• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości nie-PKP 2018

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
Stopnie są dwa, bo prototyp przedstawia model z epoki III. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku modelu TT, jest to element wymienny.
Oraz nareszcie są otwory na światła czołowe.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
węże ciśnieniowe na czołach wreszcie wykonane jako oddzielna część
To nie są "węże ciśnieniowe" (domyślam się, że koledze J1974H0 chodzi o węże powietrzne do hamulców) lecz przewody wysokiego napięcia, czyli sprzęgi ogrzewania elektrycznego. Co do innych drobnych elementów, to występowały różnice w kolejnych seriach wagonów (np. właśnie stopnie), jak też w wersjach dla różnych kolei, więc trudno się tu wypowiadać, bo nie wiem, jak dokładnie wyglądały wagony dla ČSD i innych przewoźników.
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
Czy komuś wiadomo coś nt. nowych torów PIKO (flexy, WL i WR) na betonowych podkładach, zapowiadanych przez PIKO na II kw. ?
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
Parę dni temu Dniem Dziecka rozpoczęliśmy czerwiec :) . Firma PIKO postarała się o kilka upominków dla dużych dzieci ;) :

24366_99545_flyer_h0_0618_20133.jpg 24367_99545_flyer_h0_06182_id=20134.jpg 24368_99545_flyer_h0_06183_id=20135.jpg

Dla mnie najbardziej interesująca w tym miesiącu jest kolejna miniatura Škody serii 371 (w sumie jest to piąty model lokomotywy tej serii), tym razem w bardzo oryginalnym malowaniu. Model przedstawia lokomotywę oznaczoną jako 371 201-5 ČD, a jest to ex. 180 001-0 DB AG ex. 230 001-0 DR, której swego czasu chyba Czesi nadali imię Gottlieb. Lokomotywa ciekawa o dosyć barwnej historii. Zacznijmy od tego, że jest to prototyp lokomotyw serii 230, które zostały zamówione jeszcze przez koleje wschodnioniemieckie DR wraz z lokomotywami serii 372 zamówionymi przez koleje czechosłowackie ČSD. Prototypy nowych dwusystemowych lokomotyw serii 230 (DR) i 372 (ČSD) wyprodukowano w 1988 roku. Wszystkie lokomotywy obu serii fabrycznie były przystosowane do poruszania się z prędkością nieprzekraczającą 120 km/godz. Część czeskich lokomotyw zmodernizowano i dopuszczono do poruszania się z prędkością 160 km/godz. Zmodernizowane czeskie "Bastardy" oznaczono serią 371. Wśród "niemieckich" Škód nazywanych pogardliwie "Knödelpresse" tylko prototypową lokomotywę 230 001-0 w ramach testów przystosowano do poruszania się z prędkością 160 km/godz. Pozostałe lokomotywy serii 180 (ex. 230 DR) po dziś dzień nie mogą przekraczać 120 km/godz. W trakcie eksploatacji czeskich lokomotyw na niemieckiej sieci doszło do wypadku, w wyniku którego został zniszczony jeden z czeskich "Bastardów". W zamian koleje niemieckie oddały kolejom czeskim jedną ze swoich lokomotyw i była to właśnie lokomotywa 180 001-0, która mogła poruszać się z prędkością 160 km/godz. Po przejęciu lokomotywy przez ČD została oznaczona jako 371 201-5. To właśnie model tej lokomotywy w tym roku zaproponowało PIKO dla miłośników "Bastardów" z Czech, Niemiec i Polski, a kto wie czy nie jeszcze skądinąd ;) .

