• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełączniki

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witam,

mam do Was takie pytanka:

Jakie przełączniki najlepiej zastosować do przestawiania siłownika od centralnego zamka? Musi to być przełącznik 3-pozycyjny tak? Taki metalowy hebelkowy będzie odpowiedni?

Druga sprawa to zasilanie siłowników. Jaki zasilacz wpiąć w układ z siłownikami? Wszystkie siłowniki łączymy w obwodzie równolegle?

Bardzo proszę o odpowiedź na moje bananowe pytania, nie jestem na Ty z elektryką.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Szukałem konkretnych informacji o zasilaczu jakiego powinno się użyć do zasilania siłowników, oraz sposobie ich wpięcia w układ, ale nic nie znalazłem.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

A zadałeś sobie trud przeczytania choć czegokolwiek z tego "gotowca" :?:
Sądząc po czasie napisania odpowiedzi to chyba nie...
Zaś gotowiec:
O przełącznikach: viewtopic.php?p=12244#p12244
O kabelkologii: viewtopic.php?p=61132#p61132
LLesio już tak to przystępnie opisał, że średnio inteligentna @ nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem...
 

Azrael

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Siłowniki centralnych zamków w samochodach są zasilane jak cała instalacja. 12V DC, w czasie pracy silnika dochodzące do 14,4V.
Proste tak, że średnio inteligentna @ nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem...
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Rzeczywiście, nie jest to wszystko takie straszne :) Dziękuję bardzo Panowie za Waszą bezcenną pomoc i wyklarowanie tematu.
 
Reakcje
1 0 0
#7
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Kamil!, Rozpoczynasz temat na 2-ch forach równolegle, dostajesz odpowiedzi, dziękujesz po czym dalej drążysz temat. Robiłeś długi czas rozjazdy własnoręcznie (9 miesięcy?). W końcu jesteś zadowolony z efektu!!!. Olej zwykłe siłowniki i zainwestuj w profeskę czyli w tortoise!!!!!!!! Ile masz tych rozjazdów? Jeden czy dwa?. To naprawdę nie są duże koszty. Jeśli już zrobiłeś fajnie cały rozjazd to steruj nim profesjonalnie. Zaden siłownik centralnego zamka nawet nie sporalyzuje Ci krzyżownicy! Jeśli kupisz sobie napęd tortoisa to dostaniesz ode mnie "Dekoder DCC do napędów silnikowych" za darmo. Nawet wysyłkę Ci sponsoruję za Twoją upartość w dążeniu do zrobienia zadowalającego Cię rozjazdu własnoręcznie. Wysteruje Ci cztery takie rozjazdy. Pozdrawiam. Pytania techniczne na rubikus@rubikus.pl. Zawsze chętnie odpowiem. Pozdrawiam i gratuluję upartości w dążeniu do celu.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#8
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Dziękuję za propozycję, ale siłowniki chcę zastosować do sterowania 10 stopniowych RocoLajnów. Austriacy z Roco zabiją mnie za takie spolszczenie nazwy ich firmy :eek:
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Taka kwestia jeszcze: które przewody (jakie kolory) od siłownika przylutować do 3 wyjść w podrozjezdnicach (wajcha Roco Line 10st) aby polaryzacja była ok? Czy wystarczy próbować po kolei poszczególne przewody i testować lokiem? Obawiam się że zwarcie przy niewłaściwie podłączonych przewodach może spalić dekoder lokomotywy.
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#10
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Do testowania to najlepszy jest przyrząd pomiarowy czyli miernik lub najprościej żarówka, lokomotywy szczególnie z dekoderem nie polecam.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#12
Re: Napędy zwrotnic na bazie siłowników - zasilanie/przełącz

Ten pierwszy - i nie pytaj już dla czego :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 4
Elektryka 3
Elektryka 36
Elektryka 9
Elektryka 4

Podobne wątki