• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Napędy rogatek

winner_xp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Mam pytanie, mianowicie jak ustawiane były napędy rogatek mechanicznych na przejazdach kolejowych. Chodzi mi dokładnie o minimalną odległość od osi toru oraz wysokość drąga nad drogą. Szukałem ale takich informacji się nie doszukałem. Może za dużo kombinuję i wystarczy skrajnia ? Pozdr.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Żadna skrajnia, 3 do 5 m od skrajnej szyny, zależnie od kategorii przejazdu. Generalnie powinno się auto zmieścić, co ilustruje ten filmik:
:)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#3
Mam pytanie, mianowicie jak ustawiane były napędy rogatek mechanicznych na przejazdach kolejowych. Chodzi mi dokładnie o minimalną odległość od osi toru
Se policz :D
rogatki-725031-1.jpg rogatki-725031-2.jpg
Odległość końca drąga od skrajnej szyny nie powinna być mniejsza niż 5 m.

winner_xp napisał(a):
... oraz wysokość drąga nad drogą
1000 mm od najwyższego miejsca na jezdni (zazwyczaj środek) do środka drąga.
Siatka ma długość 772 mm między drągiem a teownikiem siatki, siatkę u dołu obciąża właśnie teownik.
Odległość między środkiem jezdni a teownikiem siatki ma być 80 mm.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#4
Zasada umieszczania napędu rogatki po prawej stronie drogi (jak na tych rysunkach) obowiązuje już od bardzo dawna (zamieszczone rysunki są datowane na 1962 r.), ale wcześniej bywało z tym różnie. Być może jeszcze do dziś można gdzieś spotkać przejazdy, gdzie napędy są po lewej stronie. Ja takie jeszcze pamiętam nawet z lat 80-tych. Tak więc jeżeli buduje się makietę umiejscowioną w dawnych czasach, to może to wyglądać inaczej. Ale zawsze odstęp od toru trzeba zachować.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 10
Koleje w Polsce 13
Koleje w Polsce 13

Podobne wątki