• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nostalgia za parą na wąskim i normalnym torze

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#21
Natomiast w przypadku stwierdzenia braku pewności odnośnie autorstwa, postanowiłem nie zamieszczać informacji na ten temat
"dział nie zamierzam wytaczać", ale można przecież napisać, że takie to a takie zdjęcie zaczerpnąłem z Ebay, Allegro, czy też po prostu z internetu i wygląda to już lepiej.
A tak to są domniemania, że Kolega posiada dane zdjęcie we własnych zbiorach, być może nawet sam je wykonał.
Co do zdjęcia Pm36 z 1936 roku, to znam nawet posiadacza tej odbitki, i powiem że jakoś dziwnie się teraz on czuje widząc je na forum.
Co do Pańskiej empatii, to nikt nie starał się na tym forum Pana zdyskredytować, ale przecież też inni Koledzy mogą :
"alergicznie reagować na ostrzejsze wystąpienia ..."
Myślę, ze nie trzeba było od razu zabierać zabawki i rozkładać je na forum odkrywcy, można przecież i tu i tu się bawić.
Ale proszę uwzględnić też fakt, że na niektóre poruszane kwestie, czy też tematy, są Koledzy doskonale obeznani w nich i przedstawione problemy są dla nich po prostu oczywiste i już dawno wyjaśnione. Wszelkie próby negowania stawiają oponenta w niezbyt komfortowej sytuacji.
Pozdrawiam koleżeńsko
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#22
"dział nie zamierzam wytaczać", ale można przecież napisać, że takie to a takie zdjęcie zaczerpnąłem z Ebay, Allegro, czy też po prostu z internetu i wygląda to już lepiej.
A tak to są domniemania, że Kolega posiada dane zdjęcie we własnych zbiorach, być może nawet sam je wykonał.
Co do zdjęcia Pm36 z 1936 roku, to znam nawet posiadacza tej odbitki, i powiem że jakoś dziwnie się teraz on czuje widząc je na forum.
Co do Pańskiej empatii, to nikt nie starał się na tym forum Pana zdyskredytować, ale przecież też inni Koledzy mogą :
"alergicznie reagować na ostrzejsze wystąpienia ..."
Myślę, ze nie trzeba było od razu zabierać zabawki i rozkładać je na forum odkrywcy, można przecież i tu i tu się bawić.
Ale proszę uwzględnić też fakt, że na niektóre poruszane kwestie, czy też tematy, są Koledzy doskonale obeznani w nich i przedstawione problemy są dla nich po prostu oczywiste i już dawno wyjaśnione. Wszelkie próby negowania stawiają oponenta w niezbyt komfortowej sytuacji.
Pozdrawiam koleżeńsko
Zatem, możemy przejść do konstruktywnej współpracy? :)
Jeśli tak, to proszę Kolegów z modelarstwo.info o wsparcie tematu na forum Odkrywca, a ja w zamian postaram się "podrzucać" różne wyniki moich poszukiwań ("lepsze, gorsze", ale zawsze prawdziwie opisane. nie zdradzę tylko swoich tajemnic, które nie dotyczą zbioru, ale sposobów poszukiwania :) ). Proszę więc Kolegów o przeczytanie dorobku na: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html#745642 i wsparcie go w dowolnym zakresie. Z góry dziękuję Kolegom za okazaną pomoc. Kolega Prezes TS ma rację, przecież można zapisać się i działać i tu i tam. Zróbmy wspólnie coś dobrego :)
Kurozwęcz las.jpg

Opis zdjęcia:
- źródło to samo (patrz poprzedni mój post);
- Stacja Kurozwęcz Las koszalińskiej kolei wąskotorowej;
- typ wagonu - widać :)
Pozdrawiam.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#23
Wpisałem w przeglądarkę hasło "Lxd2 Sulejów" i kliknąłem "grafika". Wynik jest nieoczekiwany i ciekawy. Zobaczymy klasykę lat 80tych z Lxd2 na czele (sądząc po lokalizacji przedziału maszynowego może to być maszyna 321 lub 322). Nie chciałbym wklejać nie swojego zdjęcia, stąd podałem to proste hasło-klucz. Ta kolejka też przeszła mi koło nosa, a tyle razy przejeżdżałem tą drogą.
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#24
Wpisałem w przeglądarkę hasło "Lxd2 Sulejów" i kliknąłem "grafika". Wynik jest nieoczekiwany i ciekawy. Zobaczymy klasykę lat 80tych z Lxd2 na czele (sądząc po lokalizacji przedziału maszynowego może to być maszyna 321 lub 322). Nie chciałbym wklejać nie swojego zdjęcia, stąd podałem to proste hasło-klucz. Ta kolejka też przeszła mi koło nosa, a tyle razy przejeżdżałem tą drogą.
Szanowny Panie Michale,
Jest takie powiedzenie: "myślisz, mówisz, masz" :)
W świetle tego powiedzenia, zdarzyło się, że w najbliższym czasie (około 2,5 miesiąca) będę często przejeżdżał szlakiem NKD, czyli Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej (Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej). Początki kolejki sięgają 1892 roku. W tym czasie właściciele ziemscy wybudowali drewniane tory od folwarku do cukrowni.
Dzisiaj jadąc tamtędy, zatrzymałem się i zajrzałem by sprawdzić "co słychać i co widać"?
Veni, vidi, vici!
Dalej nie będę więcej opisywał, ponieważ na kolei znam się jak wilk na gwiazdach :)
Zacznę więc opowieść:

Za górami, za lasami, gdzieś na Lubelszczyźnie ...

