• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Napisy na budynkach

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#4
To chyba najprościej wydrukować na zwykłej drukarce i nakleić na tablicę. Już w latach 70. XX wieku stosowano standardowe tablice, także na ścianach budynków. Jeżeli napisy mają być namalowane bezpośrednio na elewacji budynku, to już jest bardziej kłopotliwe, ale to jest rozwiązanie niestandardowe, chociaż w naturze spotykane.
 
OP
OP
B

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#5
Jak już pisałem wyżej chodzi mi o napisy nazw stacji wydrukowane i naklejone na istniejące już napisy "orginalne"ale w j.niemieckim.Tzn.Jaka powinna być wielkość trzcionki wg."Worda"oraz jak wykonać charakterystyczną ramkę wokół napisu?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#6
Ramkę da się zrobić w Word. Co do samej czcionki, to jest coś w zasobach forum (http://forum.modelarstwo.info/resources/dworcowa-czcionka.66/), ale sam tego nie próbowałem. Poza tym, jeżeli to ma być naklejone na istniejące tablice, to wielkość trzeba dopasować tak, by dobrze przykryło oryginał, a więc mogą być konieczne jakieś kompromisy co do zachowania skali.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#7
Zakładając, że jest to tablica a nie malowanie bezpośrednio na murze to zrób jak napisal @Andrzej Harassek. malowanie na murze - pewnie trzeba pomyśleć o kalkomanii specjalnie zrobionej. Co do wielkości - jeśli robisz konkretną stację - popatrz na fotki i zeskaluj wg cegieł, okien czy tym podobnych elementów. Czcionka - wrzuć odpowiednie słowa na forum i powinny wyskoczyć wyniki wyszukiwania z odpowiednim fontem. Przy skalowaniu Word chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem - prosty program graficzny (darmowy) ma trochę więcej możliwości (np. InkScape - można go ściągnąc z netu).
 
OP
OP
B

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#8
Ramkę da się zrobić w Word. Co do samej czcionki, to jest coś w zasobach forum (http://forum.modelarstwo.info/resources/dworcowa-czcionka.66/), ale sam tego nie próbowałem. Poza tym, jeżeli to ma być naklejone na istniejące tablice, to wielkość trzeba dopasować tak, by dobrze przykryło oryginał, a więc mogą być konieczne jakieś kompromisy co do zachowania skali.
No,właśnie jak konkretnie taki napis w ramce wykonać przy pomocy programu graficznego "Word"?
Dedykowany program "Dworcowa trzcionka 66"pobrałem i zainstalowałem lecz po otwarciu drukuje wszystkie litery "jak leci".Przecież liter wycinał i wklejał (tak,jak anonim)-nie będę?
 
OP
OP
B

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#9
Zakładając, że jest to tablica a nie malowanie bezpośrednio na murze to zrób jak napisal @Andrzej Harassek. malowanie na murze - pewnie trzeba pomyśleć o kalkomanii specjalnie zrobionej. Co do wielkości - jeśli robisz konkretną stację - popatrz na fotki i zeskaluj wg cegieł, okien czy tym podobnych elementów. Czcionka - wrzuć odpowiednie słowa na forum i powinny wyskoczyć wyniki wyszukiwania z odpowiednim fontem. Przy skalowaniu Word chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem - prosty program graficzny (darmowy) ma trochę więcej możliwości (np. InkScape - można go ściągnąc z netu).
Wyskalowane to już mam.Jak pisałem wyżej chcę nowy napis wkleić w miejsce już istniejacego?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#10
Nie potrafię opowiedzieć, jak zrobić napis w ramce w Wordzie, ale kiedyś to robiłem i na pewno się da. Proponuję spytać jakiegoś znajomego urzędnika, który ciut lepiej umie wykorzystać Worda, niż tylko jako maszynę do pisania. Można też pokombinować z Paint'em. Niestety, na odległość więcej nie umiem pomóc. Czcionek z forum nie próbowałem, więc też nie pomogę.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#11
Teoretycznie po pobraniu i zainstalowaniu fontu powinno dać się przy pomocy czcionki po prostu pisać.
Ramkę można zrobić poprzez narysowanie tabeli, która ma jedną kolumnę i jeden wiersz - czyli w praktyce jedną komórkę - do tego obramowanie (standardowa paleta Word) + dobór grubości ramki, a w komórkę odpowiednią czcionką wpisać nazwę a następnie wycentrować napis i ew. dobrać szerokość i wysokość ramki do napisu. Jak wjedziesz na linię to pojawi się znacznik - używając lewego klawisza myszy można przesiągać prawo-lewo i góra - dół - tak dobierasz wielkość ramki.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#12
Nie wiem co to za program z trzcionką, także nie pomogę.

Word to nie jest program graficzny. To program tekstowy stworzony do pisania. Oczywiście, można w nim zamieszczać grafikę, wykresy, zdjęcia itd. Ale został stworzony do pisania tekstów.
Żeby napisać potrzebny tekst (w Twoim przypadku nawę stacji) należy zainstalować odpowiednią, pasującą czcionkę, potem otworzyć program Word. I tu masz dwa sposoby:
1. napisać nazwę stacji, potem zaznaczyć ją, wybrać odpowiednią czcionkę z rozwijanej listy, kliknąć na nią (wtedy tekst zmieni się na napisany tą czcionką. Pozostanie tylko zmniejszyć tekst do odpowiedniej wyskalowanej wielkości. Czyli znów zaznaczyć tekst, kliknąć na wielkość czcionki i wpisać jej wielkość ręcznie, lub wybrać z rozwijanej listy.
2. Przed napisaniem nazwy wybrać odpowiednią czcionkę, napisać tekst, a potem zmniejszyć do odpowiedniej wielkości.
3. Przed napisaniem nazwy wybrać odpowiednią czcionkę, wybrać odpowiednią wielkość i napisać tekst.
Teraz pozostaje tylko wydrukować na drukarce, wyciąć i nakleić.
Jedna uwaga! Jak wydrukujesz na drukarce atramentowej to warto zabezpieczyć druk lakierem bezbarwnym, bo atrament rozmazuje się po dotknięciu wilgotnym elementem, np palcem. Przy druku na drukarce laserowej lakierować nie potrzeba.