• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Norma H0e

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
No dobra nie ma co kruszyć kopii.
Na pierwszym miejscu normy Zababov jest taki malunek lokalizacji otworów mocujących podany "od deski" więc coś w dalszym tekście mi umknęło :oops:
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
No chyba chodzi wyłącznie o to, aby otwory "śrubkowe" były na identycznej wysokości w każdym module. A góra profilu zawsze będzie w tym samym miejscu (a spód wcale nie musi) więc logiczne się stało, że wzięto ją jako podstawę do zwymiarowania położenia otworów.

Gdyby wymiarować otwory od podłogi, wystarczyłoby kilkadziesiąt mm nierówności podłogi w hali, co się zdarza czasem, i miałbyś kolejkę górską :LOL:
 

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
Misiek napisał(a):
kruca bomba, takie wysyłanie projektu do ludzi jest do bani.
... Nemo, Krzysiek, zaczęty moduł odstąpię :-D
Może nie jest tak źle. Z tymi nogami to mogłem sobie dać spokój, ale już kolor zieleniny to jakiś trop.
Miśku, nie sprzedawaj - poczekaj jakoś się to ułoży (mam nadzieję) ;)
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.185 8 0
no, ale który?
Ten, w którego wierzysz :D

Wracając do normy. Może faktycznie określmy tylko te najważniejsze zagadnienia. "Rozdrabnianie" tematu spowoduje niechęć potencjalnych "budowniczych". Osobiście uważam - że lepiej dopisywać "zaś", do normy już istniejącej.
Przecież te podstawowe dane - większość zaakceptowała.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.185 8 0
No i jak tam sprawa Normy
Szymek, czyżby "chodziło Ci coś po głowie", że tak interesujesz się HOe :?: ;)

Właśnie zerkałem w wątek z fotkami z postępu prac nad Twoim szlakiem. Rozumiem, że do Poznania skrzynki zabierzesz ?
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Jak nas tylko dopuścicie i jak tylko będzie transport to oczywiście że jadę ;) Co do H0e to różne pomysły mi po głowie chodzą tylko czasu i funduszy brak. Jednakże śledzę ten wątek bo niewykluczone że może w odległej przyszłości coś sie zrobi w H0e ;)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
No, jak się zrobi "zaakceptuj poprawki bez czytania" to się nawet da czytać.
Trochę bym jednak skrócił, czy cele, definicje, określenia stron świata, są konieczne?
Przydało by się też wyraźnie wypunktować, co jest wymagane, a co jest zalecane.

Punkt 7) przekrój torowiska - radziłbym może jednak stosować normy NEM (Fremo H0e),
a nie Fremo87e (to taka elita albo oszołomstwo jak kto woli, wszystko dzielą literalnie przez 87, stąd szerokość 8.6mm a nie 9mm :)
 

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
Stan aktualny - po ostatniej edycji jest nieco zmian.
Przygotowałem "ostateczną wersję" ale czekam do 30go maja.
Jeżeli coś się w uwagach jeszcze pojawi - wpiszę.
Potem (31-05) wysyłam do "publikacji" na forum / forach.
:cool:
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Ja jeszcze mam parę uwag odnośnie normy.
* MODUŁ
- sprawa śrub. Czy można przyjąć otwory na śruby 10 mm zamiast 8mm. Pytam o to bowiem np niektórzy którzy mają coś z H0 normalnego normalnie stosują otwory 10 lub 12mm i mają śruby 8 mm. Jeśli wybudują coś w H0e będą zmuszani do kupowania kolejnych zestawów śrub co tylko staje się upierdliwe i kłopotliwe zwłaszcza że już mają cały stos śrub 8mm. Nowo budującym to chyba w zasadzie wszystko jedno. Mogą sobie mieć śruby 8 albo 6 mm, ale niech otwory w profilach będą min 10 mm :)
- pkt. 6. Każdy moduł powinien być zakończony czołem do łączenia się z innymi. Może napiszmy że każde czoło zewnętrzne segmentów powinno być zakończone profilami uniwersalnymi. Wewnętrzne profile z ciągu modułów mogą być różnie docięte przez autora.
* POZOSTAŁE INFORMACJE
- pliki do archiwizacji DWG może niech będą zapisywane w formacie 2000 albo 2004. Pisze o tym bowiem często zdarzają się problemy z wyższymi wersjami plików. Nie jest to męczące, ale upierdliwe jak potem trzeba prosić o ponowne podsyłanie plików w nowej wersji zapisanej.
- czy strony świata są naprawdę potrzebne do szczęścia. Wg mnie to zbędny wymysł który kompletnie nie ma znaczenia. Przygotowując kilka wystaw nigdy się nie pytałem kolegów o orientacje N,S,E,W. Moduły szlakowe proste i tak są obracalne w większości a modułów łukowych i tak nie zmienimy skoro mają skręcać w lewo a nie w prawo. Co do stacji to podstawą jest takie jej ustawienie aby obsługa stacji, maszynista i widz byli zadowoleni.
 

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
W SPRAWIE ŚRUB - ważne pytanie i ważna decyzja. :!:
Na razie jeden głos był za M8 - ale istotny, bo M6 łatwo ukręcić. No i wygoda wynikająca z podobieństwa do H0. Wtedy otwory w czołach muszą być 10mm (12 to może przesada).
PROSZĘ O DECYZJĘ !!!!!!!

CZOŁA MODUŁÓW - we wstępie wpiszemy bardziej jednoznacznie, że czoła przeznaczone do połączenia z innymi modułami MUSZĄ być normowe.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
Nie pamiętam jakie otwory są w profilach od Kapitana...
bo np. skręcanie śrubami fi8 w otworach fi8 niekoniecznie pozwoli na dokładne spasowanie modułów (może się zdażyć niedopasowanie na czołach - skręcenie fi6 w otworze fi8 albo fi8 w otworze fi10) pozwoli lepiej spasować moduły
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 6
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 31
Wąskotorówka 119
Wąskotorówka 7

Podobne wątki