• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nieznana miejscowość na początku lat '90

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#1
Chciałbym przedstawić waszej ocenie mój projekt stacji na modułach.
Po ćwiczeniach na torcie czas nadszedł na moduły.
Będzie to długoterminowy proces, ale cały czas do przodu.
Wiem, że projekt byłby najlepszy w programie typu CAD i mam takowy, ale za nim się nauczę go obsługiwać to trochę potrwa.
Projekt przedstawia stację osobowo-towarową w nieznanej miejscowości na początku lat ’90.
Moduły będą zakończone profilem 2M z lewej strony i LL500 z prawej.
Nogi oczywiście regulowane.
Zaczynam od planowania i gromadzenia materiałów na pierwsze trzy moduły.
Dwa szlakowe nr 1 i 2 i nr 3 początek głowicy stacji.
Długości skrzynek dobrałem w oparciu o wymiary zwrotnic.
Chcę zakupić flexy Roco Line 2,1 i zwrotnice EW5 Tilliga 2,07 (I tu mam pytanie można tak łączyć, czy lepiej trzymać się jednego producenta?. )
W moim projekcie są dwie zwrotnice podwójne krzyżowe zamierzam kupić zwrotnice
DKW 10° Roco line 2,1.
Sterowanie oczywiście cyfrowe ( w końcu dekodery na pic’ach działają) :D
Proszę zweryfikujcie układ torowy i rozmieszczenie zwrotnic na modułach.
 

Załączniki

OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#2
Skoro podpowiedzi brak to zakładam, że cały plan jest do D... lub epoka mało ciekawa. :(
Co tu poprawić? :?:
Może niech to będzie stacja na linii dwutorowej? :?:
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#3
Proponuję zmienić układ na taki, jak na załączonym obrazku.
Tor 1 - główny zasadniczy z peronem jednokrawędziowym od "południowej" strony,
Tor 2 - główny dodatkowy z peronem jednokrawędziowym od "południowej" strony,
Tor 4 - główny dodatkowy dla pociągów towarowych,
Tor 6 - tor ładunkowy z placem ładunkowym,
Tor 8 - tor ładunkowy przy rampie czołowo-bocznej,
Tor 10 - nie opisany numerem na szkicu tor wyciągowy.

Pomiędzy torem 1 i 2 należy poszerzyć międzytorze, tak aby zmieścił się tam peron.
 

Załączniki

OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#4
Dzięki za ciekawą propozycję.
Mój pierwotny pomysł to mała stacyjka z bocznicami na linii dwutorowej przechodzącej w jednotorową, lub na dwutorowej Chyba przez mój rysunek zaproponowałeś linię jednotorową.
Na foto (plan2) od zachodu wchodzi linia dwutorowa, tam brakuje kawałka północnego toru, ale to linia dwutorowa.
 

nyc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Gała napisał(a):
A może warto by było poszukać stacji z rzeczywistości co rozwiąże wiele kwestii :)
Właśnie. Jest tyle wspaniałych małych stacji szczególnie na już zamkniętych liniach które było by można przynajmniej w taki sposób ożywić. Już nie wspomnę o wspaniałej wycieczce aby zebrać potrzebną dokumentację tj. foto, wymiary i popytać mieszkańców o historię, a może o archiwalne foto. Po co zmyslać, jak można mieć unikatową makietę stacji która naprawdę istniała ?

Pozdrawiam
 
OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#7
Zawsze warto podpatrywać oryginał i od tego zacząłem.
Odwzorowując rzeczywistość najlepiej wybrać miejsce do którego można w każdej chwili podjechać i samemu zrobić fotoreportaż i zebrać dane. Odzwierciedlenie miejsca w którym nigdy się nie było tylko na podstawie planów uważam, że będzie co najmniej trudne.
Chyba, że chodzi tylko o odwzorowanie układu torów a otoczenie jest wg. uznania.
Po raz kolejny przeglądałem plany stacji najbliższe mojego miejsca zamieszkania jakie znalazłem w internecie. Większość ciekawych planów to duże stacje czy posterunki.
Nie chcę się porywać z motyką na słońce dlatego próbowałem stworzyć plan wg. własnego pomysłu.
Najbliżej mam Zielonkę ciekawe miejsce, mam bogaty fotoreportaż, ale na chwilę obecną jest to niewykonalne.
Godna uwagi i realna do wykonania stacja jaka jest blisko mnie to Warszawa Falenica.
Tu mam trochę dalej, ale mogę w każdej chwili tam podjechać.
Plany są na razie tutaj w bazie. http://semafor.prv.pl/
Muszę zmniejszyć zdjęcia.
Co o tym sądzicie :?:
Może ktoś dysponuje planami stacji z okolic Warszawy lub z mazowieckiego :?:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#8
Ale co właściwie jest godnego uwagi w stacji Warszawa Falenica, oprócz tego że jest blisko?
No i kłopot ze zrobieniem sieci trakcyjnej... a od głowicy do głowicy ma 1200m (14m w H0) nie licząc semaforów wjazdowych.
Polska jest jak obwarzanek - wszystko co ciekawe jest na brzegach a w środku dziura ;)
Ale na serio myślę że by się coś znalazło - linia Ostrołęka-Łapy lub Ostrołęka-Szczytno...
Planów w sieci nie znajdziesz, najwyżej schematyczne.
Lepiej popatrzeć na google earth albo na geoportal.gov.pl
A przede wszystkim wizja lokalna.

