• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Nastawnia dysponująca

Reakcje
193 1 0
Z ploterami warto uważać, to nie jest tak że wystarczy tylko moc. Dokładność maszyny bardzo zależy od łożyskowania wózków i samego obiektywu. Popatrz na poniższe zdjęcie, to próbka cięcia ploterem którego kiedyś o mało bym nie kupił.




Linie po paleniu powinny być ledwo widoczne a tu są takie jak szprosy. A poniżej element po lewej cięty na dużym ploterze, fakt że z innego kartonu ale jednak.


Koszt cięcia części do takich budynków jak moje to kilkadziesiąt złotych.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Fakt ważne jest łożyskowanie i precyzja prowadzenia , ale także niezwykle ważna jest kolimacja plamki, która jest zależna od optyki samego urządzenia wypalającego, w moim przypadku nie jest to przeszkoda, bo swego czasu kształciłem się w liceum optycznym i posiadłem wiedzę w tej dziedzinie , mechanika też nie jest mi obca, a odpowiednie podrasowanie mojej drukarki 3D jest wystarczające do zadowalających wydruków.
Jeśli pozyskam odpowiednio sztywną ramę do plotera, to będę w stanie zbudować urządzenie o zadowalającej dokładności prowadzenia plamki lasera.
Problemem jak na razie będzie nauka przygotowania odpowiedniego projektu do wypalenia, bo umiejętności pracy z programami CAD mam niestety jeszcze zbyt małe, abym swobodnie się nimi posługiwał.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
umiejętności pracy z programami CAD mam niestety jeszcze zbyt małe, abym swobodnie się nimi posługiwał
Zapewniam, że więcej zapewne masz obaw niż jest to warte. Ja najpierw popróbowałem na programie ZWCAD. Wersja darmowa, bodajże 14 dniowa. Na stronie było też coś w rodzaju lekcji - popróbowałem i okazało się to nie takie straszne. A zrobienie rysunku do wycięcia nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy. Zajrzyj (jeśli oczywiście chcesz) na stronę http://www.forum.aerodesignworks.eu/index.php. Jest tan taki dział CAD. Nie będę się rozpisywał - z pewnością dużo się tam dowiesz, zorientujesz ;)
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Zapewniam, że więcej zapewne masz obaw niż jest to warte. Ja najpierw popróbowałem na programie ZWCAD. Wersja darmowa, bodajże 14 dniowa. Na stronie było też coś w rodzaju lekcji - popróbowałem i okazało się to nie takie straszne. A zrobienie rysunku do wycięcia nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy. Zajrzyj (jeśli oczywiście chcesz) na stronę http://www.forum.aerodesignworks.eu/index.php. Jest tan taki dział CAD. Nie będę się rozpisywał - z pewnością dużo się tam dowiesz, zorientujesz ;)
Na pewno skorzystam bo wiedzy i umiejętności nabywa się jedynie przez próby i porażki , ale inaczej niczego się nie osiągnie dziękuje za podpowiedź forum.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Linie po paleniu powinny być ledwo widoczne a tu są takie jak szprosy. A poniżej element po lewej cięty na dużym ploterze, fakt że z innego kartonu ale jednak.
To chyba nie jest tak kluczowe, bo mam elementy "profesjonalnie wycięte) z takimi szczelinami , więc być może trzeba wcześniej dokonać odpowiedniej korekty wymiarów na takie zjawisko. oczywiście jest to tylko moje gdybanie, jeśli złoże stabilny ploter z odpowiednim palnikiem laserowym, bo na CO2 nie mam w domu miejsca, to zdam relację czy moje wymysły były słuszne.
 
Reakcje
193 1 0
Właśnie chciałem prosić o relację jeśli zaczniesz działać w tej sprawie. Co do szczelin, oczywiście że znając grubość można dać poprawkę tylko nie wyeliminujesz w ten sposób łukowych narożników. Zwykle to nie jest problem ale przy wyjątkowej drobnicy jest, np. krata w moim kiosku na stacji Bąk ma tak małe otwory że przy takiej jakości cięcia zamiast kwadratów miałaby kółka.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Dla mnie i tak bomba... przynajmniej, że widzę tą nastawnie 1-2 razy w roku :)
Moim skromnym zamiarem jest zbudowanie całego fragmentu dworca w Kętrzynie , wraz z przyległościami z okresu późnych lat 70 , kiedy jeszcze Depo i obrotnica były w użyciu, lubię okres "pary" i pewnie z tego powodu postaram się odwzorować ten czas.
Z racji szczupłości miejsca i ograniczonych możliwości składowania modułów dokonuję niestety skrótów, na długości i szerokości co wiąże się z ograniczeniem ilości torów, ale mam nadzieję na wyrozumiałość znających temat.
Nie chciał bym jak miało na samym początku zakładać 100% wierności z oryginałem , bo niestety nie byłbym w stanie skończyć projektu w zakładanym przez siebie terminie. Oczywiście ie będę się starał jak najwierniej modelować budowane fragmenty, ale pewne uproszczenia będą musiały mieć miejsce.
Drugi powód jest prozaiczny to po prostu koszty, jako że buduję te moduły sam muszę bardzo uważać na limity finansowe, dlatego gro elementów powstaje z kartonu , co przekłada się na czas wykonania .
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Właśnie chciałem prosić o relację jeśli zaczniesz działać w tej sprawie. Co do szczelin, oczywiście że znając grubość można dać poprawkę tylko nie wyeliminujesz w ten sposób łukowych narożników. Zwykle to nie jest problem ale przy wyjątkowej drobnicy jest, np. krata w moim kiosku na stacji Bąk ma tak małe otwory że przy takiej jakości cięcia zamiast kwadratów miałaby kółka.
Jedzie do mnie sam palnik 5W więc po jego otrzymaniu przetestuję optykę , zawsze można posiłkować zabytkowym szklanym układem optyki z pierwszych napędów CD , bo jeszcze wtedy dbano o precyzje wykonania takiego zespołu , długość fali nie będzie aż tak odległa i po niewiekich przeliczeniach można taki zestaw odpowiedni sparować , ale czytając specyfikację mam nadzieję, że wystarczy jedynie wymiana 1 soczewki.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Troszkę czasu upłynęło, nieco zmieniło się moje miejsce pracy więc dopiero teraz mogę coś napisać :
Próbuję skleić i zwaloryzować budynek stacyjny z zapewne gazetki , będzie dodatkowym elementem na module .
relację z prac umieszczę niebawem. budynek znajdzie miejsce na module wraz z nastawnią choć po innej stronie torowiska
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Niestety mam na chwilę obecną jedynie kiepskie zdjęcia z Google maps , ale budynek znam dobrze więc to co mi potrzebne jestem w stanie wyczytać . zrobiłem przymiarkę do wykonania z kartonu bram magazynowych i jednego okna . Bramy są do przyjęcia , okno do poprawki , jak to w przymierzalni.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Bylibyśmy wdzięczni, gdyby kolega @PIKO57 nie wstawiał tylu postów jeden za drugim w odstępach kilkuminutowych, a zastanowił się najpierw, co chce nam przekazać i zamieścił wszystko, łącznie ze zdjęciami (można do 16 na raz) w jednym wpisie.
 

Podobne wątki