• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Ne"... czy istnieje taki zwierz...

Reakcje
2.419 72 3
#1
Przez analogię do H0e i chcąc coś pomajstrować wąskiego w N'ce wziąłem kalkulator w dłoń i wyszło mi, że tor 750mm powinien mieć 4,6875 mm.
Dla ułatwienia/Z lenistwa przyjąłem teoretycznie rozstaw 4,7mm i popełniłem w ramach eksperymentu odcinek testowy o długości 44cm, biorąc jako materiał budowlany flexa roco/fleischman (chyba to dobrze nastukałem???) .
Za pomocą zaimprowizowanej krajzegi na bazie dremla odciąłem z ww flexa dwa paski po ok 5,9 mm od brzegu toru redukując szerokość toru właściwego do potrzebnej szerokości.

Paski przyklejone zostały do kartonu o grubości 1,5 mm (złożenie podkładów to tylko pensetą...a i tak zdażyły się lekkie nierówności), a krawędz została sfazowana dremlem.
Niestety prace stanęły po przyklejeniu toru do podłoża z powodu braku farby rdzawej do przemalowania szyn.
Jako trawę na dioramce mam zamiar użyć maty fallera - od lat mi to zalega na półce, przynajmniej to się do czegoś przyda...

To co mi wyszło do tej pory w załączeniu...

Dla porównania flex (fragment) o szerokości nominalnej i ofiara eksperymentu...
1477122025571.jpg

IMG_20161023_214455.jpg
2016-10-23 22.47.45.jpg


Pytaniez mojej strony do zorientowanych w normach ( pytam bo, niestety biegły w tym nie jestem oraz wujek googl kiepskim tłumaczem jest...): Czy wymiar z kalkulatora jest poprawny i czy " taki zwierz istnieje"??

Pozdrawiam z MMz:)

Ps.na wszelki wypadek proszę o cierpliwość i wyrozumiałość- to mój pierwszy taki eksperyment...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Według normy NEM 010 jest Nm - 6,5 mm (tor Z) oraz Ne o torze o szerokości 4,5 mm. Tor wygląda bardzo dobrze, a jeszcze lepiej wyglądałby zrobiony z toru Z, bo szyny są chyba mniejsze.
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#3
Dzięki za małe zestawienie co i jak, ale biorąc pod uwagę skalę Z, gdzie tor na 1000mm jest produkcji Merklina lub Rokuhan'a
( Noch'a) to raz, że tańszą alternatywą jest handmade a dwa to to, że nie wszędzie były kolejki na 1000mm...
A dodatkowo jakoś bliska sentymentalnie jest mi kolejka Mławska (ex600, 750mm) więc nie jako naturalnym jest ten eksperyment.

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#5
Czyli jednym słowem metoda bezodpadowa- mniej sprzątania:D. A na poważnie..., chyba za szybko przeczytałem na telefonie...:( W zasadzie Zki w ręku nie miałem, ale podejrzewam, że mogło by to faktycznie estetyczniej się prezentować...

Pozdrawiam z MMz:)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#6
Tory Z są zdaje się Code 65, ni pies ni wydra, więc dużej różnicy z Roco nie będzie,
Optymalnie byłoby z Code 55 albo Code 40, choć szyn lub fleksów łatwo się nie kupi. Mam na myśli ładnie zrobiony tor, nie ukryte Code 80 w postaci Peco Code 55 -> ostatecznie może być przy czym wymiary i rozstaw podkładów nie przypominają toru polskiego.

Spróbuj to co zrobiłeś zasypać szutrem, pospółką, trawą a może efekt będzie OK
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#7
Dzieki Miśku, ale jak wspomniałem, utknąłem na etapie pordzewiania szyn, więc albo kupię odpowiedni specyfik ( pójściec na łatwiznę) albo coś wykombinuję ( ...kurde, ambicja jakaś czy co???:ROFL::ROFL::ROFL:). Dzięki za info co i jak i z czy...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#10
Adamie, dzięki za podpowiedz.
A co do taboru... W planie na początek tabor" made in Romania" + polski tabor jaki był powszechnie stosowany.
Podkreślam " w planie" ponieważ jak w pierwszym poście zaznaczyłem, jest to narazie eksperyment.
Co do zestawów kołowych to jest o tyle problem że, trzeba "przekuć" zestaw o średnicy 5mm - naszczęście są one dość łatwo dostępne.
Co do efektów prac ogólnie to mam nadzieję, że dam radę zrealizować to wszystko w jakimś rozsądnym czasie.

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#12
No dobra... Jako, że eksperyment prowadzony jest na materiale wygrzebanym z czeluści zapasów i innego bałaganu, to wyszło jak wyszło...
Co do torów w zetce, to puki co nie posiadam i raczej nie prędko będę posiadał flexy na materiał torowy, bo...
https://www.conrad.pl/Tor-elastyczn...8=conrad&pi=214160&ci=SHOP_AREA_21898_1606380
czy
http://www.modellbahnshop-lippe.com/gruppenliste/Flex-Gleise/3-1-0-0-007004-0-0-0-0-0-0-grp-de-p-0/gruppenliste.html
albo
http://www.modellbahnshop-lippe.com...07001-0-0-0-0-2-0-grp-de-p-0/ein_produkt.html
które łączy puki co, jak dla mnie trochę zaporowa cena...

