• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

napęd zwrotnic

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam. Może mi sie oberwie, ze już gdzieś o tym na forum było, lub, że jest to tak prosty temat, że nie wymaga wyjaśnień. No cóż - dopiero początkuję w modelarstwie i chciałbym, żeby moja przyszła makieta nie była obarczona błędami i żeby nie trzeba było niczego przerabiać i poprawiać.... ufff...no to do konkretów. Na mojej makiecie przewiduję zainstalowanie kilku zwrotnic - prostych i łukowych piko. Sam ruch na makiecie bedzie cyfrowy w oparciu o system pikowski, ale sterowanie zwrotnicami przewiduję analogowe (względy finansowe - bo chyba drogie dekodery do zwrotnic?). Jakie są najbardziej odpowiednie napędy podmakietowe do tych zwrotnic i na czym polega napęd z polaryzacją... tylko, wiecie, tak co bym mógł zrozumieć :D ... Jakie byscie doradzili zastosować? Z góry dzięki. Przemek
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
arch_przemo napisał(a):
obarczona błędami i żeby nie trzeba było niczego przerabiać i poprawiać
A nie lepiej zakładać coś odwrotnego... Makieta to coś co się co pewien czas zmienia, gdzie co pewien czas się coś przerabia, poprawia... :grin:

arch_przemo napisał(a):
bo chyba drogie dekodery do zwrotnic
Zapytaj Martinezo. Jeden moduł obsługuje 8 rozjazdów

arch_przemo napisał(a):
czym polega napęd z polaryzacją
Na tym, że napęd ma dodatkowe 3 wyjścia, które odpowiednio się zwieraja (1+2 lub 2+3) w zalezności od ustawienia. Pozwala to odpowiednio zasilić ten środkowy element w rozjeżdzie tak, aby miał napięcie zgodne z "zewnętrzną" szyną w zalezności od ustawienia rozjazdu.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
tasiek napisał(a):
Są bardzo tanie i naprawdę niekłopotliwe. Używam siedmiu i póki co są niezawodne :D, i co ważne proste w montażu :D
jeszcze tańsze są siłowniki od centralnego zamka, równie proste w montażu i wersja "Master" nadaje sie do rozjazdów z polaryzacją krzyżownicy, jedynie sterowanie musi być inne niż w przypadku conrada
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#6
pepej napisał(a):
jeszcze tańsze są siłowniki od centralnego zamka, równie proste w montażu i wersja "Master" nadaje sie do rozjazdów z polaryzacją krzyżownicy, jedynie sterowanie musi być inne niż w przypadku conrada
Ale przegrywają z Conradem rozmiarowo. Co przy 7 rozjazdach już ma znaczenie.
Pozdrawiam.
Tomek.
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#8
Witam. Dzięki za posty. To teraz już jestem bardziej zorientowany. I myślę, ze przekonaliście mnie do Conrada – jest taki napęd na allegro za 27,00zł. Rozumiem, ze przytoczony przez mojego krajana Xendx`a szkic sugeruje, że napęd jest przystosowany do napięcia zmiennego 16V. A ja znalazłem taki opis Conrada na stronie jednego sklepu internetowego:
Uniwersalny podmakietowy napęd do rozjazdu ze zmianą polaryzacji krzyżownicy rozjazdu. Producent Conrad Electronic.
Charakterystyka techniczna:
-napięcie zasilania silnika do 16V napięcie stałe lub przemienne;
-czas przestawienia iglicy przy 12 V napięciu zasilania: 0,2 s;
-skok iglicy: 6,5 mm;
-pobór prądu: 16 mA
-wymiary: 23x21x67mm
-opakowanie zawiera: napęd, 2 stalowe pręciki, szablon montażowy, instrukcję niemiecką.
Polaryzacja krzyżownicy rozjazdów pozwala na przejazd lokomotywy bez utraty zasilania. Rozjazdy z polaryzowalną krzyżownicą są w ofercie firm np. Tillig/Pilz, Roco, Peco (electrofrog, herzstückpolarisierung).

To jak jest? Prąd stały, czy zmienny? :???: Czy muszę koniecznie zaopatrzyć się w stary zasilacz pikowski FZ1, czy jest może jakiś inny zasilacz, obsługujący taki napęd? I jeszcze jedno. Na zdjęciu Conrada pokazane są dwa wyjścia, a w schemacie Xendx`a jest ich sześć? :neutral:
 