Projekt modelu jest dosyć wiekowy - pierwszy model ukazał się jeszcze w 1996 roku - można więc zakładać, że projektowany był przynajmniej w 1996, a kto wie czy nie wcześniej - w 1995 roku. Mimo co najmniej 22 lat nadal znajduje się w produkcji i z przyciąga oko. Pewne rozwiązania czy detale są oczywiście jak na dzień dzisiejszy przestarzałe i tu trzeba podkreślić, że firma PIKO bezwzględnie wykorzystuje monopol na produkcję modeli Škód serii 230/180 oraz 372/371, a do niedawna w ogóle Škód tego typu/tej generacji, utrzymując stosunkowo wysoką cenę jak za tak wiekowy model, niestety również nie pozbawiony pewnych niezgodności w stosunku do oryginału. Mimo to niemalże co roku w nowościach pojawia się kolejna zapowiedź modelu Škody, co pokazuje, że mimo wspomnianych niedoskonałości model cieszy się dużym i niesłabnącym zainteresowaniem, a rynek nadal jest niezaspokojony. W tym roku zapowiedziano dwa modeli, oba na II kwartał i tym samym 1 czerwca drugi model pojawił się na rynku, czym firma zrealizowała zapowiedzi w temacie modeli "Bastardów". Z zaciekawieniem obserwowałem reakcję rynku. Już 1 czerwca pojawiła się na znanym niemieckim portalu aukcyjnym oferta sprzedaży modelu PIKO 51061 opatrzona szybko wykonanym za pomocą "starej deski do krojenia" zdjęciem:

piko_51060_pierwsza_oferta.png

Oferta do dnia dzisiejszego pozostaje bez większego odzewu. Od samego początku dystrybucji modelu, na stronie firmy PIKO w opisie modelu 51061 paliła się "czerwona lampka" symbolizująca brak dostępności. Można to było różnie interpretować - model jeszcze nie trafił do sklepów (tej tezie przeczyło pojawienie się modelu na ebay'u) lub już się skończył! Minęło raptem kilka dni i dziś model wypadł z oferty... skończył się 1 czerwca w dniu rozpoczęcia sprzedaży detalicznej, a raczej jeszcze wcześniej. Producent zaś swoim zwyczajem zdjął z oferty model, którego nie będzie wznawiał - w przeciwnym razie nadal dostępna by była "zakładka" z opisem modelu i jego bieżącą dostępnością. Przejrzałem z ciekawości strony kilku sklepów - część z nich, która na bieżąco śledzi sytuację na rynku i aktualizuje swoją ofertę poinformowała z wyprzedzeniem, że model jest wyprzedany:

piko_51060_modellbahnshoplippe_wyprzedany.jpg

Ciekaw jestem czy po sukcesie sprzedażowym tegorocznego modelu "Bastarda" w "nietypowych" barwach doczekamy się w przyszłym roku kolejnego modelu "z flagą":

- źródło: www.flickr.com/photos/thorstenmothes/36715572196/
- autor: Thorsten Mothes
- opis: "CD 371 001-9 "Lucka" der Českě dráhy ČD | In Warteposition im Dresdener Hauptbahnhof"

36715572196_94661d43db_o.jpg

Mimo iż model jest ciekawy i ma "niecodzienną" malaturę producent nie pokusił się o wykonanie zdjęcia modelu na czas premiery lub przed ukazaniem się go w sprzedaży jak to czyni w przypadku wielu innych modeli, chociażby miniatur polskich lokomotyw. Poza wspomnianym zdjęcie "z kalkulatora" próżno szukać innych niż zdjęcie pierwowzoru, które wcześniej znajdowało się na stronie producenta:

22918_51061_id=19007.jpg

Tymże zdjęciem posługują się też sklepy. Jak jednak się domyślałem, producent nie mógł zupełnie obojętnie przejść obok premiery - jak sam napisał - modelu w bardzo atrakcyjnym malowaniu - który nazwał po niemiecku "Flagenloko". Dziś na stronie PIKO pojawiło się pierwsze zdjęcie modelu "Bastarda" w barwach czeskiej flagi:

24528_51061_id=19007.jpg


Na tyle na ile było to możliwe bez wprowadzania zmian w formie model został poprawnie odwzorowany. Z głównych różnic między modelem, a pierwowzorem rzuca się w oczy:
- brak węży piasecznic
- brak dodanych "skrytek" na przewody sterowania UIC
- brak gniazd sterowania UIC
- brak tłumików wężykowania
- inne niż w oryginale ślizgacze pantografów
- brak siłowników pantografów
- brak przestrzennych tablic z serią i numerem lokomotywy na ścianach czołowych

