• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nadwozie PKP SM-42 w skali N dostępne na Shapeways

OP
OP
D

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#2
Oto pierwsze zdjecia nadwozia SM42 z Shapeways. Poniewaz syn "usiadl" na nim jest pekniete. Dla testu polozylem je na podwoziu dawcy Brawy.

20180916_162420.jpg
20180916_162426.jpg
20180916_162432.jpg


Polozenie budy na podwoziu lokomotywy dawcy bylo testem czy silnik od dawcy sie zmiesci w nowym nadwoziu. Buda przeszla test pomyslnie.

Co sie tyczy podwozia to zamowilem juz pierwsza probe z Shapeways :)

sm42 v4 v4.png
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#3
Nie moja wprawdzie skala, ale temat mi bliski. Wygląda obiecująco., podwozi Bravy to z jakiego modelu? A to z dziś - sam wyrzeźbiłeś? Jesli tak, to jakim programem?
 
OP
OP
D

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#5
W weekend popracowalem troche nad podwoziem i nad dopasowaniem wszystkiego do budy i silnika.

Nastepujace rzeczy sa do poprawki:

- silnik musi byc obnizony
- klamry trzymajace wozki musza byc ciutke blizej siebie
- w podwoziu potrzebne sa dodatkowe wciecia w pudle pod silnikiem tak aby wozki mogly sie obracac
- trzeba dodac filary do trzymania budy
- trzeba dodac zderzaki
- trzeba wymyslec jak oswietlic model i dodac dekoder DCC
- bude trzeba przetrzec papierem sciernym przed malowaniem :)

A ponizej zdjecia:

20180929_155019.jpg
20180929_155618.jpg
20180929_155629.jpg
20180929_212228.jpg
20180929_212305.jpg
20180929_212343.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.493 33 0
#6
Konrad już napominałem że konstrukcję modelu należy wzmocnić pomiędzy przedziałami maszynowymi :p Liczę że jak znajdziesz sposób na jej złapanie do ramy, to się wyprostuje :D
Tymczasem to mi przychodzi na myśl :cool:
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#9
Poprosiłem Waltera (southernzscale) o przeskalowanie modelu SM42 ze skali Z do N. Model nadwozia jest dostępny na:

https://www.shapeways.com/product/2DPVLHMJH/pkp-sm42-n-scale

Zamówiłem kopię. Jak przyjdzie to podzielę się zdjęciami.
Walter jest fajnym i pomocnym gościem - jestem mu wdzięczny za kilka tematów w skali Z - zresztą ta SM42 też się od Zetkowego projektu zaczęła. Życze powodzenia z N-kową - pewnie będzie szybciej niż w 1:220 bo tam problem z dawcą takim by zmieścić silnik i nie musieć nadmiernie kombinować. Teraz zamierzam pooglądać japońskie diesle z Rokuhana - nawet jesli będą pasować to i tak grube przeróbki w podwoziu trzeba będzie wykonać.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#10
Tak uczciwie wam powiem, że ja bym w druku zrobił "wklęskę" i wkleił balszkę trawioną z tymi podziałami i żaluzjami. Wydruk jeszcze dłuuugo nie będzie tak dokładny.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.493 33 0
#11
Aby dobrze zaprojektować model to niestety trzeba go robić pod konkretnego dawcę napędu. Samo przeskalowanie budy nie wystarczy.

W kwestii blaszek to prawda.... choć dobre poukładanie elementów do wydruku też daje radę :) mam nadzieję że to się potwierdzi razem z moim modele SU46 :)
 
