Miałe okazję i przyjemność po raz pierwszy po remoncie przejechać się Nadmorską Koleją Wąskotorową (dawniej Gryficka Kolej Dojazdowa). Poniżej kilka informacji o samej linii i mała fotorelacja. Ponadto ze swojej strony zapraszam wszystkich posiadających jakieś zdjęcia z tej linii do ich prezentacji.
Ważniejsze wydarzenia w historii linii:
1896r. - uruchomienie linii z Gryfic do Niechorza
1913r. - przedłużenie linii do Trzebiatowa (przez Pogorzelicę)
1995r. - wpisanie linii do Rejestru Zabytków
1999r. - zamknięcie przez PKP odcinka Pogorzelica - Trzebiatów ze względu na zły stan techniczny mostu w Nowielicach
2002r. - przejęcie kolejki przez Gminę Rewal
2011r. - rozpoczęcie remontu taboru oraz odcinka "turystycznego" Trzęsacz - Pogorzelica
09.2013r. - zakończenie remontu i ponowne uruchomienie kolejki
Kolej kursuje na odcinku Gryfice - Pogorzelica łącząc ze sobą 14 stacji:
Gryfice - Popiele - Rybokarty - Niedźwiedziska - Modlimowo - Paprotno - Karnice - Dreżewo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze Latarnia - Niechorze - Pogorzelica
Na odcinku Gryfice - Trzęsacz (i z powrotem) realizowane są tylko 2 kursy - pierwszy i ostatni danego dnia (dojazd do szopy). Skład regularnie kursuje przez cały dzień na trasie Trzęsacz - Pogorzelica - Trzęsacz.
Mapa prezentująca przebieg całej linii:
Źródło: http://www.kolej.rewal.pl
Odcinek "turystyczny", którym ja podróżowałem:
Trzęsacz
Widok w kierunku Dreżewa
Przyjazd składu od strony Rewala.
Zmiana czoła pociągu
Naprawę główną taboru przeprowadziła Karpa - Krzyż Wlkp.
Ważniejsze wydarzenia w historii linii:
1896r. - uruchomienie linii z Gryfic do Niechorza
1913r. - przedłużenie linii do Trzebiatowa (przez Pogorzelicę)
1995r. - wpisanie linii do Rejestru Zabytków
1999r. - zamknięcie przez PKP odcinka Pogorzelica - Trzebiatów ze względu na zły stan techniczny mostu w Nowielicach
2002r. - przejęcie kolejki przez Gminę Rewal
2011r. - rozpoczęcie remontu taboru oraz odcinka "turystycznego" Trzęsacz - Pogorzelica
09.2013r. - zakończenie remontu i ponowne uruchomienie kolejki
Kolej kursuje na odcinku Gryfice - Pogorzelica łącząc ze sobą 14 stacji:
Gryfice - Popiele - Rybokarty - Niedźwiedziska - Modlimowo - Paprotno - Karnice - Dreżewo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze Latarnia - Niechorze - Pogorzelica
Na odcinku Gryfice - Trzęsacz (i z powrotem) realizowane są tylko 2 kursy - pierwszy i ostatni danego dnia (dojazd do szopy). Skład regularnie kursuje przez cały dzień na trasie Trzęsacz - Pogorzelica - Trzęsacz.
Mapa prezentująca przebieg całej linii:
Źródło: http://www.kolej.rewal.pl
Odcinek "turystyczny", którym ja podróżowałem:
Trzęsacz
Widok w kierunku Dreżewa
Przyjazd składu od strony Rewala.
Zmiana czoła pociągu
Naprawę główną taboru przeprowadziła Karpa - Krzyż Wlkp.