Wszystko to wynika z czasu kiedy model był projektowany (ponad 22 lata temu :eek: ) i zakresu zmian jakie w tzw. międzyczasie zachodziły w prawdziwych lokomotywach, a które z racji opłacalności projektu nie były wprowadzane w formie modelu. Nie mniej całkiem niezła baza do "dozbrojenia" modelu w brakujące detale już jest i prawdopodobnie długo jeśli nie na zawsze zostanie jedyną bazą. Największym wyzwaniem w przypadku "dozbrajania" tego modelu pozostanie chyba wymiana ślizgaczy pantografów na prawidłowe "typowe czeskie". Na koniec fotografia pociągu prowadzonego "Gottlieb'em" w czeskich barwach:

- źródło: www.flickr.com/photos/44979768@N08/28965816921
- autor: Elmeon - Federico Paoletti
- opis: "ČD 371-201 is seen here leaving Prague main station with the 12:27 EC 378 "Porta Bohemica" to Kiel."

2015.08.07. - ČD 371-201 z poc. EC 378 ''Porta Bohemica'' rel. Hamburg-Altona - Budapest Kele...jpg


Teraz pozostaje już tylko odwzorować to na makiecie ;) .
 

JRobert

Aktywny użytkownik
Reakcje
83 1 0
To i ja coś od siebie zaprezentuję. Jak niektórzy z Was (ci interesujący się pociągami międzynarodowymi) wiedzą, od obecnego RJP mamy znaczącą zmianę w składzie Chopina. Między innymi jeżdżą w nim słowackie wagony "Wagonservice Travel" z kodem przewoźnika D-WSBA. Nie wiem, czy dokładnie akurat te egzemplarze, jednakże same typy tych kuszetek są już nam doskonale znane - to Bvcmz 258.5 i Bvcmbz 249.1 jeżdżące onegdaj w składzie EN Jan Kiepura... Za specjalnie nic więcej o samych oryginałach nie napiszę, bo ani się na tym znam, ani nie wiem gdzie szukać informacji - mam nadzieję, że pan Andrzej zapewne uzupełni te informacje ;-)

Wracając jednak do modeli: właśnie dopiero co firma LS. Models (znana nam!) wydała trzywagonowy zestaw z tymi właśnie wagonami. Tani nie jest - jak to z tą firmą - i trzeba się liczyć z wydatkiem około 200 Euro za ten zestaw, do dostania za granicą.

Poniżej prezentuję dwa zdjęcia zestawu - samych modeli w pudełku (jeszcze nie wyciągane) i naklejki z pudełka. Z kolei ładne zdjęcia modeli jak zwykle do zobaczenia na reisezugwagen, czyli http://www.reisezugwagen.eu/?p=31252

Z08.jpg


Z07.jpg




A teraz zdjęcia samego pociągu IC 41010/41011/406 Chopin - pierwsze spotkanie z 30 grudnia 2017 r. w Korytowie k. Żyrardowa, a drugie 2 stycznia 2018 r. w tym samym miejscu. W składzie pierwszego pociągu znajdziemy wagon o końcówce numeru 041-2:

Z01.jpg
Z02.jpg
Z03.jpg



A w drugim składzie wagon o końcówce 052-9:
Z04.jpg
Z05.jpg
Z06.jpg


Inne moje spotkania z tym pociągiem zaowocowały niestety jeszcze mniej czytelnymi zdjęciami, a zetknąłem się z nim ledwie kilka razy (mieszkam obecnie za granicą) i nie jestem w stanie zweryfikować, czy trzeci z modeli również jeździ w składzie Chopina.

No - to wygląda na to, że mamy kolejny, niestety nietani zestaw modeli do zestawiania pociągów międzynarodowych PKP Intercity, ale co najważniejsze dokładnie z tymi modelami, które jeżdżą i w rzeczywistości.
Dziwi mnie bardzo fakt, że modeli tych nie ma w ofercie żadnego polskiego sklepu!

Wracając jeszcze do modeli podam daty rewizji, gdyż tej na naklejce nie ma, a do uzupełnienia informacji się przyda:

48017-1 Bvcmz 61 80 50-91 041-2 248.5 16.06.17
48017-2 Bvcmz 61 80 50-91 052-9 248.5 31.05.17
48017-3 Bvcmbz 61 80 59-90 052-1 249.1 18.08.17

Na żadnym z wagonów nie stwierdziłem przydziału do jakiejkolwiek stacji.

