• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Nogi, nogi, setki nóg.

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#21
Mocowanie nóżek w kilku makietach TT (sttandard.org.pl) - jakie udało mi się podpatrzeć na bardzo sympatycznych imprezach z ich udziałem.
.
Podobnie jak u Nemo: jednolity klocek drewniany z okrągłym (walcowatym) otworem i szczeliną - skręcany śrubą w celu usztywnienia nogi (profil alu, ze stopka regulowaną, jak u poprzedników).

noga_TT.jpg

Portret 3D na moją prośbę wykonał Zbyszek.

W załączniku PDF 3D z przykładowymi wymiarami. Wersja ostateczna o ile wiem, wykorzystuje profile 25mm, zatem wymiary są odpowiednio mniejsze. I wystarczy jedna śruba kontrująca.

Plik PDF 3D - jak nie widać obrazka, trzeba w Acrobat Reader kliknąć "Zaufaj temu dokumentowi" czy jakoś tak.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#22
Zestaw nr.2, taki jak sobie w N kiedyś zafundowaliśmy (nawet ze dwa razy na tym postawiliśmy makietę).

W skrócie - profil alu 2x2cm, z regulowaną stopką. przykręcany bezpośrednio do boczków modułu. Wystarczy tylko śruba, nie trzeba nakrętki, gdyż w nóżkę wciśnięta jest nitonakrętka 6mm.

Zdjęcia od Piotrka:
Resize of DSC07095.JPG



Resize of DSC02609.JPG


Resize of DSC02610.JPG


I filmik szkoleniowy znaleziony na Youtube. Nie znam autora, ale jak widać też buduje makietę, skoro robi do niej nóżki ;-)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#23
Krótka prezentacja, pewnie już ostatnia, chyba że wymyślę coś na miarę nagrody Nobla, ale to mało prawdopodobne.
Nogi które robiłem do tej pory mają prócz zalet też i wady, gniazdo musi być odrobinę (01-02 mm ) większe aby noga mogła swobodnie wejść we wspomniane, tak niewielki zdaje się luz skutkuje "kiwaniem" się nogi a co za tym idzie noga ma tendencje do obrotu i wysuwania się z jarzma.
Nie jest to tak bardzo dokuczliwe, ale jest to wada, poza tym skrzynka na nogach traci odrobinę ze stabilności, połączona z innymi już jest dobrze pozycjonowana.
Ponieważ powróciłem po latach bezsensownego szarpania się z rzeczywistością, do zakurzonego prywatnego projektu, jak zdemaskowana miernota pewnie sobie z nim nie dam rady, ale spróbuję.
Nogi do skrzynek, nie mam już rury o średnicy 30 mm, i nie chciałem powtarzać własnych błędów, wykonałem uchwyty będące kompilacją moich poprzednich rozwiązań i pewnych rozwiązań Inksona, i choć daleko mi do Adama to jestem zadowolony z tego co wyszło.

Elementy do gniazd, na razie do czterech, będą jeszcze cztery.

P1260796-crop.JPG


Do pozycjonowani i usztywnienia przy klejeniu użyłem tradycyjnie prętów stalowych, w prostokątne okienka wsunięte są płaskowniki z otworem gwintowanym, następnie od tyłu przez wywiercony otwór wkręcona jest w nie śruba M6, po sklejeniu aby zniwelować błędy w pospiesznym paleniu elementów, każdy z otworów roztaczam wykonanym własnoręcznie wytaczakiem.

P1260810.JPG


Pozostaje montaż, klej i śruby i pierwsza przymiarka kawałka rury jako nogi.

P1260812.JPG


Ponieważ do rur jakie posiadam zakupienie zaślepek wraz ze śrubą regulacyjną graniczy z cudem, a w każdym bądź razie jest kosztowne, postanowiłem wykonać zaślepki własnoręcznie z POM-u, naciąć specjalny gwint i jako nóżki użyć tradycyjnej meblowej, na zdjeciu tulejka nie ma jeszcze zatoczenia na średnice rury, wtedy powstanie kołnierz na którym oprze się rura/noga.

