• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Napęd

pojolek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie
Ma ktoś porządny rysunek schematyczny jak działa napęd w modelach( ogólną zasadę znam) ale chciałbym zobaczyć jakie inne elementy poza oczywiście silnikiem wchodzą w skład napędu (chodzi mi o część elektroniczna ) niestety nie mogę nigdzie czegoś takiego znaleźć ani na forum ani w internecie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
O jaką część elektroniczną chodzi? Napęd modelu to silnik i przekładnia + ew. wałek (lub wałki) kardana. W każdym modelu może to różnie wyglądać, nie znam takiego uniwersalnego rysunku schematycznego.
 
OP
OP
pojolek

pojolek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Oczywiście nie ma jednolitego schematu chodziło mi o przykładowy schemat ,gdyż chce zbudować swój własny napęd do gotowego modelu jednak nie do końca wiem jak za to się zabrać a taki rysunek znacznie ułatwił by mi prace ,gdyż na jego podstawie mógłbym coś wykombinować w ramach swojego modelu
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
#4
Silnik prądu stałego, najczęściej spotykany w modelach kolejowych przy zasilaniu analogowym jest zasilany bezpośrednio z szyn. Tyle, że połączenie elektryczne zwykle jest realizowane za pośrednictwem kół modelu i blaszek odbierających z tych kół prąd do silnika
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#6
To jest filtr przeciwzakłóceniowy, żeby model nie "siał" wokoło elektromagnetycznego szumu, który w starych telewizorach powodował m.in. śnieżenie ekranu (jeśli ktoś jeszcze wie, co to znaczy :cool:).
 
Reakcje
37 24 8
#9
To są cewki Tesli i odzyskują energię z ruchu obrotowego ziemi a kondensator ją magazynuje i iddaje w czasie jazdy.
Trzeba kupić piko juniora i można przeprowadzić test z napędem grawitacynym opierający się na zamianie różnic energii potencjalnej na kinetyczną.
Wtedy można brać się za budowę własnych napędów. Z perspektywą rozpoczęcia masowej produkcji typowo polskich modeli.
 

Podobne wątki