Dla porządku jeszcze podam link do www.vagonweb.cz z planem pociągu: https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=PKPIC&cislo=41010/41011/406&rok=2018

EDIT: czy nie mógłby jakiś polski dystrybutor się dogadać z LS Models, żeby wyprodukowali kolejne, obecne malowanie naszych dawnych kiepurowych kuszetek? Bardzo by się przydały! :)
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
czy nie mógłby jakiś polski dystrybutor się dogadać z LS Models, żeby wyprodukowali kolejne, obecne malowanie naszych dawnych kiepurowych kuszetek? Bardzo by się przydały! :)
Ale LS Models nie produkuje "kiepurowych" kuszetek. Oni produkują wagony sypialne do "Kiepury". ACME produkuje kiepurowe kuszetki wagony 134A.

Co do tych wagonów słowackich to jaki by numer fabryczny nie wydali to na 99,9% on w "nowym" Chopinie się pojawi bo ten prywatny przewoźnik posiada tylko w sumie 12 wagonów obu typów (248.5 i 249.1).
 

Miko

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 0 0
nie jestem w stanie zweryfikować, czy trzeci z modeli również jeździ w składzie Chopina.
Ten trzeci jest wagonem przystosowanym dla osób na wózku. W związku z tym ma mniej przedziałów i raczej mało prawdopodobne żeby kursował wymiennie z wagonami serii Bvcmz. Wagony serii Bvcmz wypożycza PKP Intercity. Zamiast nich może się trafić polska kuszetka 134A.
ACME produkuje kiepurowe kuszetki wagony 134A.
Do tej pory firma ACME produkowała kuszetki w wersji niezmodernizowanej, więc do obecnego składu IC Chopin nie pasują.
Za to spośród wagonów, które ACME może wyprodukować, pasowałaby sliperetka - wagon typu 152Az.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
Jedną z nowości nie-PKP na ten rok są modele tzw. "Rekowagen'ów" (spolszczając niemiecką nazwę "Rekowagen" ;) ) od firmy Roco. W sumie w tym roku ma zostać wydanych 7 modeli, w tym model wagonu z tzw. "Nullserie" (Roco 74450), której w modelu nie oferuje firma PIKO, również produkująca "Rekowagen'y" w skali H0. Poniżej lista zapowiedzianych modeli wraz z numerem tygodnia, w którym konkretny model ma się ukazać:

- Roco 74450 (46. tydzień):

roco_74450.jpg

- Roco 74451 (48. tydzień):

roco_74451.jpg

- Roco 74452 (52. tydzień):

roco_74452.jpg

- Roco 74453 (47. tydzień):

roco_74453.jpg

- Roco 74454 (52. tydzień):

roco_74454.jpg

- Roco 74455 (51. tydzień):

roco_74455.jpg

- Roco 74456 (51. tydzień):

roco_74456.jpg

Cały skład wagonów będzie kosztować 327,30 € (6x 44,90 € + 1x 57,90 €). Jeden model (74453) będzie droższy, gdyż będzie wyposażony w oświetlenie sygnału końca pociągu. Jako konia pociągowego Roco przygotowuje dedykowany model lokomotywy serii 112:

- Roco 73759 (wersja analogowa) / 73760 (wersja z dekoderem dźwiękowym):

roco_73759.jpg

Według wizualizacji wagony mają nosić przydział do stacji Berlig Rga, zaś lokomotywa ma być przydzielona do lokomotywowni Brandenburg w dyrekcji Magdeburg. Z jakiegoś powodu w chwili obecnej Roco nie podaje planowanego terminu ukazania się modelu lokomotywy, a dodatkowo status modelu zmienił się z zapowiedzi na niedostępny.