Może Śniadowo? W miarę niewielka ale węzłowa stacja.
Albo coś mniejszego na tej linii - Czerwony Bór, też węzłowa:
http://mapa.kolej.one.pl/index.php?z=14 ... 4842425374
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... no=galeria
plan: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... ant=RASTER
Teraz stacja sprawia przykre wrażenie, jak 99% polskich stacji (pewnie dlatego wolimy robić fikcyjne),
ale jeszcze w latach 90tych tętniła życiem.

A przepraszam, to już podlaskie a nie mazowieckie ;)
 

nyc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Arturro napisał(a):
Zawsze warto podpatrywać oryginał i od tego zacząłem.
Odwzorowując rzeczywistość najlepiej wybrać miejsce do którego można w każdej chwili podjechać i samemu zrobić fotoreportaż i zebrać dane. Odzwierciedlenie miejsca w którym nigdy się nie było tylko na podstawie planów uważam, że będzie co najmniej trudne.
Chyba, że chodzi tylko o odwzorowanie układu torów a otoczenie jest wg. uznania.
Po raz kolejny przeglądałem plany stacji najbliższe mojego miejsca zamieszkania jakie znalazłem w internecie. Większość ciekawych planów to duże stacje czy posterunki.
Nie chcę się porywać z motyką na słońce dlatego próbowałem stworzyć plan wg. własnego pomysłu.
Najbliżej mam Zielonkę ciekawe miejsce, mam bogaty fotoreportaż, ale na chwilę obecną jest to niewykonalne.
Godna uwagi i realna do wykonania stacja jaka jest blisko mnie to Warszawa Falenica.
Tu mam trochę dalej, ale mogę w każdej chwili tam podjechać.
Plany są na razie tutaj w bazie. http://semafor.prv.pl/
Muszę zmniejszyć zdjęcia.
Co o tym sądzicie :?:
Może ktoś dysponuje planami stacji z okolic Warszawy lub z mazowieckiego :?:
Mam nadzieje ze sie nie obrazisz i nie wezmiesz do serca tego co powiem ale jak ja bym myslal tak jak ty to bym bawil sie modelami PKP na makiecie z budowlami firmy Atlas. A jednak buduje to co jest w polsce z dostempnych mi foto (mam ich okolo 200) wiekszosc zrobilem sam jak raz bylem w kwietniu reszte pomogla mi rodzina. Schemat torowiska otrzymalem robiac screenshoty (bylo ich okolo 50) czarnobialych zdiec lotniczych na jedne ze stron. Puzniej przerysowalem torowisko i budynki na AutoCadzie i przeskalowalem. Wszystkie budynki rysowalem w cadzie ze zdiec liczac ciegiekli zeby dostac wymiar. Nie powiem ze bylo to szybko, niestety zajelo mi to kupe czasu ale bylo warto. Bardzo polecam strone http://www.kolej.one.pl/index.php jest niesamowicie bogata baza. A ile tam urokliwych stacji, marzenie. Polecam wziasc sie w garsc, poszukac ciekawej stacyjki, wziasc termos, kanapki i spedzic ktoras sobote lub niedziele na takiej wycieczce. Polecam takze kwietniowe dni jako ze roslinosc nie jest taka bujna a i pogoda w miare znosna. Mozna w wtedy duzo szegulow zauwarzyc ktore sa zakryte roslinami w lato.

Pozdrawiam
 
OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#10
NYC – oczywiście że się nie obrażam liczyłem na dyskusję. ;)
Ale co właściwie jest godnego uwagi w stacji Warszawa Falenica, oprócz tego że jest blisko?
Trochę w tym racji bardziej stawiałem na bliskość. A zaciekawił mnie układ torów. Linia dwutorowa, stacja, jakaś bocznica.

