• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Norma H0e

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.208 8 0
#1
Witam.
Zakładam nowy temat, uważam bowiem, że czas najwyższy podyskutować i ustalić chociaż podstawowe "wytyczne" dla osób zainteresowanych budową modułów w HOe.
Może wstępne ustalenia (które mam nadzieję tu zapadną) będą uwzględnione w opracowanej normie. W ostatnim czasie, pojawiło się kilka osób budujących moduły w HOe i było by dobrze, aby nie byli zmuszeni do przeróbek swoich skrzynek.

Osoby zainteresowane tym tematem wiedzą, że "nieoficjalnie" przyjęto Fremowski profil przejściowy. Pozostają jednak jeszcze inne szczegóły do ustalenia - istotne na początkowym etapie budowy modułów. Kolega Czesław Turko, deklarował pomoc w tym temacie i myślę, że słowa dotrzyma.
Pozdrawiam.
Witam.
Ponieważ nie chcę pisać ponownie tego co już pisałem na FMK - wklejam tekst ;)

Mam nadzieję, że osoby zainteresowane tym tematem, podejmą rzeczową dyskusję. A ustalenia które tu zapadną - pozwolą na spokojną budowę swoich skrzynek bez obaw, że będzie trzeba coś "przerabiać".
Pozdrawiam.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Dzień dobry,


Świetnie. Myślę, że przydałoby się zgromadzić pewne ustalenia/normy dla H0e na razie tutaj na forum. Piszę na razie, ponieważ w bliższej bądź nieco dalszej przyszłości można by przygotować tutaj zawarte ustalenia w jednym miejscu, np. w formie pliku pdf. , tak jak to wygląda np. u Niemców: http://www.h0e-online.de/H0enorm.htm#Downloads (Modulnormen i Modellbauhandbuch). Czytałem te ich normy i całkiem sensownie sprawa wygląda. Wszystko skompletowane w jednym miejscu dla osób, które Lust auf H0e-Module haben :D
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#4
Jeśli chodzi o elektrykę, to w wyżej cytowanym PDF jest to staroć z czasów sterowania analogowego (ta druga para kabli), przy DCC wystarczy jedna para banan/gniazdko.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#10
xendx napisał(a):
można zaprojektować typowo polskie profile
Ktoś już chyba gdzieś na tym forum pisał o niepotrzebnym wyważaniu już otwartych drzwi...
A skoro mowa o nowym profilu, to czym miałby się różnić profil Fremo-wski od "typowo polskiego", jak Ty to ująłeś?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
No pewnie. Najlepiej na LLach jak zaproponowano w tym wątku.
To w końcu chodzi o prowizorkę czy realizm?
Robicie polskie makiety według polskich realiów czy według niemieckich? Pewnie- lepiej napisać
Kamil Kopera napisał(a):
o niepotrzebnym wyważaniu już otwartych drzwi...
Kamil Kopera napisał(a):
A skoro mowa o nowym profilu, to czym miałby się różnić profil Fremo-wski od "typowo polskiego", jak Ty to ująłeś?
zobacz wymiary profili FREMO i porównaj z wymiarami w ustawie. No chyba że napisali ją tylko po to żeby leżała na półkach wraz z innymi papierami.
Proszono o:
Młodzikowski napisał(a):
podejmą rzeczową dyskusję.
wyraziłem swoją opinię ale widzę że już wam to nie pasuje, także koniec mojego pisania w tym temacie. "Róbta co chceta"
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.058 140 0
#12
xendx napisał(a):
Najlepiej najlepiej na LLach jak zaproponowano w tym wątku.
No a jakie były wnioski z tamtego wątku? Ilu "TAM" piszących powiela się w "TU" piszacych?
Zaś ilu coś buduje? ;-)

Natomiast co do:
xendx napisał(a):
Robicie polskie makiety według polskich realiów czy według niemieckich
to: http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 2&start=15
Takie profile wyciął Nemo (chwała mu za to) i póki co trzeba je wykorzystać :D
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#13
xendx napisał(a):
Robicie polskie makiety według polskich realiów czy według niemieckich?
Nie rozumiem.. po profilu czołowym rozpoznasz wg. jakich realiów makieta została zbudowana? Toż to obłęd. A jeśli chodzi o profil, to LL też może być, oczywiście, ale ile osób jest za/przeciw?
xendx napisał(a):
widzę że już wam to nie pasuje
Nie nerwujsja, to przeciez tylko dyskusja, a nie stanowcze ustalenia.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#14
xendx, jakie realia, czy widziałeś linię wąskotorową z taką elegancką podsypką i profilem jak w cytowanym przez Ciebie D.U. z 1998?
Może w GOPie, ale na ogół było właśnie tak jak w tej niemieckiej normie - tor równo z ziemią,
czasem rowy odwadniające (np. podejście do Charsznicy).
Takie były realia!
Jak już się bawić w wymyślanie nowych profili, to przydało by się zestandaryzować tor+drogę, bo często wąskotorówka wiodła poboczem drogi publicznej.
http://www.schienenstrang-nach-osten.de/smigiel02.jpg
Ale na razie nie mieszajmy, najpierw przetrenuję drogę (z Faller CS) i tor normalny.
 
Reakcje
0 0 0
#15
Moje zdanie jest takie:
Misiek napisał(a):
profil czołowy?
FREMO
Misiek napisał(a):
połączenie elektryczne międzymodułowe?
FREMO - bananki
Misiek napisał(a):
kolor zielska na połączeniu modułów?
No tu się dyskusja zacznie :neutral: Moja propozycja " Woodland Scenics T44 http://www.woodlandscenics.com/images/T44b.jpg
Misiek napisał(a):
wysokość od podłogi?
Do główki szyny 110 cm do połączenia z PMM i 130 cm do pozostałych np. FREMO

Pozostaje jeszcze parę spraw a jedną z istotniejszych jest wybór podsypki/tłucznia .
Moja propozycja " Woodland Scenics B75 http://www.woodlandscenics.com/images/B75b.jpg
 

Robert Wolski

Użytkownik
ŁKMK
Reakcje
59 0 0
#19
Jako, że sam buduję powoli, oj bardzo powoli, w H0e pozwolę sobie zabrać głos.
Moim zdaniem:
PROFIL CZOŁOWY - FREMO

ELEKTRYKA - bananki będą ok

KOLOR TRAWY - dla mnie bez różnicy, dostosuje się do wymagań

WYSOKOŚĆ OD PODŁOGI - proponuję i u siebie w domu stosuję 130 do główki szyny, nie widzę przeszkód aby przejść na inną wysokość, kwestia nóg.
Tylko proszę ustalmy wysokość do główki szyny, nie twórzmy koszmarków typu xxx do spodu modułu, wszak moduły mogą być różnej wysokości.

Nie wiem jak inni ale ja jestem zdecydowanie za DCC.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 6
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 31
Wąskotorówka 119
Wąskotorówka 7

Podobne wątki