• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nastawnia Biernatowo

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#1
Ostatnio udało mi się wygospodarować trochę czasu i środków i w końcu zacząłem pracę nad pierwszym własnoręcznie wykonanym budynkiem.

Po mniej lub bardziej nieudanych wprawkach tym razem zaczyna to wyglądać i przede wszystkim trzymać wymiary. Zanim wstawię zdjęcia tego co mam proszę o małą pomoc. Otóż gdzie mogę kupić lub jak samodzielnie wykonać nadproża i parapety ceglane. Cała reszta nie stanowi (w teorii) problemu a z tym jednym mam nie mały problem. Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem na czerwono to czego poszukuję.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#2
Może spróbuj gotowy wyrób "do zabudowania" Auhagen 41615
Chyba w modelmanii mają za 45zł.
No, chyba, że ktoś ci doradzi coś tańszego, lub jakiś patent na własne wykonanie (ja bym kombinował z kartonem).
Ewentualnie może z cegłami od Hugwy (?) :) klejonymi czymś imitującym zaprawę (ale jaki to miałby być klej to nie wiem).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#3
Ten zestaw Auhagen-a będzie mi pasował wraz z innym do wykonania budynku dworca - ale to jest wyzwanie na dużo później. Cyba niestety będę musiał się bawić z cegłami Hugwy, a odstęp na fugi zrobię z bloku technicznego - jeszcze przeliczę grubość i zdecyduję z ilu warstw zrobić fugi.

Obecnie mam wycięte ściany, i podłogę na piętro. Planuję zrobić wnętrze w łazience i pomieszczeniu dyżurnego. Reszta pomieszczeń komora naprężaczy, lampiarnia, klatka schodowa) będzie pomalowana czarną farbą, żeby brak wnętrza nie rzucał się w oczy.

Teraz tworzę szkielet wnętrza, potem okna z bloku technicznego i folii do przeźroczy a mur zewnętrzny z płytek Kibi.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#4
Prace powoli się toczą. Zrezygnowałem z wyposażenia łazienki - takie detale przyjdą z wprawą, a i tak do środka ciężko by było zajrzeć.

Podłoga piętra zgubiła wymiary więc będę musiał ją jeszcze raz wyciąć. Tablice z nazwą stacji i symbolem nastawni zostaną wklejone na samym końcu. Teraz czeka mnie malowanie wnętrza pomieszczeń parteru na czarno i sklejam ściany do końca.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#8
Płyta robocza, na której docinam elementy i docinam płyty to blacha 5mm z przyspawanymi linijkami. Przed pomiarem podłogi była poziomowana.

Jak na razie mam pomalowane ściany (zewnętrzne z rozpędu) i wklejone okna z folii do przeźroczy. Teraz muszę "tylko" wyciąć z papieru ramki okien i nakleić, potem płytki plastikowe (płyta traserska ma skos 45 stopni więc fazy to nie problem), nadproża i parapety z cegieł od Hugwy i powiedzmy, że z zewnątrz będzie jakoś wyglądać.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#9
W oczekiwaniu na cegły od Hugwy pracuję nad ścianami. Taki o to prostu "przyrząd" pozwala mi spiłować płytki pod kątem 45 stopni, żeby w narożnikach zewnętrznych łączenia płytek ładnie wyglądały.

IMG_20180303_151703.jpg

Swoją drogą jaką polecacie farbę do przemalowania ścian na ciemniejszy kolor? Dodam, że nie mam aerografu i pozostaje mi malowanie pędzlem.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#12
Robota ostatnio trochę stała, ale dzisiaj wróciłem do pracy. Płytki otrzymały fugi.

Najpierw pomalowałem ściany farbą wodną (biała z kropeczką czarnego) a po wyschnięciu przetarłem papierem ściernym 2000. Ściana na zdjęciu jest wyszlifowana tylko z lewej dla porównania efektu.

Jutro dalej kleję cegły na nadproża i parapety. Zastanawiam się też pod jakim skosem zrobić dach. Ktoś będzie miał sugestie?
 

Załączniki

OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#13
Koniec pracy na dziś. Jak wena twórcza pozwoli to za tydzień będę kontynuował.

Tylna ściana próbnie otrzymała okna, Efekt zadowalający więc technikę zastosuję do reszty okien.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#14
Po kilku miesiącach zastoju wróciłem do pracy. Wyszło jak wyszło - muszę się podszkolić w mieszaniu farb i malować ściany wewnętrzne przed ich montażem. Nastawnica od Kotebi sklejona i pomalowana i nawet jakoś wyszła.

W międzyczasie zabrałem się za drugi projekt. Budynek stacyjny, który w pierwszej wersji (jak umiejętności kiedyś pozwolą do go dokładnie odwzoruje) jest wymiarowo prawidłowy ale wizualnie już nie. Środek i zachodnie skrzydło powstały na bazie dwóch modeli auhagen-a. Zastanawiam się z czego złożyć wschodnie skrzydło ale na to mam jeszcze czas.
 

Załączniki

Podobne wątki