• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Myślenice SKP (mała fikcyjna stacja)

Reakcje
169 0 0
#1
Witam serdecznie po krótkiej przerwie :)
Nowa makieta, nowy temat.. kwestię mojej starej makiety uważam za zamkniętą, chciałbym się odświeżyć i dalej rozwijać swoją amatorską zajawkę. Długo myślałem co dalej, ale klamka zapadła: czas na zupełnie coś nowego/

To może kilka słów o nowej koncepcji:
Makieta nie-modułowa 250x50cm. Takie wymiary najbardziej mi odpowiadają, aby wkomponować ją w moje mieszkanie. Skala 1:87 oczywiście. Polskie klimaty V epoki na torach Roco. Rozjazdy zwyczajne i krzyżowe 10-stopniowe. Napędy zwrotnic podmakietowe Conrad-a. Wstępna koncepcja małej stacji (fikcyjna) przewiduje krótki peron o dł. ok. 100m. Układ torowy przewiduje takie manewry lokomotywą elektryczną (na pewno będzie to EU07), że będzie można dostać się z dowolnego punktu - w dowolne miejsce na makiecie. Semafory, tarcze manewrowe i ostrzegawcze - Kluba. Będzie to linia zelektryfikowana z siecią trakcyjną Ostbahn i Kluby. Bardzo podoba mi się nastawnia (post. odg. Retkinia: http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/kolejki/1/87/retkinia-posterunek-odg-
i chciałbym ją zbudować na mojej mak.

Myślenice SKP - nazwa stacji i i post. odg. to otwarta kwestia, mieszkam w Myślenicach, mieście w którym nie ma koleji (zawsze, kiedy przymierzano się do budowy linii kolejowej przez moje miasto - wybuchała jakaś wojna, I i II światowa). Chociaż taka moja mała kolej tu będzie, może nie wybuchnie III wojna światowa :)

Założyłem ten temat już teraz, bo cały czas mam w głowie słowa jednego z forumowiczów:
<lepiej pytać 100 razy, niż spaprać coś na wstępie<
Dlatego proszę was o uwagi co do układu torowego, jest to tylko moja amatorska koncepcja, którą chętnie będę korygował dążąc do tej poprawnej.. ale lubię kiedy coś się dzieje na makiecie (dużo zwrotnic, semaforów, sieci trakcyjnej itp.)

Na wstępie, to chyba tyle moi Drodzy.. zapraszam do rozkminy i z góry dziękuję za ewentualne uwagi :)
mak.JPG
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#2
Miałem się już nie odzywać ale.... To co pokazujesz to najwyżej jedna głowica (zresztą lekko dziwaczna) stacji o dwóch grupach w układzie podłużnym z trzema głowicami rozjazdowymi. Jako samodzielna stacja to to raczej trudno zakwalifikować. Zastosowanie rozjazdów 10st. które maja 345mm na 2,5m długości jest złym pomysłem bo wychodzi jakaś karykatura a nie stacja. Nazwa: Myślenice OK, ale to "SKP" to co ma oznaczać? Bo w rzeczywistości tak oznacza się posterunki Stwierdzania Końca Pociągu czasem nazywane też "Zkp".
Co do nastawni, to ładna ale dla stacji za mała. Podobną miałem kiedyś na podg. Kraków Nadwiśle na którym były raptem cztery rozjazdy i było 8 stojaków z przekaźnikami i miejsce może jeszcze na 2. Na stację to absolutnie za mało.
 
OP
OP
archiraff
Reakcje
169 0 0
#3
Tak, zgadza się. Lecz chcę zastosować te rozjazdy ze względu na realizm. Mają swoją dł. 345mm, ale trudno. Z założenia ma to być tylko wycinek stacji a nie jakaś konkretna całość. (Mam tylko taką powierzchnię do zagospodarowania). W tej skali i z takimi rozjazdami więcej nie da się pokazać..

