• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0m Mz322 - próba rekonstrukcji w skali 1/87 (H0m)

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#1
Od jakiegos czasu interesuje mnie wąskotorówka na tor 1000mm. W skali modelarskiej 1/87 oznaczone jako H0m. Przeszukujac internet natknalem sie na zdjecia Gunnara W. Christensena. W wyniku naszej krótkiej acz owocnej korespondencji otrzymałem oryginalne zdjęcie w dużym powiększeniu. Opierajac sie na nim i na rysunkach B. Pokropińskiego zamieszczonych w Świecie koleii 1/2013 chce zrekonstrułowac w postaci modelu wagon motorowy Mz-322.

Liczę także na Waszą pomoc - szczególnie cenne będą uwagi na temat możliwych napisów i malowania tegoż wagonu.
 

Załączniki

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#3
Będziesz drukował całą bryłę czy rozłożysz na płaszczyzny? Jakość szczegółów druku SLA jest niezła, ale niestety widać warstwy. Pewnie że trzeba próbować nowe techniki, ale powiem Ci szczerze że do tego modelu wybrałbym laser.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#4
Bede drukowal cala bryle. To pierwszy moj projekt pod SLA - wiec chce sprawdzic to i owo. Z rysukow ktore mam zrobione mozna wyciac laserem albo zrobic blaszki. Wszystko zalezy od checi i czasu :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#6
No nie dokonca ma proste katy. Burty sa na koncach zaokraglone. Zobaczymy - moze zrobie obiema technikami - w sumie to nie jest duzo pracy. Podwozie bedzie trawione - no ale to za jakas chwile powstanie...
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#7
Miałem na myśli kąty proste krawedzi. Te zaokrąglenia można łatwo szlifem załatwić. ale jeżeli robisz trawione podwozie to zachęcałbym cie do zrobienia tez trawionego pudła. Efekt będzie o niebo lepszy niz druk SLA. Krawędzie zagiete w blaszce wystarczy lekko szlifnąć i będą idelane.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#8
No tak. Zobaczymy. Jeszcze nigdy nie robilem projektu blaszkowego. Ale zawsze jest ten pierwszy raz ;)

Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Na wszystkich dostepnych zdjeciach sciany sa idelanie plaskie bez listew. Listwy takie wystepuja z reguly pod dachem, w okolicach dolu okna i nad pasem ostoi. Myslicie, ze je zrobic? Czy zostawic zupelnie gladkie sciany. Analizowalem inne wagony z tego okresu i wszystkie mialy listwy.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#10
Listwy w oryginale były stosowane aby przykryć łączenia blach. Być może w tym przypadku pudło było spawane?
Okna w oryginale wydają się prostokątne. Nie ma żadnego innego zdjęcia tego wagonu? Rysunek B.P. to trochę mało
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#11
Niestety sa tylko trzy zdjecia i rysunek. B. P.
'W rezultacie w 1963 roku wagon (SKP M1) wprowadzono na stanowisko warsztatowe i przystąpiono do jego modernizacji. Zbudowano nowe pudło o konstrukcji całkowicie stalowej z profili walcowanych spawanych elektrycznie." Tyle Pokropinski.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#12
Właśnie oglądam ten rysunek. Zerknij do Stalowych Szlaków 3/2014, tam jest rysunek wagonu ŚKP M1 ("ten sam" co na stronie 27 ŚK). Jako że ten w stalowych jest przerysowany z oryginału, można śmiało stwierdzić, że B.P. rąbnął się z rozstawem osi. Powinno być 4 a nie 5m. Z wysokością też nie stroi: 3,28 zamiast 2,8m.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#13
Chyba nie mam tych Stalowych Szlakow (w kazdym razie na ta chwile nie moge ich znalezc). Co do rozstawu osi to sie zgodze, ze moglo to byc 4000mm, natomiast wysokosci juz teraz nie zweryfikujemy. Nie mozna zapominac ze wagon ten zostal przebudowany calkowicie. Tak wiec jego calkowita wysokosc mogla ulec zmianie. Zalaczam nakladke na zdjecie. Proporcje +/- sie zgadzaja.
 

Załączniki

OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#14
Znalazlem te S.SZ nr 3/2014. Jest ten rysunek na stronie 29 z opisem: "Rysunek przedstawia najprawdopodobniej wagon motorowy S.K.P. M1...". Czyli tu tez nie ma pewnosci na 100%.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#15
Przeczytałem artykuł B.P. I tak: W 1963 roku wagon przebudowano: zastosowano napęd tylnej osi, wymieniono koło napędowe na pełne, pozostawiono toczne szprychowe. A zobacz na rysunek - jest odwrotnie. Również w tabeli jest ciągle układ A1 (a po przebudowie powinno być 1A). Podobnie pudło - przebudowane na stalowe, w tabeli ciągle jest drewniane. Ja jednak wolę prawdopodobnie ze Stalowych brać jako pewnik, niż za pewnik brać informacje z ŚK
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#16
Sprawdziłem swoje skromne zasoby, ale znalazłem tylko MBd1-321, ale tylko jako miniaturkę na dużej planszy - zdjęcie zrobione w muzeum wąskotorówek w Gryficach w 2009 roku, jak i to poniższe.
Hmm ... czyli to ma być taki wagon, tylko z silnikiem i deko innym czołem ?

Okaz muzealny z Gryfic - 2009.jpg
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#17
Ale w Stalowych to jest zupelnie inny wagon niz M1. W sensie zostal przebudowany - ale o tym juz pisalem wyzej. Tabela tabelą - wiadomo, ze B.P. bral wymiary z sufitu ale to jest proba rekonstrukcji. Opieram sie na dostepnych zdjeciach i rysunkach. W mniejszym lub wiekszym stopniu cos tam powstanie podobnego do Mz322. Na razie mam wyciete burty z PS 1,0 i 0,5mm (chociaz chcialem z 0,25).
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#19
Ja do dalszych rozważań rekonstrukcyjnych oparłbym się na konstrukcji ramy M1 i do niej dorysował pudło. Te ażurowe widły trochę nie stroją. Przynajmniej dla mnie