• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Nowicjusz ma pytanie o lokomotywy

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#41
Szkoda ze nie mam jak tego sprawdzić.
No to chyba teraz już nie ma wyjścia, trzeba kupić sterowanie cyfrowe. ;) Nie wiem, jak daleko ma kolega tomal do najbliższego sklepu modelarskiego, albo do znajomego, który ma modele cyfrowe.
Nie znam amerykańskich modeli, może kolega Jacek765 albo ktoś inny mógłby coś podpowiedzieć. Ale nie bardzo rozumiem zdania:
Bo nie daje na nie prądu i sa ciągle zablokowane.
Jeżeli silnik byłby spalony, to model w ogóle by nie jeździł. Czy może Kolega jaśniej opowiedzieć, co się właściwie dzieje z tym modelem?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#44
Ma 2 wózki po 6 kół ze tak to nazwę. Jeden wózek normalnie śmiga drugi stoi w miejscu.
A więc silnik jest OK. Z przejrzenia instrukcji tego modelu, zamieszczonej przez Jacka, widzę, że silnik umieszczony w kotle między wózkami, napędza dwoma wałkami kardana oba wózki. Wystarczy, żeby jeden kardan był uszkodzony (albo w ogóle go nie ma) i wózek jest zablokowany, przez ślimak, współpracujący z kołami zębatymi. Ślimaka nie da się napędzić ręcznie "od tyłu", czyli od strony kół zębatych. Jeżeli nie można naprawić (wymienić) ślimaka, to jedynym wyjściem jest chyba jego wymontowanie tak, żeby nie blokował swobodnego obrotu kół. Oczywiście jeszcze lepiej byłoby wyjąć wszystkie pośredniczące koła zębate. Ale wtedy parowóz będzie miał tylko jeden wózek napędzany, co może skutkować słabszą siłą uciągu.
 

szelicjusz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#53
No sam nawet by nie umiał ppsyawic na tory jeszcze ale sie uczy :) i oczywiscie pod opieką:) mam nadzieje ze odIedziczyl moje zainteresowanie z dzieciństwa:)
Ja mam pytanie jestem Piotrek miło mi poznać. Mam lokomotywę analogową su45-263 PKP Cargo z modelmania.pl i chciałbym zrobić z tego cyfrowe.Gdzieś czytałem że sterowanie Roco multimaus nie obsługuje przerobionych lokomotyw na cyfrowe.Nie wiem,jak jest.Co sugerujecie?Sprzedać loka i kupić takiego samego ale z cyfrowego?
 
Ostatnio edytowane:

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#54
Ja mam pytanie jestem Piotrek miło mi poznać. Mam lokomotywę analogową su45-263 PKP Cargo z modelmania.pl i chciałbym zrobić z tego cyfrowe.Gdzieś czytałem że sterowanie Roco multimaus nie obsługuje przerobionych lokomotyw na cyfrowe.Nie wiem,jak jest.Co sugerujecie?Sprzedać loka i kupić takiego samego ale z cyfrowego?
Lokomotywa posiada gniazdo do podłączenia dekodera DCC. Należy w tym przypadku wyjąć mostek analogowy i wpiąć dedykowany dekoder. Roco MM bez problemu obsłuży taką lokomotywę.
 

szelicjusz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#55
Lokomotywa posiada gniazdo do podłączenia dekodera DCC. Należy w tym przypadku wyjąć mostek analogowy i wpiąć dedykowany dekoder. Roco MM bez problemu obsłuży taką lokomotywę.
Dzięki za informację chcę do tego kupić centralkę z21 z multimausem,ale nie wiem,czy sam potrafię grzebać w loku,bo nigdy nie robiłem tego.Nie chcę uszkodzić lokomotywy.Czy muszę kupić dekoder jazdy i oświetlenia?
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#56
Dzięki za informację chcę do tego kupić centralkę z21 z multimausem,ale nie wiem,czy sam potrafię grzebać w loku,bo nigdy nie robiłem tego.Nie chcę uszkodzić lokomotywy.Czy muszę kupić dekoder jazdy i oświetlenia?
Jeśli lokomotywa jest analogowa, tak trzeba kupić dekoder jazdy i oświetlenia lub dekoder jazdy, dźwięku i oświetlenia. Montaż nie jest trudny należy zdjąć obudowę i podmienić element w płytce PCB lokomotywy. W manualu powinno być wszystko opisane.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
#58
Dziękuję,a można do obsługi pociągów użyć smartfona?Podobno trzeba dokupić zestaw rozszerzony ale nie wiem co?
Zarówno centralka z21 jak i Z21 jest kompatybilna ze smartfonami. Wystarczy sobie na smartfona ściągnąć program Z21Mobile i połączyć czyli skonfigurować z centralką przez WiFi. Pamiętaj tylko, że smartfon ma jedną wadę. Jak zadzwoni telefon to wszystkie inne funkcje znikają z ekranu i możesz doprowadzić do wypadku na torach i uszkodzenia lokomotywy. Jak chcesz bezpiecznie sterować smartfonem, to najlepiej na czas zabawy zablokować połączenia przychodzące, albo wyjąć kartę SIM. Poza tym z taką centralką kompatybilne są także tablety.
 

Podobne wątki