Część zabudowań stacyjnych i muzeum.
1 (2).JPG


Obok "garażu" dla lokomotyw Lxd2.
2 (2).JPG
3 (2).JPG

4 (2).JPG

5 (2).JPG



Ciąg dalszy nastąpi dzisiaj wieczorem :)

PS. Pamiętajcie o pociągach sanitarnych: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html
 

Załączniki

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
#26
Żnińska kolej powiatowa. Majowa wyprawa do Biskupina
[DOUBLEPOST=1462365773][/DOUBLEPOST]I filmik
 

Załączniki

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#27
Zgodnie z deklaracją zamieszczam drugą część o NKD z Lxd2 w roli głównej :)
7 (2).JPG
8 (2).JPG
9 (2).JPG
10 (2).JPG
11 (2).JPG
12 (2).JPG
13 (2).JPG
14 (2).JPG
15 (2).JPG

W trzeciej części będzie infrastruktura stacji.
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#28
Dziękuję Koledze Szwed1978 za podpowiedź. :)

W ramach powrotu do meritum: Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Białośliwie.jpg


PS. Źródło: jak przy poprzednich zdjęciach archiwalnych.
 

Vincent

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#30
Zatem, możemy przejść do konstruktywnej współpracy? :)
Jeśli tak, to proszę Kolegów z modelarstwo.info o wsparcie tematu na forum Odkrywca, a ja w zamian postaram się "podrzucać" różne wyniki moich poszukiwań ("lepsze, gorsze", ale zawsze prawdziwie opisane. nie zdradzę tylko swoich tajemnic, które nie dotyczą zbioru, ale sposobów poszukiwania :) ). Proszę więc Kolegów o przeczytanie dorobku na: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html#745642 i wsparcie go w dowolnym zakresie. Z góry dziękuję Kolegom za okazaną pomoc. Kolega Prezes TS ma rację, przecież można zapisać się i działać i tu i tam. Zróbmy wspólnie coś dobrego :)
Zobacz załącznik 383283
Opis zdjęcia:
- źródło to samo (patrz poprzedni mój post);
- Stacja Kurozwęcz Las koszalińskiej kolei wąskotorowej;
- typ wagonu - widać :)
Pozdrawiam.
dodam że rok 1979
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#32
Nieprawda. Jedna z pocztówek wydanych w Polsce przed około 15-20 laty...
Szanowny Panie Arielu,
Zauważyłem, że ma Pan zwyczaj tropienia moich wpisów i zamieszczania w swoich zamiarach dyskredytujących mnie własnych komentarzy, tak jakby angielski hobbysta nie był w stanie zamieścić w necie skanu takiej pocztówki. Przypomina mi to zachowanie sąsiadek, które komentując lepiej ode mnie wiedziały skąd wracam do domu :)
Dzisiaj zamieszczam kolejne zdjęcie, którego źródło lepiej ode mnie wskaże Kolegom Pan Ariel.
Pozdrawiając wystawiam najwyższą ocenę Pańskiego komentarza, czyli kocham to :)
łobzenica2.jpg


PS. Polecam Kolegom porównanie dwóch "moich" zdjęć, czyli wcześniejszego z Wenecji oraz bieżącego z Łobzenicy. Jak się domyślacie, ostatnie zdjęcie zamieściłem nie przypadkowo.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#33
To zdjęcie pocztówkowe z Px38 na kolejce żnińskiej pochodzi z lat 1987-92. W latach tych, już po naprawie głównej parowozu i tendra, zmieniono przy okazji układ rozmieszczenia oświetlenia na tendrze, a parowóz miał malaturę czarną (parowóz dostał nową dymnicę z obłymi drzwiami i przedni zderzak okrągły z dospawanymi blachami z wycięciami). Wagon służbowy, za parowozem jest jeszcze koloru zielonego i przed przebudową pudła (w latach 90tych dodano kilka okien i świetlik/wywietrznik na dachu oraz pomalowano go na czerwono). Przypuszczam, że zdjęcie zrobiono w roku 1989.
 

Domremy

Użytkownik
Reakcje
81 3 4
#34
Pocztówkę wydała Agencja Wydawnicza "Sfinks" autor fot. Andrzej Paszke, niestety brak daty emisji.
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#36
Publikuję następne zdjęcie z Kurozwęcza. Źródło niezmienne. W tle widać tender parowozu, wiec jest to zgodne z tematem :)
Jednak parowozy, szczególnie w epoce pary, nie mogły istnieć same dla siebie. Może wagonik na pierwszym planie będzie właściwym uzupełnieniem tematu?
kurozwecz.jpg

PS. Czy tym razem znowu zrobiłem bajzel? Proszę o opinię w tej sprawie, ponieważ jeśli tak się Waszym, Kolegów zdaniem dzieje, to już nie będę publikował zdjęć wedle własnego uznania. Na marginesie wspomnę o pięknych kołach wagonu - cudeńko :)

Niezmiennie proszę o pomoc w temacie: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#37
Z podziękowaniem dla p. Andrzeja Mastalerza za bezcenny materiał archiwalny
[DOUBLEPOST=1463774519][/DOUBLEPOST]I Anastazewo'84:
 

Podobne wątki