• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Napędy MTB - MP1, MP5, MP6, MP7

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#21
Pozostaje jeszcze kwestia dociecia na odpowiedni wymiar. Zamówiłem nowy napęd więc organoleptycznie go zmierze.

Chyba "najłatwiej" byłoby wydrukować z wykorzystnaiem wydruku 3D? Jakby ktoś z forumowiczów w międzyczasie takie coś rozrysował i wrzucił do zasobów. Nie znam sie więc mogę pisać bzdury:)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#22
Dlaczego przypadkowy? Wiertło modelarskie, a dokładnie jego cześć chwytowa. O średnic przedmiotowego kołka, dało by sobie radę.
Tak wiertło dało by sobie radę ale czy otwór w suwaku dałby radę gdyby zamiast kołeczka o takiej samej twardości i "gładkości"
był traktowany twardą i bardziej szorstką stalą?A materiał jest przypadkowy bo nie przewidziany przez producenta.
 

Tom_myPL

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Witam,
Na wstępie proszę o wyrozumiałość w sprawach elektryki - jestem laikiem.
Robię dzieciakowi malutki torcik, ot taki żeby były dwa kółka, dwa składy jeżdżące+bocznica. DCC z centralką z21 (biała), mam zestaw fleischmanna (skala N).
Na makiecie będą trzy zwrotnice które chciałbym żeby były przełączne "ręcznie" tzn za pomocą przełącznika dwupozycyjnego (na zdjęciu w prawym górnym rogu - nie wiem czy taki może być) - jako napęd podmakietowy chciałbym zastosować MTB Mp1. - jak wspomniałem z elektryki totalny laik - jak połączyć przełącznik z napędem MTB Mp1 i zasilaniem. Czy zasilanie mogą "wziąć" z centralki z21 czy osobny zasilacz. Może których z kolegów "połączyłby" mi kolorowymi liniami co z czym połączyć itd. tylko proszę łopatologicznie. Jakie przekroje przewodów?
Z góry dziękuję za pomoc

IMG_1683.jpg
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
497 7 0
#30
Odysei MTB MP-1 ciąg dalszy. Mam kilka napędów, które miały takie objawy:
- działał w jedną stronę, w drugą nie chciał, czasami pomogło popukanie w napęd i zadziałał
- nie działał wcale,
- działał, ale nie łączył styków do polaryzacji krzyżownicy.

Objawy czasem występowały tylko po założeniu napędu na moduł, a po zdemontowaniu niby działało.
Napęd ogólnie jest w miarę nieawaryjny ale poszczególne mechanizmy mają luzy ( suwak i kołki )
Też tak miałem - pomogło:
- obniżenie napędów względem główki szyny o dalsze 22 mm ( grubość sklejki ) optymalnie u mnie to około 30 mm( fundament 22, blat 6 i podkłady 2 )
- zmiana pręta na bardziej elastycznego.
 

matej

Moderator Grupy TMM
Zespół forum
FREMO Polska
T M M
Reakcje
147 5 0
#32
Napęd ogólnie jest w miarę nieawaryjny ale poszczególne mechanizmy mają luzy ( suwak i kołki )
Też tak miałem - pomogło:
- obniżenie napędów względem główki szyny o dalsze 22 mm ( grubość sklejki ) optymalnie u mnie to około 30 mm( fundament 22, blat 6 i podkłady 2 )
- zmiana pręta na bardziej elastycznego.
Ja od momentu poprawienia lutowań z napędami w wersji 1 nie miałem żadnego problemu - a u mnie na stacji technicznej, większość z tych napędów zalicza po kilkaset przełożeń w czasie dwudniowej imprezy, a w tym roku byłem już na 7 imprezach. Napędy MP-1 w wersji V2 wogóle są bezproblemowe jak na razie. Mocowane są bezpośrednio do sklejki blatu stacji (8mm), a jako wodzika iglicy używam drucika stalowego 0,4mm - przy minimalnym skoku napędu (3mm) zapewnia dobry docisk w rozjazdach roco, a jednocześnie rozjazd daje się rozpruwać.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#33
Szukam, eksperymentuję i nic mi nie wychodzi.
Jak sterować MP1 przy pomocy dwóch przewodów?
Konkretnie chodzi o sterowanie dekoderem Rubikusa.

Dodam, że do tej pory miałem napędy Conrada (z diodami na przewodach) i działało to OK.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
573 7 0
#34
Szukam, eksperymentuję i nic mi nie wychodzi.
Jak sterować MP1 przy pomocy dwóch przewodów?
Konkretnie chodzi o sterowanie dekoderem Rubikusa.

Dodam, że do tej pory miałem napędy Conrada (z diodami na przewodach) i działało to OK.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)
A którą masz wersję dekodera ?
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#35
Nie znam oznaczenia tych dekoderów.
Mam dwa:
rub1.jpg rub2.jpg
Ten po prawej ma tylko po dwa styki na napęd a w instrukcji do tego mniejszego, który ma po trzy
ma w instrukcji napisane aby stosować tylko styki 1 i 3 :)
Zależy mi na zastosowaniu tego większego, który ma możliwość sterowania jednocześnie dwoma napędami
(ma większą moc na wyjściu) wpiętymi do jednego zestawu styków.

Pytanie jak taki napęd MP1 do tego dekodera podłączyć...?
 

Przemo_Poz

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#39
No ok. To wiedziałem. MP-1 do MP-5 podawanie prądu sterującego w sposób ciągły (np. przełącznikiem bistabilnym). MP-6 to podawanie prądu w sposób impulsowy (przełącznikiem astabilnym np. pulpitem z klawiaturą). MP-5 (i wzwyż) mają gniazda i wtyczki znakomicie ułatwiające montaż przewodów.
Cena rośnie od MP-1 do MP-6. Obecnie różnica MP-1 vs MP-6 to ok. 30 zł
Ale czym się różnią w funkcjach? Buduję "tort" z ok. 20 rozjazdami na razie ze sterowaniem analogowym. Ale nie wykluczam w przyszłości sterowania cyfrowego. A nie chcę stanąć przed problemem wymiany napędów za jakiś czas.
Skłaniam się tez do MP-6 ze względu na sterowanie impulsowe - jakoś bardziej do mnie przemawia.
 

Podobne wątki