• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nadruki zamiast kalkomani

jageer

Aktywny użytkownik
Reakcje
451 0 0
#1
Byłem w weekend w Gliwicach na makietach kolejowych. Koledzy z "Silesia TT" mieli skład z ciężarówkami (niestety nie zrobiłem foto...), z naczepami "polskimi" - modele herpy w skali 1:120 oczywiście. Jak się okazało, naczepy były nadrukowywane (Żubr, Lotos, Gamrat). Stosuje się nadruk na całej naczepie, zamiast nakładać kalkomanię, co daje nam jednocześnie kolor i oznaczenia przewoźnika.

Ktoś z was ma większe doświadczenie w tym zakresie?
pozdrawiam
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#3
Jezeli chodzi o nadruki na naczepie np. jakis skomlikowanych grafik powiedzmy prostokata (taki przyklad) o wymiarach 20mm na 80mm (same boki) to mozna stosowac druk solwentowy na folii. Przy przycinaniu na wymiar mozna sobie pomoc stosujac markery/pasery. Niektore firmy np. w Gdansku - Arpi potrafia przyciac na ploterze gotowca. Czyli otrzymujemy druk i odpowienie przyciecie - tylko nakleic na oczyszczona/odtluszczona np. benzyna powierzchnie.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#4
Ja, swego czasu, znalazłem drukarkę do nadruków na paznokciach. Jest to jakiś kierunek, być może do wykorzystania właśnie m.in. w modelarstwie. Kwestia odpowiedniego umiejscowienia modelu, odpowiedniego oprogramowania i może to będzie alternatywa dla kalkomanii. Drukarki takie można obejrzeć na youtube.com
Takie przykłady znalezione na szybko: tu-klik czy też tu-klik
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#5
Hmm... cena okolo 2.200 PLN (srednia). A reczna tamponiarke mozna kupic za okolo 1.200PLN. No i problemem, moze byc dedykowane oprogramowanie wraz z osprzetem (specjalne plytki paznokciowe wkladane w odpowiednie miejsca.) Nie wiem jak w tych drukarkach ale ogolnie stosuje sie tez utwardzane swiatlem UV lakiery,
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#6
Tak, masz rację. Jak na razie to cena ogromna, a i oprogramowanie dostosowane do paznokci. Ale myślę, że to jest przyszłość dla modelarstwa. To coś w rodzaju takim, jak były drukarki 3-D. Jak weszły w życie to nikt nie myślał o modelarstwie, bo warstwy były za grube i za bardzo widoczne, a dziś... Druk w skali Z jest bardzo dobry. Podejrzewam, że niedługo takie drukarki będą do zastosowań modelarskich. Trzeba to obserwować i może niedługo zastąpią kalki...