• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

N-orma ... Z-orma

OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
Jak tak patrzę na ten film i zresztą wiele innych rzuca i się jedna sprawa... zauważcie ile sarszych ludzi się tym zajmuje. U nas pomjając już fakt małej popularności takiego hobby, braku targów, pokazów... starszych ludzi nie stać na takie zainteresowania. Co więcej, sam odczuwam to na sobie, brak jest w otoczeniu zrozumienia, że ktoś ma jakies takie hobby... Wszyscy się w głowe stukają... A tu proszę .. stary człowiek, a może...
 

lukas76

Aktywny użytkownik
Reakcje
99 3 0
#23
Ja wiem nawet dlaczego go stać: bo nie ma wbitej do głowy zasady , że musi być (mieć) lepszy od sąsiada, rodziny.... tylko zajmuje się tym co mu przynosi przyjemność, może u nas tez kiedyś tak bedzie :)
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Witam Ponownie .

Chciałbym reaktywować temat i w związku z troszkę większą ilością wolnego czasu powstał mi w głowie zarys takiego moduliku .

Wzorując się na normie ZFE i Zist oraz Ntram, planuje budowę moduliku o długości 60 cm . Zakończony tak jak na załączonym obrazku
 

Załączniki

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
Witam Ponownie .

Chciałbym reaktywować temat i w związku z troszkę większą ilością wolnego czasu powstał mi w głowie zarys takiego moduliku .

Wzorując się na normie ZFE i Zist oraz Ntram, planuje budowę moduliku o długości 60 cm . Zakończony tak jak na załączonym obrazku.

Połącznenia to po obu stronach przewody zakończone tzw. "banankami"


I to moje pytanie. Czy ktoś z Panów reflektuje na takie coś ? Jest chętny ?
 

Załączniki

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#27
Taka rada odemnie. Nie doprowadzaj korka do krawędzi skrzynki. Korek odetnij o grubość ścianki profilu czołowego i wklej go pomiędzy czołami tak aby górna krawędz się licowała. Będziesz miał pewność że szyna na sklejce będzie zawsze na tym samym poziomie. Niestety na korku to mało prawdopodobne. W przypadku skrzynki jednotorowej to mały problem ale przy dwu i większej ilości torów to już może być problem. Ja go niestety miałem parę lat temu na skrzynkach w H0.
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Rozumiem . Dziękuje za radę, tak zrobię .

Ale czy korek zakończyć na segmencie przed grubością profili , a potem , bo nie do końca to pojąłem ? :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#29
Moduły tej szerokości wyglądają idiotycznie. N-tram się jakoś broni, ale tylko dlatego że robią blendę z tłem.
Pomijając aspekty mechaniki (takie moduliki można ustawiać tylko na byczych kobyłkach albo stołach) nie wykorzystuje się na nich największej zalety mniejszego rozmiaru modeli - możliwości pokazania kolei w karajobrazie.
Czterdziestocentymetrowe moduły w H0 pozwalają na pokazanie kilkunastu metrów terenu wokół toru. Ponieważ w rzeczywistości tyle zajmuje okołokolejowy bardak trzeba ten świat wyidealizować do bólu i wtedy może się udać wcisnąć odrapaną chałupę z mikroskopijnym podwórkiem przez którego środek zaiwaniają pociągi. Wiadoma rzecz, wszyscy kochają kolej, zwłaszcza gagariny z cysternami koło okien.
Tetetkę pominę z braku czasu na ćwierćtony i półświatła.
W N na tej szerokości pokazujemy dobre 30 metrów od toru. Może nie jest to rewelacja, ale pozwala na zrobienie małej stacji albo porządnej budowli w jakimś kontekście, widać już nawet starcia kolei z geografią.
Teraz zobacz ile widać na modułach Zmod, gdzie chłpcy kosztem unifikacji poszli jeszcze dalej i odsunęli tor od osi modułu.
Gdyby odwrócić dywagacje zaczynając od tego, że optymalną szerokością pokazywanego terenu jest jakieś 50-60 metrów to Zmod broni się doskonale, eNka o piczy włos, a moduły Horribly0versized musiałyby mieć przynajmniej metr szerokości. To pośrednio dowodzi, czemu dobry tort w H0 jest dużo przyjemniejszy w odbiorze niż cudne moduły, które ratuje tylko to, że w tej skali można już praktycznie wcisnąć łeb między drzewa i resztę sobie wyobrazić.

Lubisz zetkę - walcz. Ale zanim stworzysz jakieś normy przetestuj istniejące. Albo choć obejrzyj na żywo.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#32
"Z" w powijakach, na razie jest profil i zapał.
N ma się dobrze - link poniżej ;-) Zet też zresztą jest gdzie indziej.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 1

Podobne wątki