• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Nastawnia dysponująca

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#81
Oczywiście oświetlenie wewnątrz jest złe!!! Wewnątrz ma być tylko lampka na biurku aby było widać co się pisze w dziennikach, a aparat blokowy i dźwignie są oświetlone specjalnymi lampami które mają szczeliny powodujące, że światło pada tylko na tabliczki opisowe bloków i dźwigni. Po za tym w nastawni musi być ciemno bo mocne oświetlenie całego wnętrza (tak jak na zdjęciu) utrudnia "widzenie" tego co jest na zewnątrz, a jest obowiązek sprawdzania zajętości torów wzrokowo. Przy urządzeniach mechanicznych pędniowych i elektrycznych suwakowych nie było zasadniczo elektrycznej kontroli nie zajętości. A tak na marginesie to sprawa oświetlenia była już wielokrotnie omawiana na forum i ciągle wraca jak ktoś robi wnętrze nastawni i chwali się jak "pięknie" wewnątrz ją oświetlił i zawsze jest "kiszka"........
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#83
Niestety prawda jest inna , każda nastawnia łączne z tą którą odwzorowałem posiada oświetlenie ogólne pomieszczenia więc je wykonałem , sparwą drugorzędną będzie to czy zostanie włączone.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#84
W kwestii oświetlenia.

Zapewnienie właściwego oświetlenia
miejsc pracy jest obowiązkiem każdego
pracodawcy. Zgodnie z art. 207 § 2 ustawy
– Kodeks pracy
pracodawca jest zobo-
wiązany chronić zdrowie i życie pracow-
ników przez zapewnienie bezpiecznych
i higienicznych warunków pracy, przy
odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć
nauki i techniki
. Dotyczy to między innymi
zapewnienia odpowiednich warunków
oświetlenia na stanowiskach pracy. Zgod-
nie z § 26 rozporządzenia ministra pracy
i polityki socjalnej w sprawie ogólnych
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
[1],
w pomieszczeniach pracy należy za-
pewnić oświetlenie elektryczne o parame-
trach zgodnych z Polskimi Normami
.
W listopadzie 2003 r. PKN wprowadził
metodą uznaniową (tzn. tekst normy opu-
blikowany jest w języku angielskim), nową
normę dotyczącą oświetlenia wnętrz: PN-
-EN 12464-1:2003 (U).
Technika świetlna.
Oświetlenie miejsc pracy.
Część 1:
Miejsca
pracy wewnątrz pomieszczeń
[2], która
zastąpiła normę PN- 84/E-02033 [3].
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#85
No i co z tych norm wynika? Czy gdzieś jest napisane, że w pomieszczeniu nastawni ma być jasno jak na sali operacyjnej? Oczywiście, że w każdej nastawni jest oświetlenie ogólne i rację ma kolega PIKO57, że nie oznacza to, iż zawsze jest włączone. Natomiast nie jest to bynajmniej sprawą drugorzędną. I właśnie na to zwrócił uwagę Tomek K, żeby mieć świadomość, że normalnie wewnątrz nastawni jest ciemno, a pełne oświetlenie włącza się wyjątkowo, bo bardzo utrudnia to prawidłowe wykonywanie obowiązków przez dyżurnych i nastawniczych.

PS. Dobrze byłoby, gdyby kolega PIKO57 zastanowił się, co chce napisać i zrobił to w jednym wpisie, a nie zamieszczał kilku wpisów pod rząd w odstępie kilku minut.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#87
no to jaki jest sens robienia wnętrza jak mo być cima ?:eek: i tak nic nie bydzie widać normy normami ale nie przesadzajmy kolega zrobił niesamowitą robote jestem na TAK podoba mi się ta nastawnia kupa roboty z tym było i jeszcze bedzię SUPER 3x TAK kolega PIKO57 przechodzi na wyższy poziom
 
Ostatnio edytowane:

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#89
Samochody, pojazdy wojskowe, lotnictwo, statki i okręty, itd..

Sam sobie odpowiedz.
no właśnie najlepiej na tym forum nic nie pokazywać i w ogóle się nie wychylać:( bo siekiera motyka ....... ale się nie damy hejtowi to nie pierwszy raz na tym forum , że się krytykuje kogoś za to że coś zrobił całkiem nieźle wg. mnie i odważył się pokazać ja nie mówię tu o jakiś buchomazach bo też się zdarzają ale że jest tak oświetlone a nie inaczej to już przesada trochę więcej tolerancji i uśmiechu moi Rostomili (czyt. Kochani):);)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#90
W miarę wolnego czasu podciągnąłem nieco prace i nastawnia zyskała budynek kotłowni, na którym zainstalowany będzie maszt antenowy wraz z antenami KF do radiostopu, i łączności bezprzewodowej z obsługą pociągów. rury spustowe rynien wcześniej zainstalowane zostały usuniete ze względu na przewymiarowanie, a nowe są w trakcie wykonywania od początku.
KN-cała.jpg kotłownia.jpg antena KF.jpg antena KF1.jpg antena KF2.jpg antena KF-3.jpg
wykonałem maszt z antenami , ale pozostaje jeszcze problem fidera, i wprowadzenia go do budynku.
Końcowym etapem montażu będą odciągi stabilizujące maszt, ale na to jeszcze jest czas.
Przykładowe umieszczenie masztu z antenami, bez kleju, i odciągów.
montaż.jpg montaż-1.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#91
W związku z tym, ze obok na sąsiednim module będzie zamontowana obrotnica Roco i parowozownia wachlarzowa , a udało się kupić niekompletną nieco uszkodzoną obrotnice bez opisu i elementów widok-top.jpg sterowania , postanowiłem dobudować sterowanie cyfrowe do posiadanego urządzenia.
tak w ogólnym zarysie będą rozmieszczone główne elementy na skrzynce.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#93
Pierwsze próby sterowania ręcznego i automatycznego uwieńczone pełnym sukcesem.
Pozostaje przyklejenie docelowe po odpowiednim przycięciu parowozowni, montaż szyn wraz z zasilaniem, montaż torów odstawczych poza budynkiem , i montaż pozostałej przewidzianej infrastruktury. To tyle na szybko, jako,że wszystkie prace wykonuje jednoosobowo w chwilach wolnych od innych obowiązków, to czas ich wykonania nie jest krótki.
Relacja foto nastąpi po wykonaniu jakiegoś etapu prac.
 
Reakcje
193 1 0
#94
Możesz napisać w jaki sposób komunikujesz się z Arduino? Jest jakiś dostępny interfejs możliwy do opanowania przez kogoś kto w tym nie siedzi? Wiem, że wbrew powiedzonku głupie pytania jak najbardziej są więc proszę jakby co o wyrozumiałość z powyższym. Gratuluję pracy, przyszłościowo bardzo polecam laser, przynajmniej do okien.
 

Załączniki

OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#95
Możesz napisać w jaki sposób komunikujesz się z Arduino? Jest jakiś dostępny interfejs możliwy do opanowania przez kogoś kto w tym nie siedzi? Wiem, że wbrew powiedzonku głupie pytania jak najbardziej są więc proszę jakby co o wyrozumiałość z powyższym. Gratuluję pracy, przyszłościowo bardzo polecam laser, przynajmniej do okien.
Moduły arduino generalnie i wielkim uproszczeniu są mikrokomputerami jedno-układowymi , sterowanie w moim przypadku to zwykłe przełączniki zwierne podające masę lub +5V na odpowiedni port układu . najprościej możesz rozpocząć swoją przygodę z tym systemem kupując najprostszy moduł z wbudowanym usb do uprości sprawę , potem pobranie oprogramowania do ladowania scenariuszy do systemu zresztą nazwa jak sytem arduino . jest wersja polska więc jest łatwiej . są gotowce ( przykłady) które zawierają wcześniej przygotowane kody w C+ więc na początek możesz je sobie potestować . w internecie jest sporo tutoriali z pisania programów , ale najczęściej korzystam z gotowych kawałków, albo pomocy kolegi który jest programistą i pisze bardziej skomplikowane programiki. Generalnie trzeba się przełamać i zacząć najłatwiej na testowej płytce uniwersalnej do testowania prostych układów. dostępna w necie i all.innych sklepach .
.
Na bazie Arduino Uno i motorschielda zbudowałem mikrostację DCC do kontroli pojedynczych elektowozów, bądź odczytywania i ustawiania wbudowanych dekoderów .

Nie ma głupich pytań , jedynie odpowiadający może nie stanąć na wysokości zadania .
Zwrotnie zapytam o metodologię wypalania okien laserem.
Pozdrawiam
 
Reakcje
193 1 0
#97
Do wypalania potrzeba rysunek w formacie wektorowym - z tego co zauważyłem większość modelarzy rysuje w programie graficznym Corel Draw, ja rysuję w programie CAD - Rhinoceros. Pewnie są darmowe programy CAD, ale tu nie podejmuję się doradzać. Poniżej przykład rysunków - zestaw dla mojej stacji Bąk.



Okna składają się u mnie z dwóch warstw kartonu 0.5 mm oraz lokalnego wzmocnienia ściany, również 0.5mm, łącznie trzy warstwy. W kolejnych modelach chcę od tego odejść, zamiast pogrubiać ścianę w miejscu gdzie jest okno zrobić grubą ścianę mającą wszędzie grubość 1.5mm.



Mając plik rysunku, najlepiej w formacie cdr lub dxf, wysyłasz do firmy która wycina - ja korzystam z usług firmy DRAF MODEL. Ważna sprawa to "mostki" - linie zewnętrzne części muszą mieć przerwy, np. 0.5mm, po to żeby części nie powypadały. Wnętrza okien mogą wypadać. Opcją jest oczywiście zakup plotera ale według mojej wiedzy absolutne minimum jeśli chodzi o modelarstwo kartonowe to jakieś 15 000 zł. Fakt że utalentowani ludzie robili pełnowartościowe urządzenie z chińskiej grawerki, ale to już nie temat dla mnie.

Dziękuję za opis sterowania. W kwestiach ogólnych, pozostaję na stanowisku że pytający też ma obowiązek pomyśleć nad pytaniem i że da się je zadać dobrze lub źle.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#98
Do wypalania potrzeba rysunek w formacie wektorowym - z tego co zauważyłem większość modelarzy rysuje w programie graficznym Corel Draw, ja rysuję w programie CAD - Rhinoceros. Pewnie są darmowe programy CAD, ale tu nie podejmuję się doradzać. Poniżej przykład rysunków - zestaw dla mojej stacji Bąk.



Okna składają się u mnie z dwóch warstw kartonu 0.5 mm oraz lokalnego wzmocnienia ściany, również 0.5mm, łącznie trzy warstwy. W kolejnych modelach chcę od tego odejść, zamiast pogrubiać ścianę w miejscu gdzie jest okno zrobić grubą ścianę mającą wszędzie grubość 1.5mm.



Mając plik rysunku, najlepiej w formacie cdr lub dxf, wysyłasz do firmy która wycina - ja korzystam z usług firmy DRAF MODEL. Ważna sprawa to "mostki" - linie zewnętrzne części muszą mieć przerwy, np. 0.5mm, po to żeby części nie powypadały. Wnętrza okien mogą wypadać. Opcją jest oczywiście zakup plotera ale według mojej wiedzy absolutne minimum jeśli chodzi o modelarstwo kartonowe to jakieś 15 000 zł. Fakt że utalentowani ludzie robili pełnowartościowe urządzenie z chińskiej grawerki, ale to już nie temat dla mnie.

Dziękuję za opis sterowania. W kwestiach ogólnych, pozostaję na stanowisku że pytający też ma obowiązek pomyśleć nad pytaniem i że da się je zadać dobrze lub źle.
Dziękuję za odpowiedź
Właśnie zamierzam wykorzystać takie chińskie cudo i zmusić do wykonywania tego typu prac .
Faktem jest że żeby skutecznie wypalić 1,5-2 mm karton potrzeba minimum 5W laser co da ok.3W mocy rzeczywistej, ale w tym właśnie będzie cały cymes.
Jeszcze drobne pytanie , o koszt wypalenia takiego projektu, bo być może nie będzie potrzeby kupowania takiego plotera , jeśli koszt wydruku będzie odpowiednio niewielki.
Jak rozumiem projekt elementów jest wyrysowanny w rzeczywistej wielkości , a wykonawca jedynie przetwarza go na G-code. i wypuszcza na ploter.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#99
Możesz napisać w jaki sposób komunikujesz się z Arduino? Jest jakiś dostępny interfejs możliwy do opanowania przez kogoś kto w tym nie siedzi? Wiem, że wbrew powiedzonku głupie pytania jak najbardziej są więc proszę jakby co o wyrozumiałość z powyższym. Gratuluję pracy, przyszłościowo bardzo polecam laser, przynajmniej do okien.
Oczywiście jak będzie potrzeba mogę coś podpowiedzieć w kwestii, samego wykonawstwa, bądź wymyślenia interfejsu.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
Dzisiaj dokonałem zakupu torów typu flex code100 , w celu posunięcia się dalej w realizacji projektu.
Zapewne zostaną wieczorem ułożone na docelowym miejscu , i przyklejone do podłoża.
 

Podobne wątki