OP
OP
D

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#12
Ja mysle ze mozna zbudowac naped samemu. Tylko ze troche pracy to zajmie :) W USA jest duzo "narrow hood" lokomotyw spalinowych. Wiec silnik od nich mozna spokojnie wziac. Kato i Atlas sprzedaja swoje silniki i wozki na internecie, a takze przekladnie. Oprocz tego sa tez "aftermarket" sprzedawcy silnikow. W usa jest ich przynajmniej dwoch a w europie wiem o jednym (https://www.sb-modellbau.com/)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.493 33 0
#13
Ja mysle ze mozna zbudowac naped samemu. Tylko ze troche pracy to zajmie :) W USA jest duzo "narrow hood" lokomotyw spalinowych. Wiec silnik od nich mozna spokojnie wziac. Kato i Atlas sprzedaja swoje silniki i wozki na internecie, a takze przekladnie. Oprocz tego sa tez "aftermarket" sprzedawcy silnikow. W usa jest ich przynajmniej dwoch a w europie wiem o jednym (https://www.sb-modellbau.com/)
Tak jest, można zbudować samemu taki napęd z różnych części.... ale uważam że dobry modelarz 3D przewidzi zastosowanie jakiegoś napędu który będzie dostępny dla każdego za małe pieniądze i będzie łatwy do adaptacji przez każdego. Przecież nie każdy musi mieć zaawansowany warsztat gdzie można wiercić, piłować, gwintować i szlifować elementy. Uważam że im łatwiejsza droga do zrobienia modelu tym lepiej. Napędy Kato są fajne. I chwała im że są dostępne w całym świecie. Szkoda tylko że np nie ma podanych podstawowego zestawu wymiarów przez producenta jak np rozstaw kół w wózku.
 
OP
OP
D

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#14
Tak jest, można zbudować samemu taki napęd z różnych części.... ale uważam że dobry modelarz 3D przewidzi zastosowanie jakiegoś napędu który będzie dostępny dla każdego za małe pieniądze i będzie łatwy do adaptacji przez każdego. Przecież nie każdy musi mieć zaawansowany warsztat gdzie można wiercić, piłować, gwintować i szlifować elementy. Uważam że im łatwiejsza droga do zrobienia modelu tym lepiej. Napędy Kato są fajne. I chwała im że są dostępne w całym świecie. Szkoda tylko że np nie ma podanych podstawowego zestawu wymiarów przez producenta jak np rozstaw kół w wózku.
Zgodze sie ze dokladne wymiary wozka byly by mile widziane.

Co do napedow, to ja nie mysle o zadnym pilowaniu, tylko tak zebraniu komponentow zeby mozna bylo zlozyc przy pomocy srubowkreta, bo w domu za wyjatkiem nazedzi hobby i zwyklych domowych to zbytnio warsztatu nie mam. Dlatego nie planuje robic modeli mikrusow, tylko takich pojazdow do ktorych mozna dopasowac motor i przekladnie, z ewentualnym drukiem 3D walu korbowego.
 
OP
OP
D

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#15
Trochę czasu upłyneło ale w końcu przyszła nowa wersja podwozia. Wynik jest ok, ale mogło by być lepiej. Po zmontowaniu wszystkiego wózki się obracają i są napędzane przez motor. Wszystko pasuje pod nadwoziem... Bananowy song nadal jest ;-) ale to dlatego że nie walczyłem jeszcze z próbami przymocowania nadwozia do podwozia.

Jedynym mankamentem jest to że materiał jest zbyt kruchy i jeden z "łapaczy" wózków napędowych mi się wyłamał. Drugą możliwością jest to ze może zrobiłem te "łapacze" zbyt blisko siebie... nie wiem... będę musiał z tym dalej powalczyć. Trzecią możliwością jest szukanie innego materiału do podwozia...

A narazie to wszystko wygląda tak:

20181202_230323.jpg
20181202_230114.jpg
20181202_230316.jpg
20181202_230307.jpg
20181202_230235.jpg
20181202_230228.jpg
20181202_230202.jpg
20181202_230157.jpg
20181202_230147_001.jpg
20181202_230139.jpg
20181202_230132.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.493 33 0
#17
ja bym pomyślał nad wydrukiem ramy w stali - a inne elementy mocujące z plastiku bym dorobił jako wstawiane ;) Coś na ten sam patent jak robiłem w autkach RC.
DSC_0350.JPG
Sztywność ramy gwarantowana ;)
DSC_0347.JPG
20170613_001219.JPG
 

Podobne wątki