W skład znalezisk wchodzą:
- trawa w macie z daaaawnej oferty Fallera
-mieszanka farb z palety Humbrol'a ( wypad do W-wy po Revel'a 84 matt + pudry odpadał z powodów czasowych...)
- pigmenty z Castoramy ... (podkład pod przejazd + boki podkładu podbudowy toru)

Zostało szutrowanie i barwienie podtorza ( piasek z bezpiecznika na 3kV...), dosadzenie drzewek... i inna kosmetyka oraz produkcja taboru...

IMG_20161025_232127[1].jpg

... ( widoczne cięcie podkładów :gwizd:)
IMG_20161025_232334[1].jpg

...pierwsze "sadzonki" - jeśli pamiętam dobrze to "Heki"??
IMG_20161025_232435[1].jpg

...
IMG_20161025_232649[1].jpg


Po większym zastanowieniu na tym etapie fakt, może wygląda to jak tor z szyn S60 zerwanych z E20, ale zobaczę to po zrobieniu podtorza... Na razie chcę jeszcze pobawić się z budową rozjazdu ( coś jak "fast track") na bazie z szyn fl. i płytek PCB.

Pozdrawiam z MMz:)

ps. fotki cyknięte kalkulatorem z obiektywem szerokokątnym z Biedronki..., stąd jakość fotek jeśli będzie budzić zastrzeżenia, to z góry przepraszam...
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.419 72 3
#13
Kolejne etapy za mną...

IMG_20161026_222132[1].jpg

...płyta przejazdowa...

IMG_20161026_222157[1].jpg
...zagajnik...

IMG_20161026_222535[1].jpg
...przejazd z tej drugiej perspektywy...

Ogólnie jeszcze sporo zostało ( np. posprzątać te resztki piasku z bezpiecznika)..., zagospodarować przestrzeń itp, ale pomału...pomału.

Póki co, pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#14
Z przyczyn niezależnych ode mnie projekt mocno zwolnił tempa ( ogólnie materiały muszę uzupełnić i części na napęd).
Aby niemarnować czasu wziąłem się za swój poligonik doświadczalny a do tematu wrócę mam nadzieję, że jak najszybciej...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#16
Dokładniej z bezpiecznika zabezpieczającego przetwornicę główną w EZT - na napięcie 3000V.
Z racji, że był to gabarytowo spory bezpiecznik, to piachu miałem taki 200 gramowy słoik po kawie i jeszcze trochę.

Tak to wygląda w stanie oryginalnym ( flex skali N dla porównania rozmiaru ziaren)
IMG_20161101_215712[1].jpg

Pozdrawiam z MMz:)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#17
Kolejne etapy za mną...

Zobacz załącznik 428268
...płyta przejazdowa...

Zobacz załącznik 428270 ...zagajnik...

Zobacz załącznik 428271 ...przejazd z tej drugiej perspektywy...

Ogólnie jeszcze sporo zostało ( np. posprzątać te resztki piasku z bezpiecznika)..., zagospodarować przestrzeń itp, ale pomału...pomału.

Póki co, pozdrawiam z MMz:)
Nie wiem, może tylko na zdjęciach tak wygląda, ale z ich oglądu to moim zdaniem ten "piach" jako ta droga i posypka pod wąskim torem tak sobie wygląda - jak byś wysypał tam cukier trzcinowy, no sam powiedz czy nie podobne:

ccc.jpg


Chyba lepszy byłby tutaj na polną drogę ten produkt: http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=251_292&products_id=83234 ewentualnie któryś z tych: http://www.modelmania.com.pl/index.php?cPath=251_292
Bardziej drobny (miałem to - w rzeczywistości wygląda jak taki sypki meszek czy tam puch jak kto woli) i tak się nie świeci. Ale to tylko moje zdanie :) (bez krytyki - tylko taka moja uwaga).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#18
Dzięki za propozycje- pozycje godne rozwagi:)
Co do samej nawierzchni drogi polnej i podsypki to piach z bezpiecznika był czystym eksperymentem.
IMG_20161116_162438[1].jpg
Powtórne zdjęcie z punktem odniesienia (DB'nowska węglarka 4'o osiowa)... Po takim zastanowieniu się nad tym, to sam nie wiem - w każdym razie jest temat do rozważań;)

A póki co, w końcu kupiłem to PCB... może niedługo wezmę się za próbę z rozjazdem... :D

Pozdrawiam z MMz:)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#19
Spróbuj z piaskiem dla zwierzątek futerkowych typu "chomik". W sklepach zoologicznych można kupić, na wagę i/lub za przysłowiowe grosze.
Tu zdjęcie z "napraw" http://www.norma.fremo.pl/download.php?id=6682
Kolorystycznie, w innym wariancie używania piasku czy ziemi, farbowałem je pigmentami suchymi (czyli tzw pudrem modelarskim).
A poza tym, zawsze można użyć ziemi, tylko trzeba znaleźć dobrą frakcję - żeby nie była to jednak za gruba krzemionka
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#20
Z tą krzemionką to może i fakt... Nawet zwykła ziemia ogrodnicza po przesianiu (jak to Zvolack pisał " przez pończochę swej Ślubnej" ;)) może dać ciekawe efekty. Dzięki za podpowiedź...

Pozdrawiam z MMz:)