• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

N-orma ... Z-orma

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Tak szukam cierpliwie po necie i użytkowników Z w naszym kraju jak na lekarstwo. Może by tu stworzyć jakąś bazę Zetkowizów, a może jakiś standard i zrobić wzorem Nki moduły jakieś? Standard...?
 
OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Ale ja tak myślałem by sie zrobiła grupka tak 5 chłopa i byśmy mogli coś podłubać ... tylko czy tyle się znajdzie..... w Zy

Taka elyta PL...zet :0
 
OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
No po prawdzie to ja mam troszke Nki, choć gdzie mi tam do "Waszych" cennych zbiorów. Jak mój login wskazuje, lubię wszystko co po szynach jeździ...

Niemniej w domu to bym chiał na Z sie skupić, to jenak 1/4 mniejsze łuki, a ja mam tak mało miejsca.... No ale nigdy nie mów nigdy :)
 

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Miejsce na zbudowanie jednego czy dwóch modulików o wymiarach 40cm na 80 cm
zawsze się znajdzie a spotkanie z resztą modułów raz czy dwa w roku - bezcenne . 8)
 
OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Tak patrzę po tych spotkaniach i widzę, że jakoś dużym łukiem mój Szczecin wszystko omija... eh... a kiedys tu do domu kolejarza raz w roku i nawet z enerdowa zjechali... może znasz ludzi co tu na miejscu działaja w tej Nce, to bym się łatwiej przekonał może :) Brak tu kontaktów kompletnie w jakiejkolwiek skali...
 
OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Tak właśnie myślałem... tu w Szczecinie za moich młodych lat nawet razu nie trafiłem w składnicach na N... Po prawdzie w Warszawie też, ale tam "bywałem" , a tu chodziłem niemal codzień... No to skąd by tu mieli eNkowicze obrodzić... (w pobliskim Passewalku, jak bywałem, tez mieli w sklepie tylko TT i H0)
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Ja jestem w razie czego chętny na każdą formę takiego "zgromadzenia" , ale uważam, że przy tak małej ilości Z-kowiczów w naszym kraju lepiej wybrać sobie normę naszych sąsiadów zza odry , z forum Z-Friends Europe . Można to sobie wybrać, przetłumaczyć , opracować (służę pomocą) , potem zacząć budować i ciągiem wręcz maszynowym pchać to do przodu ;) Warto to chyba czynić , bo większość osób , które miały do czynienia z 1:220 wiedzą , że to skala warta grzechu . A przykładem , że można jest choćby właśnie polska norma jeżeli chodzi o 1:160 . Przecież też na początku (2004 , wcześniej ?) nie było to ogromne grono, a teraz się powiększyło . A dużo wcale nie znaczy lepiej ;)

Można też iść znacznie dalej i w jakimś dogodnym terminie i w neutralnym miejscu , bliskim dla wszystkich zorganizować małą "pogadankę" na żywo. To już były by nie tylko zalążki ale i znacznie więcej

Ja obecnie przymierzam się do stworzenia małego moduliku właśnie z użyciem normy ZFE . Tak na "przetarcie szlaku".

Jeżeli znalazło by się choć kilku chętnych i może jedna do pomocy , to z chęcią przetłumaczę dokładnie i zrozumiale na Polisz tą normę ;)

Pozdrawiam
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#12
Jest u N-as dwóch "młodych" (wiekiem, a nie stażem) - Szczecin i Miiędzyrzecz
"Szczecin" moduły eNkowe posiada ;-)
 
OP
OP
xtro

xtro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
nesek napisał(a):
Jeżeli znalazło by się choć kilku chętnych i może jedna do pomocy , to z chęcią przetłumaczę dokładnie i zrozumiale na Polisz tą normę ;)

Z tłumaczeniami to niestety nie pomogę... nie na siłach :)

Natomiast idea stworzenia grupki tak mi zaświtała jakiś czas temu. Można by jakąś swoją stronke zrobić, albo nawet w ramach tego forum. Zróbmy może na wstępie rozeznanie ilu nas tak fakrycznie w Polsce jest, a przynajmniej takich co by coś zrobić chcieli.
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
oczywście i ja też. :)

chciałbym zasugerować , aby wstępne gromadzenie zainteresowanych przeprowadzić tu, na forum. W każdym razie na pewno po pewnym czasie powinno przybyć choć kilku chętnych. :)
 

step-by-step

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Tak, jak już napisano - jest kilka norm:
Z Bend Track
Z Friends Europe
Z-Club International

a także EFW 400 produkowane przez Manfreda Jorger's, nabyłem kiedyś od niego komplet gotowców wraz z szablonami do mocowania torów. Moduły w tym standardzie (EFW) są zaprezentowane w książce wydanej przez Marklina (bodajże Mini Club Praxis, czy coś w tym stylu). Otwory pozycjonujące mają osadzone mosiężne tuleje, a więc trwałość i prezyzja są dość duże.
Systemy możliwe do kupienia od niego:
http://www.system-joerger.de/shop/index ... bbd901920e

Za przesyłkę brał o ile dobrze pamiętam 18 EUR. Bardzo uczciwy, polecam. Ma też system czyszczenia (wagony czyszczące brał od niego Marklin) oraz system magnetycznego odsprzęgania standardowych (fuj..) sprzęgów Marklin Z.
Oczywiście, jeśli ktoś ma narzędzia i warsztat, to takie coś może zrobić samodzielnie.
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Zamówiłem właśnie profile od system-joerger.de, jak polecał kolega i po ich odebraniu powoli , ale na pewno ruszę z budową ;)

Zakupiłem profile czołowe w normie ZFE (czyli szerokość 30 cm, 11 cm wys.)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 1

Podobne wątki