miki

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#9
Przecież stoi jak wół
arch_przemo napisał(a):
....stałe lub przemienne....
Czyli albo stałe albo przemienne. Działa i na tym i na tym
Potrzebny jest dowolny zasilacz, podający na wyjsciu 12-16 V AC albo DC, wsio rawno
no i żeby z 1 A dało się z niego wyciągnąć
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
arch_przemo napisał(a):
To jak jest? Prąd stały, czy zmienny?
Nie doczytałeś poprzedniego linka dokładnie :razz:
Napisałem:"...16V zmiennego lub 12V stałego. (typowy zasilacz FZ1 ma wyprowadzenie stałe 12V do zasilania torowiska i zmienne 16V do napędów,semaforów itp.
arch_przemo napisał(a):
czy jest może jakiś inny zasilacz, obsługujący taki napęd?
Jakimkolwiek zasilaczem 12V(stałe) lub 16V(zmienne)
FZ1 do urządzeń na makiecie ma wyprowadzone zmienne 16V/1,2A co bez problemu wystarczy do zasilenia rozjazdów,oświetlenia i semaforów na makiecie. Im więcej odbiorników będzie na makiecie tym większą wydajność prądową powinien mieć zasilacz.(suma prądów jakie mogą być pobierane przez włączone urządzenia)
W przypadku wszystkich napędów na makiecie tego bym nie sumował z uwagi na to że ustawiając rozjazdy będziemy jednocześnie przestawiać z reguły po 1-2 rozjazdy także w najgorszym przypadku mogą lekko światełka na makiecie mrugnąć.
arch_przemo napisał(a):
a w schemacie Xendx`a jest ich sześć?
Tutaj jest instrukcja przetłumaczona z języka niemieckiego gdzie jest zaznaczone wszystkie 6 przewodów http://www.modelmania.com.pl/images/ins ... conrad.pdf
3 przewody służą do zmiany położenia napędu. Uzyskujemy to poprzez doprowadzenie zasilania do przewodu czerwonego oraz jednego z brązowych (w zależności w którą stronę chcemy przełączyć napęd)
Pozostałe 3 przewody służą do polaryzacji (styk odpowiadający za jej zmianę jest wbudowany w napęd i wyprowadzony na zwewnątrz poprzez te 3 przewody:
- żółty do krzyżownicy w rozjezdzie
-niebieskie do iglic w rozjedzie
miki napisał(a):
no i żeby z 1 A dało się z niego wyciągnąć
Tak piszą ale jak widziałeś silniczek w środku to wątpie żeby on tyle pobrał. ;)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#15
Wprawdzie w ofercie conrad.pl nie ma tych napędów, ale wg zapewnień firmy nie ma problemu z zamówieniem. Artykuł nr 219998 - z przełącznikiem do polaryzacji krzyżownicy, artykuł nr 219999 - bez przełącznika. Cena obu taka sama - 26,60 zł + przesyłka (najtaniej 9,00 zł przy przedpłacie na konto).
W oryginalnym opisie jest nieścisłość: pobór prądu 219998 = 1A, 219999 = 50mA. A to przecież ta sama mechanika. Myślę że ten 1A to raczej wytrzymałość styków przełącznika polaryzacji. Może ktoś to sprawdzał?
W opisie pisze jak byk: zasilanie 16VAC czyli prądu zmiennego. Nie znam konstrukcji wewnętrznej więc się nie wypowiem czy chodzi też przy DC. Ale z opisu wygląda na to że ma wewnątrz wyłączniki krańcowe odcinające prąd silnika po dojściu do końca, a w takim przypadku powinien i chodzić przy DC.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
cyruss napisał(a):
Nie znam konstrukcji wewnętrznej więc się nie wypowiem czy chodzi też przy DC.
Wyłączniki krańcowe są.Jak byk pisze na napędzie Eingang DC 12V oder AC 16V max. 1A
Po za tym są diody na brązowych przewodach(od zmiany przełożenia) co świadczy o prostowaniu jednopołówkowym a więc i możliwości zasilania DC. Tylko że w przypadku takiego zasilania przy przełączaniu musi nastąpić zmiana polaryzacji ponieważ diody są zamontowane w przeciwnych kierunkach.
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#18
Czy sa gdzies w sieci linki albo zdjecia jak sie mocuje i jak funkcjonuja te napedy . Cena jest ich b.konkurencyjna do oryginalnych napedow . Czy sa one kompatybilne z Roco 2,1mm ??
Pzdr andrzej
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
kwb3rdu napisał(a):
Czy sa one kompatybilne z Roco 2,1mm ??
Wysokość szyny nie ma tu znaczenia, Plastikowy element zmieniający położenie iglic ma na środku otwór w który wprowadza się drucik napędu.
kwb3rdu napisał(a):
jak sie mocuje
Temat wiele razy maglowany na tym forum
http://www.modelmania.com.pl/images/ins ... conrad.pdf
http://wiki.gbbkolejka.pl/show_image.php?id=2079
kwb3rdu napisał(a):
jak funkcjonuja te napedy
Mechanizm z przykręconym drucikiem przesuwa się w jedną z dwóch skrajnych położeń (wbudowane wyłączniki krańcowe odcinają zasilanie)
 

Podobne wątki