjęć najbardziej polecam sklep haertle.de, niestety sami fotografują tylko lokomotywy, ale mają tam bardzo konsekwentnie robione zdjęcia i można porównać ze sobą lokomotywy. W DM-Toys to robią zdjęcia aparatem chyba "na automacie" i nie można być pewnym jaki kolor ma wagon, raz im wychodzi zdjęcie tak, raz inaczej.
Przy okazji. Z uwagi na różną dostępność taboru i akcesoriów w skali N, pomyślałem, by zrobić aktualne zestawienie sklepów, gdzie N-ka jest dostępna (najpierw w Polsce, potem rozwinąć je o dobre sklepy zagraniczne z dopiskami, jak najmniej zapłacić za przesyłkę do Polski ;) ).

Możemy zrobić to w nowym wątku, ale w dziale Tabor (niemożliwe jest już dodawanie wątków nieprzydzielonych do poszczególnych podforów). Jako, że mam uprawnienia moderatora, mogę na w miarę potrzeb dokonywać zmian głównego - pierwszego postu, gdzie będzie lista sklepów, linki, adresy itp.).

Co Wy na to? Jeżeli pomysł się podoba, żeby nie zaśmiecać dalej wątku - proponuję kliknięcie "Popieram".

Żeby nie było za dużo nie na temat, dostałem dziś informację z Fleischmanna, że zestaw węglarek ECCO Rail 841014 może się pojawić w okolicach 42-43 tygodnia (ok. połowy października).

Właściwie to jest jeszcze jedna rzecz z pierwszego katalogu Trixa na 2020, na którą nie zwróciłem uwagi. Strona 12.

Rzecz istotna dla tych, co to nie bawią się w fleksy - nowe łuki R2a i R2b, które zapewniają możliwość realizacji dodatkowej dwutorowej pętli między łukami R2 a R3.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
To prawda, jadą po Trixie, najbardziej uśmiechnąłem się jak ktoś ironicznie dziękował jak to wiele nowości kolei wschodnioniemieckich w tym katalogu
Tego kogoś Trix nie przyzwyczaił, że po macoszemu traktuje nie swoje regiony kulturowe? Wszak oni z Bawarii. Od DDRówka to jest TT- Tillig :D
Z tych co słyszałem lokomotyw w N-ce to Minitrixy brzmią niestety najsłabiej co do jakości i funkcji schematów dźwiękowych. A powinienem mieć sentyment bo moją pierwszą dźwiękową lokomotywą była BR 220 Minitrixa, spalinowóz bardzo ładny ale obniżyłem głośność bo irytuje za głośna sprężarka (może ktoś w maszynowni to nagrywał). Mój BR 288 na makiecie też ma schemat dźwiękowy V200.0, ale w ESU to brzmi zupełnie inaczej, w Minitrixie jest wrażenie że oni tam do tych dekoderów dźwiękowych wgrywają "cokolwiek".
To mniej więcej pokazuje jak jest traktowany dźwięk w modelach "firmowych". W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest samemu nad tym popracować z dobrym dekoderem dźwiękowym.
 

Grg

Użytkownik
Reakcje
90 0 0
To mniej więcej pokazuje jak jest traktowany dźwięk w modelach "firmowych". W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest samemu nad tym popracować z dobrym dekoderem dźwiękowym.
Prawda, za różnicę cenową "analoga" i "cyfry" można kupić inny/lepszy dekoder i zamontować lepiej/ładniej głośnik, a jeśli kupić model używany sprzed kilku lat to wychodzi jeszcze taniej - i tak do większości lokomotyw producenci używają w kółko tych samych form wtryskowych. A jak używany model, to też lepiej analogowy, zwłaszcza Fleischmann miał kiedyś kiepskie dekodery, teraz jest lepiej bo używają Zimo.

Z uwagi na różną dostępność taboru i akcesoriów w skali N, pomyślałem, by zrobić aktualne zestawienie sklepów, gdzie N-ka jest dostępna (najpierw w Polsce, potem rozwinąć je o dobre sklepy zagraniczne z dopiskami, jak najmniej zapłacić za przesyłkę do Polski ;) ).
Zwłaszcza co do sklepów na zachód od Polski będę mógł w takim wątku napisać o tych z których zamawiałem, większość starszych modeli używanych lub "leżaków magazynowych" kupiłem z różnych miejsc z zagranicy.