P1260800-crop.JPG


I to tyle.
 

kosia51

Aktywny użytkownik
Reakcje
209 0 0
#25
Witam wszystkich.
Pytanie zamieszczam tutaj, bo dotyczy nóg do modułów.
Swoje moduły zaopatrzyłem w nogi - opierając się głównie na projektach kol. Inksona. Nogi kołki fi 28 mm, z jednej strony wkręcona mufa dwugwintowa M 8, z drugiej szpilka drewno- metal również fi 8. Gniazdo przyklejone i przykręcone wkrętami do skrzynki, również z wkręconą mufą dwugwintową M8.
Wygląda to tak:
Nogi 1.jpg Nogi 2.jpg Nogi gniazda.jpg Nogi.jpg
Możliwość regulacji wysokości +,- 15 mm. Po postawieniu skrzynki na nogach, wypoziomowaniu skrzynka się chwieje a raczej po dotknięciu jej wpada w drgania. W mniejszym stopniu, ale jednak, zjawisko występuje również po skręceniu wszystkich segmentów w całość.
Czy tak jest i w Waszych modułach, czy stosujecie jakieś dodatkowe usztywnienia w formie np. krzyżaków i czy takie drganie modułu nie przeszkadza w eksploatacji?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#26
To chwianie się to luzy na gwintach mufy i pręta. Bez dodatkowej kontry tego nie zlikwidujesz. Albo dokręć nogi do końca a regulację zrób na dole nóg wkręcając śrubę regulacyjną. Tak mam u siebie, gniazda mam też wg. projektu Inksona, ale te z ukosami i dokręcaną płytką. Mega wygodny i szybki montaż i demontaż (y) {Edit} Dobra, nie dopatrzyłem ze stópki masz :) Nogi dokręcone do końca i też się chwieje?
 

kosia51

Aktywny użytkownik
Reakcje
209 0 0
#27
To chwianie się to luzy na gwintach mufy i pręta. Bez dodatkowej kontry tego nie zlikwidujesz. Albo dokręć nogi do końca a regulację zrób na dole nóg wkręcając śrubę regulacyjną. Tak mam u siebie, gniazda mam też wg. projektu Inksona, ale te z ukosami i dokręcaną płytką. Mega wygodny i szybki montaż i demontaż (y) {Edit} Dobra, nie dopatrzyłem ze stópki masz :) Nogi dokręcone do końca i też się chwieje?
Tak dokręcone i to mocno. Mufa jest zagłębiona w gniazdo, tak że noga opiera się na gnieździe a nie na kołnierzu mufy. Może faktycznie trzeba zakontrować jakąś nakrętką stópki.
 

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#29
Chwianie się modułu to na pewno kwestia stabilności ( grubości nóg) lub mocowania z gniazdem, kontrowanie regulowanych stopek nic nie pomoże. Cały przekrój nogi powinien być docięty idealnie pod kątem 90 st. I opierać się całą powierzchnią o gniazdo.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#30
Żeby nie wiem jak mocno dokręcać nogi w gniazdach, to i tak będzie się to chwiało - powodem jest sprężystość samych nóg, a nie tylko ew. luźne mocowanie nóg w gniazdach. Noga drewniana o średnicy niecałych 3 cm i takiej długości nigdy nie będzie miała wystarczającej sztywności. Sytuację mogłyby poprawić nogi z rurek metalowych, ale i tak nie wiem, czy byłoby to wystarczające. Wydaje mi się, że jednak jakieś usztywnienia w formie krzyżaków czy czegoś podobnego byłyby przydatne.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#31
Z tego co pamiętam, to nogi stołowe z ikei o wysokości 75cm mają 35mm średnicy ( model do blatów uniwersalnych) i gniazdo jest zrobione z blachy na oko 1,5mm odpowiednio wytłoczonej a i to potrafi mieć ugięcie... *)

Pozdrawiam,...

*) z obserwacji zestawu znajdującego się na stanie
 

kosia51

Aktywny użytkownik
Reakcje
209 0 0
#35
Żeby nie wiem jak mocno dokręcać nogi w gniazdach, to i tak będzie się to chwiało - powodem jest sprężystość samych nóg, a nie tylko ew. luźne mocowanie nóg w gniazdach. Noga drewniana o średnicy niecałych 3 cm i takiej długości nigdy nie będzie miała wystarczającej sztywności. Sytuację mogłyby poprawić nogi z rurek metalowych, ale i tak nie wiem, czy byłoby to wystarczające. Wydaje mi się, że jednak jakieś usztywnienia w formie krzyżaków czy czegoś podobnego byłyby przydatne.
Będę musiał coś wymyślić.