Dalej przeglądałem okolice i coś mi się przypomniało. Po drodze do kochanej teściowej :D mijam Górę Kalwarię. Czytałem też ostatnio, że przywrócili tam połączenie z W-Wa Wsch.
I chyba znalazłem to o co mi chodzi. Zdjęcia z Google Earth, czy Geoportalu są nieostre, ale to co zauważyłem to, że od Warszawy do Góry Kalwarii wchodzą dwa tory a wychodzi jeden.
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=linie&id=297&&okno=galeria
Jest też tam jakaś bocznica , wygląda to ciekawie. Zdjęcia w internecie są skąpe, więc się tam udam na wizję lokalną.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Kalwaria jest na linii 1-torowej, tylko że składa się z 2 grup torów (dochodzi bocznica do Hortexu), w/g geoportalu jest w sumie ponad 2km...
 
OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#12
Ciekma najpierw podziękowania za wskazanie ciekawej linii kolejowej.
Na tej trasie jest jeszcze jedna ciekawa stacja Sokoły.
Kalwaria jest na linii 1-torowej, tylko że składa się z 2 grup torów (dochodzi bocznica do Hortexu), w/g geoportalu jest w sumie ponad 2km...
Masz rację jest jeden tor. Od strony Czachówka Wschodniego lepiej to widać.
Tak widziałem długość. Zawsze można wybrać długość odwzorowywanego fragmentu linii i dopasować do własnych warunków i możliwości.
Myślałem o fragmencie od strony głowicy wschodniej w stronę bocznic Hortexu.
I tak chcę tam najpierw pojechać i zobaczyć dokładnie układ torów i zwrotnic i rozmieszczenie semaforów.
Tak jak obserwuję poczynania innych na forum to każda większa stacja czy posterunek musi mieć z 10-12 skrzynek po ok. 1m. (długość rozjazdów, peron, odległości od semaforów).
Wielu modelarzy stosuje modyfikacje odwzorowywanych fragmentów linii głównie skracając długość.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#13
nie koniecznie :) ja zrobiłem z pomocą Pawła Piotra plan stacyjki zał. do tego głowice zmieścisz się na 6-8 skrzynkach, to co jest na 2 zdjęciu ma trochę ponad 4m- zaniechałem jednak ten projekt ponieważ większość osób robi stacje :) i wymyśliłem coś innego ale o tym jak już będzie co pokazać :)
 

Załączniki

OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#14

Załączniki

OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#15
Wracając do tematu.
W poszukiwaniu stacji z klimatem udałem się do Radzymina, ale najpierw zerknąłem na tory przez satelitę za pośrednictwem Zumi i wyglądało to ciekawie. Wiedziałem, że tam jest stacja, ale nigdy tam nie byłem, a jest tuż pod nosem :idea: .
Na miejscu zobaczyłem że czasy świetności dawno minęły. :cry:
Udało mi się porozmawiać z pracownikiem nastawni i powiedział, że czasy świetności tej stacji minęły wraz z likwidacją GS-ów czyli okres który mnie interesuje. Wtedy to bocznice tętniły życiem bo towar do okolicznych GS-ów przychodził tutaj na rampy i odbywał się przeładunek na samochody a stacja miała swojego zawiadowcę. W budynkach przy stacji mieszkali kolejarze.
Było też w tamtych czasach odejście do fabryki pustaków i cegły wapiennej teraz jest zlikwidowane, a Coca Cola, która jest teraz obok dawnej fabryki nie chciała wozić swojego trunku koleją. :D
Teraz jest tam niewielki ruch pasażerski i trochę większy towarowy, a to za sprawą składu paliwowego Lotosa w Emilianowie.
Chyba znalazłem stację, której szukałem. :D Można by jej przywrócić czasy świetności i odbudować odejście do fabryki.
Od głowicy do głowicy jest ok. 1km. Mógłbym trochę skrócić, aby na modułach miało to ręce i nogi. Budynki i nastawnie trzeba będzie zrobić od podstaw. Nastawnię chyba taką samą widziałem tutaj na forum, ale oczywiście teraz nie mogę znaleźć tego wątku. :?
Co o tym sądzicie?
Zobaczcie zdjęcia.
 

Załączniki

OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#16
I jeszcze zdjęcia bocznicy i odejścia do fabryki.
 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#18
Witam :D . Czy ta tarcza aby nie świeci?!!! Aż łza się w oku kręci. Samotny rozbitek wśród totalnej destrukcji.
 
OP
OP
Arturro

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#19
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 1452

Podobne wątki