• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Nowości PKP 2018

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
A jeżeli chodzi o zespoły piętrowe, to w 1984 oznaczone były jeszcze serią Bipa (a nie Bhp).
OK, zgadza się. Tutaj wspominają, że w 1985 zmieniono je na Bhp.

Przy okazji zapytam, czy ktoś może zna miejsce w necie gdzie widać zdjęcia oryginału wagonu, który w modelu teraz ma wyprodukować PIKO ? Chciałbym się przyjrzeć jak wygląda oryginał /czy warto kupić ten modelik/... szczerze to nic nie znalazłem, co rodzi obawę, że to jakaś radosna twórczość PKP-PIKO na podstawie jakiegoś tam wagonu.

58762.jpg
 
Ostatnio edytowane:

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
OK, zgadza się. Tutaj wspominają, że w 1985 zmieniono je na Bhp.

Przy okazji zapytam, czy ktoś może zna miejsce w necie gdzie widać zdjęcia oryginału wagonu, który w modelu teraz ma wyprodukować PIKO ? Chciałbym się przyjrzeć jak wygląda oryginał /czy warto kupić ten modelik/... szczerze to nic nie znalazłem, co rodzi obawę, że to jakaś radosna twórczość PKP-PIKO na podstawiejakiegoś tam wagonu.
Przecież napisałem, że to francuski typ OCEM29. Wystarczy pogooglać "OCEM29 couvert" i masz choćby http://gibitrains.pagesperso-orange.fr/en/train/wagon_couvert_gms-ocem-ls_models.htm - z tym, że akurat te wersje modelu LS to późny wygląd.
W 100% prawidłowe modele to LS models. REE robi wcześniejszą wersję OCEM19.
 

SP45-166

Aktywny użytkownik
Reakcje
906 38 3
Z układu wpisów i kontekstu wypowiedzi raczej logicznym jest, że chodzi o (kolejną) 4E a nie o 303E. Z pasującego okresu oczywiście.
A jeżeli chodzi o zespoły piętrowe, to w 1984 oznaczone były jeszcze serią Bipa (a nie Bhp).


Dla trakcji elektrycznej i spalinowej stosowano zdecydowanie dłuższe okresy międzynaprawcze (w porównaniu z parowozami), więc to się nie gryzie.
No nie powiedziałbym też do końca że SP45-234 pasuje do Poznańskiej Bipy. Datami i przydziałem jakby tak. ale warto sobie zadać pytanie jaką pracę przewozową wykonywały w tym czasie fabrycznie nowe spalinowozy z HCP...? JEŹDZIŁY W RUCHU POSPIESZNYM I DALEKOBIEŻNYM! W okresie czasu o którym mówimy do Szczecina, Piły jak i do Zbąszynka (i dalej do granicy PRL/NRD) nie było sieci trakcyjnej nie wspominając już o innych kierunkach (Bydgoszcz via Wągrowiec, Żagań p. Wolsztyn). W tym czasie Fiata szło spotkać głownie na składach tradycyjnych pulmanów, a z Bipami kulały się parowozy z okolicznych depo. Popularny skład SP45 (potem SU) z Bipą (potem Bhp) na haku to okres po 1980, a apogeum tego klasycznego zestawienia przyjałbym pomiędzy latami 1983/84 do 2005/2006. Tak więc daty datami a życie życiem. Może się mylę, ale ja osobiście nie znalazłem zdjęć SP45 z Bipami w połowie lat 70 (takie znam dopiero z lat 82, 83 i późniejszych), i obawiam się że SP45 w latach 70 jeżeli się na węźle Poznań z Bipami trafiały to incydentalnie i w zastępstwie.
 

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
Może się mylę, ale ja osobiście nie znalazłem zdjęć SP45 z Bipami w połowie lat 70 (takie znam dopiero z lat 82, 83 i późniejszych), i obawiam się że SP45 w latach 70 jeżeli się na węźle Poznań z Bipami trafiały to incydentalnie i w zastępstwie.
Jak najbardziej od połowy lat 70. trafiały się pociągi osobowe w zestawieniu SP45+Bipa na węźle poznańskim. Poniżej wjazd równoległy dwóch poc. osobowych z piętrowymi wagonami z SP45-095 z kierunku Krzyża lub Piły i EU07-105 z kierunku Wrześni - rok 1977, okolice obecnego Ronda Kaponiera. Fot. Helmut Philipp

lqarghcd.jpg


i inna poznańska SP45-216 z poc. osobowym w kierunku Krzyża również z piętrowym zestawem Bipa - tym razem z prostym dachem
Fot. Helmut Philipp
55onrxpi.jpg

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?017,8576960
 

Aurel

Aktywny użytkownik
Reakcje
153 10 0
To również kierunek na Gorzów przez Rokietnicę, Międzychód, choć wówczas pewnie na tej trasie kursowały faktycznie parowozy. Jako dziecko pamiętam jednak już w 1982 roku SP45 z piętrusem na tej trasie.
 

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
To również kierunek na Gorzów przez Rokietnicę, Międzychód, choć wówczas pewnie na tej trasie kursowały faktycznie parowozy. Jako dziecko pamiętam jednak już w 1982 roku SP45 z piętrusem na tej trasie.
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?017,8576960
W podanym linku jest i zdjęcie tego samego autora, z tego samego dnia i z tego samego hotelowego okna pociągu osobowego z Międzychodu z międzyrzeckim parowozem Ok1-21. Zdjęcie nr 11 ;)
SP45 obsługiwały w latach 70. kierunek Piła i razem z serią SP42 kierunek Krzyż (być może dalej Gorzów choć nie mam pod ręką SRJP by to sprawdzić). Widziałem gdzieś też zdjęcie toruńskiej lub olsztyńskiej SP45 na stacji Poznań Główny z lat 70. Znajdę to wkleję.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Przecież napisałem, że to francuski typ OCEM29. Wystarczy pogooglać "OCEM29 couvert" i masz choćby http://gibitrains.pagesperso-orange.fr/en/train/wagon_couvert_gms-ocem-ls_models.htm - z tym, że akurat te wersje modelu LS to późny wygląd.
W 100% prawidłowe modele to LS models. REE robi wcześniejszą wersję OCEM19.
Dzięki, nie doczytałem wcześniej. Na hasło OCEM29 znalazłem ten temat, gdzie K.Koj wystarczająco wyjaśnił temat:
http://forum.modelarstwo.info/threads/kdn-pkp-według-piko.7899/ pisząc, iż wagony tego typu przejęte zostały po roku 1945 również przez PKP i model Piko przedstawia właśnie jeden z tych wagonów, w malowaniu i oznaczeniach PKP z początku lat 50, a więc z epoki IIIb.
--- odnosząc się do tego modelu: https://www.dcc24.eu/node/874/13

Jedyne 'ale' to takie, że w w/w linku mowa o starszej epoce IIIb i oznaczeniu na tym wagonie PKP z orzełkiem (+inna kolorystyka wagonu), czyli starsze malowanie i oznaczenie niż to, o które pytałem wyżej - brązowy i oznaczony jako "Gklm (Kdn)". Tego nie znalazłem, ale strzelam jednak z dużym prawdopodobieństwem, że na początku IV epoki te wagony były jeszcze w użyciu i właśnie tak je oznakowano.
 
Ostatnio edytowane:

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
Szturówki typu 411Vb firmy Albert-Modell 600002 i 600003 są dostępne w sklepie modelarskim Loko-Model w Warszawie.
Podkreślam że w przypadku zestawu 600002 epoka IVb w kolorze żółtym !
Mamy do czynienia w przypadku tej edycji V zestawu po raz pierwszy z ORYGINALNYM KLASYCZNYM malowaniem !
Zestaw 600003 jest w kolorze niebieskim kolei Cargo epoka VI .
Kto się nie załapie to będzie miał kolejną szansę na jesieni kiedy to nastąpi emisja zestawów VII i VIII .
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Chyba gdzieś już ktoś to pokazywał. Oznaczenie na modelu Falns, czyli, że z założenia ma on udawać 441V (Falns), którym nie jest. Zresztą sam zobacz (załącznik). Link do źródła zdjęcia oryginału: http://www.ekk-wagon.pl/Oferta/Nowewagony/Wagon441V/tabid/181/language/pl-PL/Default.aspx
Czyli kolejne "coś podobnego" ale to nie to... Roco - quo vadis?
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Pytanko.
Jeśli się nie mylę, to nowością jest cyfrowy zestaw firmy Piko, numer katalogowy 59002 z Husarzem PKP Intercity. Czy ktoś z Was go może nabył i mógłby zrobić fotkę boku modelu lokomotywy, albo chociaż napisać jaki numer ma ta lokomotywa? Ciekaw jestem, czy jest to coś co już było wcześniej wypuszczone, czy coś nowego.
 

SP47-001

Aktywny użytkownik
Reakcje
242 12 4
Na wystawie modelarskiej w Iławie po raz pierwszy można było obejrzeć wagon Kolei Mazowieckich od PIKO (niestety wersja skrócona 1:100 :(). Na pierwszy rzut oka nie jest źle - np. liczba okien jest prawidłowa - poczekamy, zobaczymy jak wagon będzie wyglądał pomalowany i oklejony ;)
mazowiecki.jpg

mazowiecki_.jpg

Fot. Damian Sikorski
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 184
Tabor 254
Tabor 339
Tabor 315
Tabor 35

Podobne wątki