• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Narzędzia modelarza

Czerwek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Ponieważ niedawno dorobiłem sie pomieszczenia, w którym mogę zrobić sobie stanowisko pracy (modelarskiej i nie tylko) i wreszcie zacząć działać (a nie tylko czytać i oglądać).
W związku z tym, że właściwie nie mam żadnych narzędzi powstało pytanie - co polecacie mieć obowiązkowo, co warto mieć, a co nie jest wybitnie konieczne?
Chce sobie skompletować stanowisko, więc liczę na pomoc. Powiedzmy, ze pieniędzmi się w tych rozważaniach nie przejmujmy... ;)

PS. Jeżeli dział nie jest odpowiedni to prosiłbym o przeniesienie.
 

aqws9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
No jak się kasą nie przejmujemy to... :cool:

- Zestaw skalpeli (Olfa) + Cyrkle wycinające
- linijki metalowe + podkladka do wycinania
- imadełko modelarskie
- zestw pędzli
- kolekcaj farbek ;)
- aerograf + kompresor
- pensety, uchwyty, pilniki, papier ścierny ;)
itp. itd, :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#3
Czerwek napisał(a):
co polecacie mieć
To, co potrzebujesz, to chyba oczywiste.
Ustalanie zestawu narzędzi jest doskonałym tematem na wodolejstwo, wpisów będzie najmniej 200, a juz zadawanie takiego pytania przez kogoś kto do 22:00 jest w stanie kupić praktycznie wszystko co potrzebuje nie dalej niż 15 przystanków komunikacją - żenujące.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#4
aqws9 napisał(a):
- Zestaw skalpeli (Olfa) + Cyrkle wycinające
- linijki metalowe + podkladka do wycinania
- imadełko modelarskie
- zestw pędzli
- kolekcaj farbek ;)
- aerograf + kompresor
- pensety, uchwyty, pilniki, papier ścierny ;)
- żyletka staroużyteczna, w przypływie humoru można zabrać nową, zamiast włożyć do maszynki
- linijka 20 letnia SKALA, plus plexi podkład na biurku, zjechany po używaniu jako podkładu do cięcia żyletką
- małe imadło ślusarskie, leży w szufladzie, ostatnio używałem jak trzeba było coś wikolem skleić i "zacisnąć do wyschnięcia"
- dwa pędzelki 00 i 1 - kupowane sukcesywnie jak się poprzedni zużyje (zawsze może potem służyć do "brudzingu)
- farbki, niektóre nie otwierane od roku, jak jest potrzebna to się okazuje, że wyschła
- MOTIP lub podobny spraj za 10zł - do mazania boczków modułów, mozna się wykosztowac na tamije w spraju za 30zeta - ale to tylko jak się ma do pomazania 10 metrów szyny na brązowo-rdzawo
- 15 letnie pensety jeszcze z ZRK Kasprzak, buchnięte stamtąd przez rodzicielkę, jak tam pracowała, papier ścierny się czasem przydaje, wzornik papierów od 40 do 2000 (kawałeczki po 2cm szerokości) - już się kończy, z 10 lat ma, prezent dostałem kiedyś

i jakoś leci, się buduje, to i owo,
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#10
Do robienia modułów: narzędzia stolarskie (piła - wystarczy dobra i ostra ręczna, pilniki, ściski, strug - wystarczy ręczny, wyrzynarka - byle nie z najtańszych) i solidny, płaski stół aby moduły trzymały płaszczyznę.
I przede wszystkim nie kupować tanich narzędzi np skalpeli (7 zł za komplet). Kupić ze dwa, większy i mniejszy, porządne (np Olfa). Jeśli będziesz robił jakieś kółka warto kupić i cyrkiel Olfy.
Swego czasu w sklepach Rossmann i na allegro były tanie a dobre maty do cięcia, ale się zbyły. Równie dobrze można użyć płyty z twardego PCV np ze starego linoleum lub HDF, ale szybciej tępi skalpele.
Pincety - bardzo dobre bywają w sklepach elektronicznych, około 10 zł/szt, takie po kilka zł za komplet są do niczego.
Przydatny w montażu małych elementów jest ssak do montażu SMD (także sklep elektroniczny), bywa już od 20 zł/szt.
Różne szpatułki, igły z kulką i bez itp narzędzia dentystyczne z nierdzewki - od braci ze Wschodu. Także i nożyczki chirurgiczne którymi można ciąć i blachę mosiężną 0,5 mm. Bywają na allegro z demobilu wojskowego.
Pędzelki - przynajmniej 00, 1, 6, 12. Firmy Herlitz nie ustępują tym z firmy Humbrol, powiedziałbym że są identyczne, a są w byle sklepie papierniczym.
Farbki np Humbrol + terpentyna do mycia pędzli i rozcieńczania, z powodzeniem zastępuje oryginalne rozpuszczalniki. Do malowania terenu z powodzeniem używam normalnej emulsyjnej lepszego gatunku + pigmenty, głównie czarny i brązy.
No i podstawowy klej - wikolowy. Bezwzględnie trzeba go wypróbować przed użyciem bo nawet z tej samej firmy dwa opakowania potrafią się różnić. Jeśli np w magazynie ulegną zamarznięciu.
A reszta wyjdzie w trakcie pracy.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#15
Robiąc porządki w garażu znalazłem książkę A. Słodowego, zacząłem czytać bo robienie porządków jest męczące, i eureka!
Pewnie narażę się na śmieszność moim odkryciem Ameryki, ale jeżeli ma to komuś ocalić palce, to zaryzykuję i powiem:
wyrzynarki mają możliwość ustawienia płozy prowadzącej pod kątem 45 stopni wazględem ostrza!
Teraz wycinanie ław torowiska to przyjemność :)
Nie chcecie wiedzieć jak to robiłem do tej pory...
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#18
w czasach Słodowego to pewnie była nowość ;-)

chińska tandeta z supermarketu (za 30zł) miała taką możliwość, regulacja była "na oko".
tylko, że płoza była "sklejona" z dwóch części - więc po roku użytkowania się rozpadła :-|
 
Reakcje
0 0 0
#19
Po roku! żartujesz chyba. Po wykonaniu połowy makiety takie chińskie gówno było już do wywalenia na śmietnik. Jak już kupować to porządne narzędzia renomowanych firm, żadnego dziadostwa które się rozpada w rękach albo jest krzywe.
 

Podobne wątki