I żeby było w temacie, chyba nie było ostatnio w tym wątku o tym, że zagraniczny sklep DM-Toys ma swoją własną markę "Modellbahn Union" i w tym roku wypuścił całkiem dużo nowości. Nowości jak się pojawiają, to od razu, bez zapowiedzi, a w tym roku było sporo nowych wagonów. Link do wszystkiego od najnowszego do najstarszego:
https://www.dm-toys.de/en/list/manufacturer/MU.html

Ostatnio został wypuszczony "hicior" moim zdaniem: most z dwoma semaforami kształtowymi do samodzielnego montażu:
https://www.dm-toys.de/en/list/search/signal bridge/manufacturer/MU.html
https://www.dm-toys.de/en/product-details/MU_N-B00109.html

Kit bardzo skomplikowany do montażu i pewnie najpierw przydało by się spróbować złożyć sam semafor Viessmann 4400a (dokładnie dwa takie są częścią tego kitu).


Poza tym - mamy jakiś wątek nowości "budowlanych" w N? Chyba nie, to wkleję tutaj:
JESIENNE NOWOŚCI FALLER

N-ka od strony 19. Jak dla mnie nie ma za bardzo ciekawych nowości, a nowy nowoczesny budynek dworca DB pasuje podobno wielkością bardziej do skali Z :)
Najciekawsza informacja jest na końcu tego katalogu, planowane jest wprowadzenie również dla skali N programu "Faller Create" - czyli zamawianie bezpośrednio od Fallera budynków samodzielnie zaprojektowanych z "klocków" w ich aplikacji.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
Z innej beczki, wracając trochę do tematu.

Wypatrzyłem dzisiaj na ebay taki model. Zdziwiłem się, że to KATO.
KATO N-Scale K2886 STRABAG 1131 Nohab Diesel Locomotive
1s-l1600.jpg


2s-l1600.jpg


Cholercia, jest tego więcej.
Czy to to samo co Lemke/Hobbytrain kiedyś sobą sygnowało?
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=nohab&_sacat=69812&_sop=16
(niżej są plastikowe gazetkowe, nie zwracajcie uwagi ;) )
 
Reakcje
39 0 0
Znaczy jako nowość chodzi o malowanie tego nohaba Kato? Bo formę to Kato już lata temu robiło, pamiętam dobrze tego warbonneta i niebiesko - srebrnego też. Tak z 10 lat temu się pojawiły.
Pozdraw
Storch
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
A skoro to dział o N, jak wspominamy, to ja przypomnę modele w tej wielkości produkcji Piko w latach 1970. Były w wersji SNCB, DSB i MÁV, nie jestem pewien, czy nie było też CFL. Jak na tamte lata, był to całkiem niezły model, choć ustępował produktom Minitrixa, Fleischmanna czy Roco (mam tu na myśli generalnie jakość modeli, nie akurat Nohabów).
 
OP
OP
techno

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
2. Set dwóch węglarek Eaos Ecco Rail ep. VI (zarejestrwanych w Szwajcarii) - nr 841014 - wydanie II kw. 2020

Żeby nie było za dużo nie na temat, dostałem dziś informację z Fleischmanna, że zestaw węglarek ECCO Rail 841014 może się pojawić w okolicach 42-43 tygodnia (ok. połowy października).
Strona Fleischmanna podaje, że zestaw ten jest już dostępny:) Zatem opóźnie jest "tylko" kwartalne ;)
 
OP
OP
techno

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
Strona Fleischmanna podaje, że zestaw ten jest już dostępny:) Zatem opóźnie jest "tylko" kwartalne ;)
Moje już są u mnie. Dziś dotarły:

IMG_20201007_150616_smalll.jpg

Elegancko wyglądają (choć brak im poręczy pomalowanej na żółto, czy żółtych kół hamulca). Numery identyczne jak w siostrzanych ROCO. No i z polskiego punktu widzenia - nie tylko logo jest, ale też po prawej stronie napis z nazwą firmy ECCO Rail Sp. z o.o. z Katowic z ul. Chorzowskiej 6 ;)

Co prawda wielkość tego napisu wymaga użycia lupy, ale dało radę - druk jest czytelny:) Później zestawię je z węglarkami od Szymona, jak się czyściochy z używanymi prezentują.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 54
Tabor 8
Tabor 24
W
Tabor 62
W
Tabor 166

Podobne wątki