• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nostalgia za parą na wąskim i normalnym torze

OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#2
Na końcu filmu znajdują się zdjęcia z kolejki średzkiej. Pociąg prowadzi najprawdopodobniej Px48-1748. Zbieralnik pary w tej maszynie, jak i w parowozach o zbliżonych numerach, np. 1939, umieszczony jest bardzo blisko dymnicy.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#4
Tak, jest tu sporo blędów w opisie, głównie błędnie podane nazwy miejscowości. Ale wielki szacunek dla Autora filmowego wspomnienia za zestawienie arcyciekawych zdjęć.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#6
Inny ciekawy materiał filmowy, w tym godny uwagi materiał z kolejki witaszyckiej. Jeden wagon osobowy występuje tam najprawdopodobniej w kremowo-granatowym malowaniu.
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#8
Szanowni Koledzy,

Jestem pasjonatem kolejnictwa, takim samym jak Wy.
Moją szczególna pasją jest odkrycie historii polskich pociągów sanitarnych i szpitalnych, który to temat prowadzę na stronie: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html#745642
Prosząc o wsparcie Kolegów w zakresie poszukiwania śladów dokumentacji technicznej "moich pociągów", okresowo dzielę się moimi zasobami:
Zagorów.jpg

Mam nadzieję, że zdjęcie Wam się spodoba, ponieważ mam tego więcej :)
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#9
Jeśli nie mylę się, to sam Ryjek w Zagórowie. Koniec lat 80-tych? Za motorówką widać drewnianą poczekalnię. Do dzisiaj nie mogę odboleć, że taka kolejka dosłownie przejechała mi koło nosa. Nie byłem nigdy w Witaszycach za jej życia, choć wielokrotnie przejeżdżałem obok podczas podróży z Łodzi do Środy Wlkp. Prosimy, proszę o więcej zdjęć! Kolejkę witaszycką uhonorowałem po latach tym modelem: http://forum.modelarstwo.info/threads/wagon-osobowy-z-kolejki-witaszyckiej.28351/
 
Ostatnio edytowane:

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#10
Jestem niezmiernie wdzięczny za dobre przyjecie. Zamieszczam coś zgodnego z tematem "nostalgia za parą..."
Gryfice.jpg

Życzę dobrej nocy moim Kolegom :)
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#12
W oddali widać pracujący wapiennik. Pamietam tego czerwonego Faura w 85 roku, manewrującego w Sulejowie. Myślałem wtedy, że to lokomotywa polskiej produkcji. Dopiero artykuł z 86 r. w łódzkich "Odgłosach" o pożegnaniu przewozów osobowych na tej kolejce uświadomił mi co nieco z zakresu taboru spalinowego. Później był ciekawy artykuł w "Młodym Techniku" o motoryzacji na wąskim torze (chyba rok 87).
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#15
Ogłoszenie:
Proszę Kolegów o pomoc w odnalezieniu dokumentów remontu wagonów angielskiej konstrukcji w Polsce. Wpis z dnia 2015-12-13 16:03:57 na: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html

Jako ilustrację ogłoszenia zamieszczam obrazek "szczupaka" :) , którego dobrze by było doczepić do parowozu opublikowanego wcześniej.

PS. Żadnych innych niż żartobliwe, moich komentarzy nie będzie. Z góry pozostaję wdzięczny za okazaną mi pomoc.
pleszew miasto2.jpg
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#18
Jako ilustrację ogłoszenia zamieszczam obrazek "szczupaka" :) , którego dobrze by było doczepić do parowozu opublikowanego wcześniej.
doczepić się nie da, bo ... nie ta sama szerokość toru :(

Ale doczepić się da coś innego, niestety ...
- czy przy okazji prezentowania zdjęć wagonu MBxc1-41 w Witaszycach oraz dwu pozostałych w Pleszewie Miasto nie wypadałoby podać kto jest ich autorem ?
- to: J-L. Rochaix ze Szwajcarii, zdjęcia wykonane w dniu 14.05.1978.
To wszystko można przecież wyczytać na odwrocie tych pocztówek ...
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#20
doczepić się nie da, bo ... nie ta sama szerokość toru :(