Nieco ponad miesiąc temu (20. maja) Roco zaprezentowało pierwsze zdjęcia przedprodukcyjnych modeli wagonów, które prezentuję poniżej:

- źródło: https://www.roco.cc/de/news/items/178-0-0-0-0-0-0-003-0/index.html

Rekowagen_WEB1.jpg Rekowagen_WEB2.jpg
Rekowagen_WEB3.jpg Rekowagen_WEB5.jpg

Zapowiada się całkiem nieźle ;) - będzie jakaś alternatywa dla produkowanych bodajże od 1991 roku modeli firmy PIKO :) .
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
Natrafiłem dziś rano na nowy film firmy PIKO:


Nie pisałbym o tym, gdy nie fakt, co ów film promuje, a mianowicie nowy model zachodnioniemieckiej lokomotywy elektrycznej serii 151. Powiem szczerze, że jest to jeden z tych modeli firmy PIKO, które w ostatnim czasie zrobiły na mnie duże wrażenie :eek: . Nie będę się za bardzo rozpisywał, ale wymienić tu muszę piękne maskownice wózków z wieloma drobnymi detalami, znane z modeli zachodnioniemieckich lokomotyw przestrzenne wycieraczki i dwa fajne "bajery", czyli oświetlenie rewizyjne (?) oraz przestrzenny przedział maszynowy, przez który można spojrzeć na przestrzał :D . Biorąc pod uwagę jak zazwyczaj ów przedział maszynowy jest odwzorowywany cisną się na usta następujące słowa - a jednak się da :podstepny: ... W każdym razie moim zdaniem model prezentuje się bardzo dobrze i będzie stanowił dla miłośników zachodnioniemieckich kolei obowiązkową pozycję w kolekcji :) . Mimo tego, że jest to kolejny model, który "przełamuje schematy" jego cena jest bardzo konkurencyjna. Cena sugerowana na rynku niemieckim wynosi 164,99 €, zaś na naszym rynku 729 zł. Cena wydaje się być atrakcyjna jak za taki produkt, a przecież jest to tylko cena sugerowana, która zawsze jest wyższa niż cena w sklepach, a jak jeszcze sobie uwzględnimy nasz rabat stałego klienta, to cena jest już bardzo zadowalająca :gwizd: . Myślę, że pozostaje już tylko pokazać zdjęcia i napisać, dlaczego do jasnej ciasnej nie jest to model wschodnioniemieckiej lokomotywy :niepewny: - trudno się mówi, dla miłośników DB też coś musi być ;) !

- pierwowzór:

22922_51300_id=19011.jpg

- model:

24241_51300_id=19011.jpg


24242_img_5444_51300_id=20058.jpg
24243_img_5456_51300_id=20059.jpg
24245_img_5449_51300_id=20061.jpg
24410_img_5608_51300_kl_id=20172.jpg
24372_img_5610_51300_id=20060.jpg

- źródło: https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=25766&vw_name=detail
 

Tigrek

Aktywny użytkownik
Reakcje
234 37 15
Bardzo ładny model. Myślę ze jest to tak dlatego, ze i konkurencja spora :D Swego czasu to nawet i ESU opracowało BR151 i skoro Piko się o to pokusiło, to musieli się postarać przy nim :) Swoją drogą to mi nawet chyba bardziej się podoba ten od Piko, jakoś tak bardziej filigranowy się wydaje. No tylko w ESU jest ten słynny bajer z podnoszonymi się automatycznie pantografami. Tylko czy często się jeździ z podniesionymi na naszych dioramach i makietach? Łatwo się one mogą wtedy połamać...
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Piko jest pierwszym producentem, który zdecydował się na BR 151 z numerem 001. Lokomotywa ta różniła się od kolejnych lokomotyw tej serii zamontowaną poręczą poniżej linii okien czołowych - żadna kolejna ich nie ma! Lampa na szczycie lokomotywy umieszczona jest trochę niżej niż w pozostałych BR 151. Kolejna widoczna różnica to 3 stopnie wejściowe do lokomotywy, a nie 4. Również układ okien bocznych jest trochę inny - 2x po 2 okna z większym odstępem między 2 i 3 oknem - w pozostałych BR 151 odstęp między wszystkimi oknami jest taki sam.
Dla fanów Einheitslokomotiven pozycja obowiązkowa.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 154
Tabor 209
Tabor 151
Tabor 297
Tabor 187

Podobne wątki