• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Norma Fremo a moduły stacyjne

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#1
Od dłuższego czasu szukam informacji na ten temat i tak naprawdę nigdzie jej nie znalazłem. Norma Fremo jest bardzo precyzyjna jeśli chodzi o moduły szlakowe, ale o stacyjnych jakoś nie pisze.

Rozumiem, że ma to być po prostu kawałek płaskiej deski, ale jak wygląda sprawa wysokości fałszywej podsypki. Na modułach jest to 4 mm korka lub sklejki na który przykleja się tor i zasypuje szutrem, a jak to wygląda na modułach stacyjnych?

Dodatkowo czy modeluje się alternatywne wysokości podsypki (wiele torów na prawdziwych stacjach jest wręcz na wysokości gruntu) i w jaki sposób?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#3
Bo i nie znajdziesz :p Nie ma czegoś takiego jak "...chodzi o moduły szlakowe, ale o stacyjnych jakoś nie pisze"!
Moduł w rozumieniu normy to dowolna konstrukcja zakończona standardowymi profilami, sama zaś norma dotyczy wyłącznie standardowych profili, tzn. określone są wymiary profilu, narzuca wysokość główki szyny na połączeniu no i wymagania instalacji elektrycznej. Nawet nigdzie nie pisze, że moduł musi być zakończony dwoma profilami, może ich być więcej albo tylko jeden :)
W normie FREMO nigdzie nie jest też zapisane, CO ma być na module, czy jak długi ma być, czy mają być górki i dolinki -to zależy tylko od możliwości i wyobraźni modelującego. Kilka ograniczeń jest tylko co do stosowanych torów i elektryki ;)
Tu jest to w miarę łopatologicznie opisane->https://www.fremo-net.eu/praxis/module/
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#4
Dosyć wnikliwa analiza relacji z budowy stacji Czudec, pozwoliła mi wyrobić sobie pogląd na wspomnianą przeze mnie kwestię.
Natomiast dziękuję Koledze WM-MODEL za link do nieznanego mi wcześniej materiału o FREMO, przyznaję, że żyłem w przekonaniu iż standard jest dużo bardziej ścisły. To wyjaśnia wiele moich wątpliwości ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 2
Dla początkujących 2

Podobne wątki