Ale doczepić się da coś innego, niestety ...
- czy przy okazji prezentowania zdjęć wagonu MBxc1-41 w Witaszycach oraz dwu pozostałych w Pleszewie Miasto nie wypadałoby podać kto jest ich autorem ?
- to: J-L. Rochaix ze Szwajcarii, zdjęcia wykonane w dniu 14.05.1978.
To wszystko można przecież wyczytać na odwrocie tych pocztówek ...
Szanowni Koledzy,
W swoich poszukiwaniach koncentruję się na znalezieniu wszelkich informacji i obrazów dotyczących polskich pociągów szpitalnych i sanitarnych: http://odkrywca.pl/polskie-pociagi-szpitalne-i-sanitarne,745642.html#745642

Poszukiwania prowadzę od wielu lat w różnych, nawet w "dziwnych" miejscach. Jednym z takich miejsc są niszowe (nie europejskie) sklepiki aukcyjne. Co do zasady, to Kolega Prezes TS ma rację - dobrze jest podawać autora.

W odniesieniu do wszystkich zdjęć opublikowanych przeze mnie w temacie "nostalgia za parą na wąskim...", źródłem jest jeden z takich dziwnych sklepików, a jako autor widnieje Henry Michael. Datowane są na 2006 rok. Jeśli, tak jak twierdzi Kolega Prezes TS są to pocztówki, to fizycznie ich nie posiadam (nie miałem tej wiedzy). W odniesieniu do praw autorskich, to zgodnie z prawem ustają one po 50-ciu latach. Natomiast w przypadku stwierdzenia braku pewności odnośnie autorstwa, postanowiłem nie zamieszczać informacji na ten temat (mam wiele tych samych zdjęć z różnymi opisami i rożnego autorstwa - kogo w takim przypadku podać jako autora?).

Reasumując, skupiam się wyłącznie na wynajdowaniu informacji mogących odtworzyć historię "mojego" tematu. Przy okazji zbieram inne ciekawe zdjęcia i informacje kolejowe, które posłużą mi do odtworzenia modelu kolejowej rzeczywistości przełomu II RP/PRL. Podkreślam, że nie chcę włączać się w prace tego forum, dlatego nie wyrażam swoich opinii i nie wytykam błędów popełnionych przez innych. Moje wpisy proszę traktować jedynie w charakterze ogłoszeń, które w zamian za opublikowanie zdjęć, których nie było na forum (chociażby zdjęcie Pm36-1 z 1939roku) artykułują moją prośbę o wsparcie w zakresie mojego tematu.

Wspólnie z Kolegami z forum Odkrywca zgromadziliśmy ogromny zasób wiedzy i dysponujemy unikatowymi zdjęciami. Budujemy bazę danych do tej pory rozproszonych i staramy się odtworzyć część naszej historii wojskowości na torach, w miłej i przyjaznej atmosferze, bez zbędnych formalności. Moja postawa jest bezinteresowna, dlatego dzielę się swoimi zasobami drugi raz. Pierwszy raz miał miejsce w 2015 roku, kiedy również "ukrywałem się" za nickiem wa1aw. Jestem osobą lubiącą żartować, która różnymi sposobami stara się pobudzać do przyjaznej dyskusji. Zawsze mam wiele empatii do ludzi, ale alergicznie reaguję na hejt. Dlatego proszę Kolegów o zrozumienie niegdysiejszych moich ostrzejszych wystąpień. Dlatego cenię sobie postawę Pana Michała.

Zamieszczam kolejne zdjęcie z serii i odsuwam się w cień sygnalizując chęć do konstruktywnej współpracy na prywatnym poziomie kontaktu lub na forum Odkrywca.
Pozdrawiam Kolegów :)
Witaszyce.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki