• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Nastawnia dysponująca

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#1
Witam wszystkich .
Po wielu latach powróciłem do młodzieńczej pasji i zaczynam mozolne tworzenie infrastruktury na przyszłe moduły.
Z racji ,że czasu na swoje przyjemności mam niewiele, postęp prac nie będzie oszałamiający, lecz chętnie będę słuchał głosów krytycznych.
Zaczynam z mozołem budować nastawnię dysponującą , jakich na mazurach jest wiele.
Korzystam z własnoręcznie wykonanych zdjęć, i pomiarów.docelowo zostanie zainstalowana przy głowicy wjazdowej ze szlaku dwutorowego. ketryn-KN.jpg
Wpis połączony automatycznie:

Budowa rozpoczęta. 20170725_235644.jpg 20170727_233019.jpg 20170804_225027.jpg
Wpis połączony automatycznie:

C.D. 20170808_125726.jpg
Wpis połączony automatycznie:

Jak dotąd wszystkie elementy wykonuję z kartonu utwardzanego cyjanoarylatami.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Zapowiada się bardzo dobrze. Skoro jednak kolega PIKO57 tak wiernie odwzorowuje wnętrze nastawni, to pozwolę sobie zwrócić uwagę na dźwignie nastawcze. Te na zdjęciu kolegi, które pozwoliłem sobie zacytować, mają za dużą średnicę tarcz w porównaniu z długością dźwigni. Po drugie, dźwignie obracają się o 180 stopni tak, że uchwyt w obu skrajnych położeniach znajduje się w jednej linii. I ostatnia uwaga: dźwignie sygnałowe, malowane na czerwono, są umieszczane najbliżej aparatu blokowego, a dopiero dalej są dźwignie zwrotnicowe i wykolejnicowe, malowane na niebiesko. Przykład można znaleźć np. tu:
http://automatyka.ndl.pl/galerie/inne/nastawnia.gif
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#4
Najprawdopodobniej w późniejszym terminie wszystkie "wajchy" będę zmieniał , bo podejrzałem, inny sposób ich wykonania , a na chwilę obecną nie zrobiłem sobie żadnego pomocnika do tworzenia takiej konstrukcji, były zrobione at hoc, więc proszę o wyrozumiałość, oczywiście kolorystyka była błędna i została poprawiona , choć bez zmiany dźwigni nastawniczych. 20170831_143121.jpg
Aktualnie powoli zabudowuję naprężalnię , co zajmie jakiś czas przez wzgląd na ilość drobnych elementów do wykonania.
Wpis połączony automatycznie:

Pierwotnie wnętrze miało być wykonane w sporym stopniu uproszczenia ,a bryła wykończona realistycznie ale w trakcie posuwania się prac koncepcja uległa zmianie i ilość elementów wnętrza dramatycznie wzrosła , co wiąże się z czasochłonnością ich wykonania . Ale tak zawsze jest na początku prosty koncept, obrastający w szczegóły.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#7
Na razie zrobiłem jedynie super uproszczenie , może faktycznie pozostawię jedynie wymalowane pomieszczenie, bo faktem są niewielkie okna , prze które niewiele będzie widać.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#8
Rozpocząłem produkcję desek podłogowych w nastawni więc będę miał pracowite popołudnie.
typowa deska podłogowa 18cm x 40cm
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#9
Mój jest ten kawałek podłogi 20180413_192715.jpg 20180413_183431.jpg 20180413_205352.jpg 20180413_204746.jpg 20180413_205338.jpg
Wpis połączony automatycznie:

jeszcze tylko woskowanie i można kłaść 20180413_210945.jpg
Wpis połączony automatycznie:

Wstępny montaż ok 1/3 powierzchni 20180413_211557.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#12
wyposażanie będzie trwało jakiś czas bo muszę wytworzyć masę detali zgodnie z posiadaną dokumentacja z obiektu, kilka kwiatków też posadzę w doniczki tylko muszę potrenować z takimi maleństwami.
Potem oświetlenie stropowe, , schody zewnętrzne z tyłu budynku , oraz najbardziej pracochłonna sprawa dach .
p.s. jeszcze pozostało parę okien od oszklenia , ale to pikuś.. Na samym końcu malowanie i postarzanie elewacji.
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#15
W związku ,że w trakcie działania różnych czynników zewnętrznych , wiatr , duchy , albo inne nieszczęścia, odpadł zrobiony wcześniej reflektor oświetlający torowisko w czasie przejazdu składu naprzeciw nastawni. troszkę go było ,żal bo udany był nadspodziewanie, ale trudno zrobiłem nowy , jak sądzę lepszy.. poniżej tajniki produkcji.
20180408_185144.jpg 20180408_185204.jpg 20180409_195116.jpg 20180409_195007.jpg 20180409_195021.jpg 20180409_232443.jpg
Skład produktu: 3 warstwy tektury , klej cjanoakrylowy do utwardzenia, mikro frezarka, z wiertłem trzpieniowym, dioda SMD+przewody 0,2 mm w izolacji , lakier foto utwardzalny na soczewkę - nieco trudu.i zręcznych palców.
 
Ostatnio edytowane:

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#16
Czy ja dobrze widzę, że biurko jest w wykuszu? Jeśli tak to jest źle! Wykusz służy do lepszej obserwacji torów i sprawdzania wjazdu pociągów z sygnałami końcowymi. Biurko z centralką telefoniczną ustawia się przed aparatem blokowym, bo zgodnie z zasadami dyżurny ruchu obsługuje aparat blokowy, drążki przebiegowe i dźwignie sygnałowe oraz "papierologię" i centralkę więc powinien mieć to wszystko w "jednym" miejscu. Nastawnicę należy przesunąć bardziej w stronę tylnej ściany i będzie miejsce na biurko. Proponuję najpierw rozrysować układ przyszłej głowicy rozjazdowej, policzyć ile i jakich dźwigni będzie, jak duży będzie aparat blokowy i ile będzie drążków przebiegowych i dopiero wtedy robić model nastawnicy, bo inaczej może się okazać, że nastawnica w nastawni nie będzie "kompatybilna" z terenem przed nastawnią i cały efekt "diabli wezmą".
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#17
Czy ja dobrze widzę, że biurko jest w wykuszu? Jeśli tak to jest źle! Wykusz służy do lepszej obserwacji torów i sprawdzania wjazdu pociągów z sygnałami końcowymi. Biurko z centralką telefoniczną ustawia się przed aparatem blokowym, bo zgodnie z zasadami dyżurny ruchu obsługuje aparat blokowy, drążki przebiegowe i dźwignie sygnałowe oraz "papierologię" i centralkę więc powinien mieć to wszystko w "jednym" miejscu. Nastawnicę należy przesunąć bardziej w stronę tylnej ściany i będzie miejsce na biurko. Proponuję najpierw rozrysować układ przyszłej głowicy rozjazdowej, policzyć ile i jakich dźwigni będzie, jak duży będzie aparat blokowy i ile będzie drążków przebiegowych i dopiero wtedy robić model nastawnicy, bo inaczej może się okazać, że nastawnica w nastawni nie będzie "kompatybilna" z terenem przed nastawnią i cały efekt "diabli wezmą".
Zapewne w/g przepisów jest źle usytuowane, ale w tym przypadku tak jest umiejscowione , niestety nie byłoby miejsca na to biurko w innym miejscu , więc stoi tak od początku tej nastawni , sama nastawnia jest zbyt wąska, aby dało się cokolwiek zmienić , szczególnie ,że za ławą ledwie można przejść .
 
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#18
Dla uspokojenia -dyżurny ma otwierane okno nad lampą i w ten sposób kontroluje bieg pociągów.
Zamontuję tam nawet specjalnie wybudowany tam na taką okoliczność podest, na którym staje dyżurny , aby mógł się lepiej wychylić przez uchylone okno, oraz uchwyt na chorągiewkę i trąbkę sygnałową , która jest też na stanie ,
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#20
Oczywiście prace w nastawni trwają i robotnicy właśnie szklą okna , a następna ekipa przymierza się do otynkowania fasady, jednocześnie ukryty projektant tworzy właśnie przybudówkę gdzie będzie umieszczony piec ogrzewający cały budynek.
 

Podobne wątki