• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Naprawa iglicy rozjazdu Tillig

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#1
Niedawno jeden z naszych forumowych kolegów pokazał sposób na naprawę odłamanego cięgła w iglicy rozjazdu Tilliga. Przepraszam, ale nie mogę znaleźć tego wątku :)
Jakiś czas temu zostałem zmuszony do naprawy tego detalu w montowanych przeze mnie rozjazdach. Faktem jest, że to cięgło w rozwiązaniu Tilliga jest bardzo mocno podatne na uszkodzenie. Wystarczy jeden raz mocniej je przegiąć i powrócić do pierwotnej pozycji i może się odłamać. Nawet jeśli się nie odłamie, to lepiej je usunąć i wykonać na nowo. W zamontowanym już w makiecie rozjeździe operacja naprawy cięgła będzie już utrudniona.
Chciałbym przedstawić mój sposób na naprawę detalu. Metoda bazuje na dolutowaniu do iglicy fragmentu wygiętego pod kątem prostym drutu o średnicy 0,4 mm. Aby wzmocnić połączenie, w stopce iglicy w pobliżu miejsca fabrycznego podfrezowania i odłamania oryginalnego cięgła nawiercam otwór 0,4 mm i przepuszczam przez niego przygotowany drut. Całość zalewam lutem od górnej strony iglicy. Na koniec pilnikiem iglakiem zbieram nadmiar lutu i sprawdzam, czy nowe połączenie nie będzie wystawać zbyt mocno w górę, czy nie będą zahaczać o nie obrzeża kół modeli.
Na zdjęciu górna iglica po naprawie, dolna w trakcie naprawy.

016_.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki