• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nasze półki z modelami

Spacerowicz

Znany użytkownik
Reakcje
3.160 98 2
Mirku... są i brudasy, nawet sporo. Słabe światło do robienia zdjęć.
Poza tym, to tylko lewa strona gabloty. Jest jeszcze środkowa i prawa plus tuby. Może kiedyś to wszystko tu pokaże.
Dziękuje Ci za cenną uwagę, poprawię :) Pozdrawiam.
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.270 28 2
Wszyscy mają, mam i ja... nareszcie! Po wielu latach marzeń i zgodzie Żony mam! ;) Gablotę planowałem wykonać sam i w zasadzie tak było do momentu wykonania samych drzwi, które niestety mnie przerosły. Przy konieczności zachowania ich sztywności i montażu sporej szyby obawiałem się efektów swoich prac. Skorzystałem z pomocy www.gablotydrewniane.pl, gdzie bardzo sympatyczny Pan wykonał drzwi i wsparł pomocą, a wszystko za rozsądne pieniądze. Z perspektywy czasu dziś chyba zleciłbym mu w pełni realizację swojego projektu podobnie, jak zrobił to @RMP. No, ale dość "reklamy" oto moje skromne dzieło z jeszcze skromniejszą zawartością...
gablota.JPG
Przyznaję szczerze, że ten wątek jest bardziej przydatny, jakby się niektórym mogło wydawać. Widać tutaj wady i zalety różnych rozwiązań, które bardzo pomogły mi w podjęciu decyzji i realizacje "pod siebie". Dlatego też chciałem się podzielić efektem swoich prac, może ktoś skorzysta, jak ja.
 

trol

Aktywny użytkownik
Reakcje
63 6 0
Jakie wymiary ma gablota?Ostatnio myślałem żeby wymienić swoją gablotę bo moja ma wymiary 100x50cm i po wsadzeniu dłuższej lokomotywy z tendrem mieszczą się tylko jeszcze dwa wagony.
Może też bym skorzystał z usługi tego bardzo sympatycznego Pana bo gablota prezentuje się pięknie.
 
B

Bdh****

Gość
Ja nie mam gabloty, bo po co. Mam półkę, która od 3 tygodni działa jako lotnisko w Bohunowie :p
USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--361725206.jpeg_1553538373419.jpeg

Przepraszam za zdjęcie złej jakości, ale te g&#no co świeci gdy noc za oknem nie jest wydajne.
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.270 28 2
Jakie wymiary ma gablota?
Więc kilka słów, jak to było... jak wspomniałem gablotę wykonałem sam :cool: Materiał, to laminowana płyta wiórowa grubości 18mm dostępna w popularnych sklepach z asortymentem budowlano-remontowym, gdzie można od razu przyciąć ją pod wymiar. Być może dobra do wykonania mebli, ale nie zrobiłbym z niej gabloty po raz drugi - ciężkie, mniej wytrzymałe od drewna, lubiące się rozwarstwić przy wkręcaniu wkrętów od czoła. Plecy gabloty, to biała płyta frezowana na głębokość 6mm i szerokość 6mm pod pułki ze szkła grubości 5mm. Niestety po odstawieniu płyty na noc frezowanie sprawiło, że się zdeformowała - delikatnie wygięło ją ładnie w łuk, to kolejna wada płyty! Skręciłem górę z bokami następnie dół, a do środka weszły plecy, co podczas skręcania elementów pozwoliło wyrównać zdeformowany element. Rowki pod szyby wypełniłem białym klejem montażowym, który tak mocno związał, że boczne podpórki półek stały się niemal formalnością. Jednak nie wyobrażam sobie bez nich stawiać na półkach modeli, byłoby to niebezpieczne!! :eek: Całość zrobiła się bardzo ciężka (wada płyty!), bo przy głębokości 12cm (dziś uważam,że to zdecydowanie za dużo), wysokości 66cm, szerokości 145cm z pułkami o wymiarze 144 x 7,5cm, a bez drzwi i modeli ważyła... 26 kilogramów! :eek:
Przy tej wadze i zawartości postanowiłem wykonać solidne wieszaki, bo te dostępne w sklepach obejmowały niewielki fragment płyty i pozwalały na wkręcanie się od czoła płyt w boczne części gabloty. Dlatego wykonałem swoje wieszaki z blachy grubości 2mm, szerokości 6cm i długości 50cm. Pozwoliły one objąć "plecy" i boki na dużej powierzchni jednocześnie zmniejszając ryzyko rozwarstwienia płyt bocznych od czoła, co nastąpiło przy spiętrzeniu trzech wkrętów na małej długości przy sklepowych wieszakach.
Drzwi wykonał w/w stolarz z drewna grubości 2cm, szerokości 6cm i szybą 3mm. Zawiesiłem je na 3 typowych zawiasach, ale w taki sposób, że dolna część ramy drzwi zasłania niską półkę służącą za "schowek". Natomiast górna część ramy drzwi od środka licuje z wewnętrzną częścią gabloty, co pozwala eksponować modele na najwyższej półce i najniższej przez szybę, a jednocześnie na górze maskuje wieszaki i zawiasy. Drzwi otwierane są do góry... tutaj chciałem wykorzystać siłowniki pneumatyczne dostępne w sklepie, ale ich siły nie dobierał. Kupiłem jedyne dostępne w sklepie tj. 80N i to zdecydowanie za mało. Nie są w stanie utrzymać drzwi przy geometrii zabudowy zgodnej z instrukcją. Raczej nieudolnie spowalniają ich zamykanie... są dostępne jeszcze 140N, ale nie wydaje mi się, aby były wystarczające. Zresztą nie mam ochoty już się w to bawić, bo mimo to można w miarę wygodnie ustawiać modele. To chyba tyle... :niepewny:

Zastrzegam, że nie jestem stolarzem, czy szklarzem i nie odpowiadam za Wasze gabloty powstałe przy wykorzystaniu w/w opisu! To tylko przydługawy opis mojej pracy zrealizowanej na własną odpowiedzialność... mam nadzieję, że się nie rozleci! ;)
 

trol

Aktywny użytkownik
Reakcje
63 6 0
Dziś wymieniłem starą gablotę na nową o długości 150cm, jak pisałem wcześniej poprzednia gablota miała długość 100cm co pozwalało tylko na dostawienie dwóch wagonów do parowozu Pt31.
W nowej już będzie można zmieścić cztery wagony.
 

Załączniki

  • 267,7 KB Wyświetleń: 345
  • 255 KB Wyświetleń: 348
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 762
Tabor 170
Tabor 210
K
Tabor 19

Podobne wątki