W takim razie, Tomek K - co proponujesz?
Inne rozjazdy np. 15-stopniowe wydają mi się mało realistyczne (mały promień łuku na torze zwrotnym), ale z drogiej strony mają mniejszą długość i możnaby pokoazać więcej ?
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#4
Jak dla mnie bomba. Dużo zwrotnic, semaforów, sieci trakcyjnej. Nawet udało się wepchnąć między prawie realistyczne rozjazdy pół peronu. Do dzieła.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
Też miałem się nie odzywać, ale mnie sprowokowaliście. W pełni popieram Tomka. Makieta, nawet najmniejsza, powinna być w miarę realistycznym odwzorowaniem fragmentu prawdziwej kolei (nawet fikcyjnej, tzn. takiej, która w realu nie występuje, ale mogłaby wystąpić). Tymczasem to, co tu zaproponowano, z rzeczywistymi układami torowymi stacji ma niewiele wspólnego (o tym dziwacznym niby peronie już nie wspomnę). Należałoby się najpierw zastanowić, jak cała stacja miałaby wyglądać i dopiero wtedy wybrać jej fragment do odzwieciedlenia na makiecie. Trzeba zdecydować, czy linia ma być jedno- czy dwutorowa, czy stacja jest przelotowa, czy węzłowa itd. itp. Należy ustalić przeznaczenie poszczególnych torów, jak mają wyglądać przebiegi pociągowe i manewrowe i wynikające z tego konieczne połączenia rozjazdowe. Na te i wiele innych pytań trzeba sobie najpierw odpowiedzieć, a dopiero wtedy zabierać się za projektowanie makiety. Polecam lekturę forum, np. wątku Krisa o makietach dla średnio leniwych i przestudiowanie układów torowych róznych stacji.
 
OP
OP
archiraff
Reakcje
169 0 0
#6
Zależy mi na realizmie. Może faktycznie zrobię wybrany fragment stacji. Mam taką opcje:
Fragment podręcznkowej stacji (czysta teoria), godzinami wpatrywałem się w ten plan kiedy byłem mały:

ScanSKP.jpg

Zasugerujcie, jaki wycinek nadawałby się najbardziej, z góry dzięki :) (muszą być rozjazdy krzyżowe, uwielbiam)
Ja proponuję taki obszar 250x50cm:

SKP — kopia.JPG
 
P

Paweł Piotr

Gość
#7
Nie bardzo rozumiem - czy Ty robisz makietę (jakaś stacja od początku do końca), czy dioramę?
 

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
82 1 0
#8
A czy mogę zapytać, czy kolega posiada chociaż fizycznie jeden rozjazd, który chce zastosować do budowy tego odcinka głowicy stacji ?
 
OP
OP
archiraff
Reakcje
169 0 0
#9
A czy mogę zapytać, czy kolega posiada chociaż fizycznie jeden rozjazd, który chce zastosować do budowy tego odcinka głowicy stacji ?

Jeszcze nie posiadam, zamówie wszystkie tory jednorazowo w sklepie internetowęym. Na pewno będzie to Roco.

Nie bardzo rozumiem - czy Ty robisz makietę (jakaś stacja od początku do końca), czy dioramę?
Robię diorame, takie dziwne wymiary wynikają z tego, że chcę wkomponować ją sobie w meble. A ten większy scan pokazałem dlatego, że cicho liczę na waszą pomoc - może ktoś zasugeruje jakiś fragment do zrobienia (ok.180x50cm)
 
Ostatnio edytowane:

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
82 1 0
#10
No to wydaje mi się, ze niestety na takich wymiarach taka głowica na rozjazdach 10-cio stopniowych się nie zmieści....
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#11
Nie wiem jak układ będzie wyglądać, ale może jakąś formą kompromisu byłyby rozjazdy Peco 12sto stopniowe?
 

Inkson

Moderator
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.404 28 0
#12
Mogę podpowiedzieć, że siedem rozjazdów i anglików ROCO 10sto. ułożonych po kolei jako rozjazdy zajmuję długość równe dwa metry. Warunek jest jeden trzeba je przyciąć.
 
OP
OP
archiraff
Reakcje
169 0 0
#13
Mogę podpowiedzieć, że siedem rozjazdów i anglików ROCO 10sto. ułożonych po kolei jako rozjazdy zajmuję długość równe dwa metry. Warunek jest jeden trzeba je przyciąć.
A to ciekawe akurat..
Tak, planuje użyć rozjazdów i anglików tych 10stopniowych i nie widzę problemu, żeby je trochę przyciąć.. i tak są wystarczająco realistyczne (promięń łuku na torze zwrotnym rozjazdu). Lada chwila kupuje tory, rozjazdy i zabieram się do pracy..

A co myślicie, drodzy forumowicze o pomyśle wystawienia mojej pierwszej, starej dioramy
http://forum.modelarstwo.info/threads/moja-makieta.22064/
na allegro.pl?
Miałbym prostszą sprawę jeśli chodzi o finanse, nawet jakby miało mi się to zwrócić - na nowe tory i rozjazdy?
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#14
Weź tylko poprawkę na to że na pewno nie zwrócą Ci się koszty włożonych materiałów, nie mówiąc o całych kosztach budowy.

Sprzedać korzystnie będzie trudno, bo z tym jest tak jak z działką budowlaną na której już stoi dom według Twego własnego projektu - albo wystawisz ją tanio i sprzedasz szybko ale dużo na tym stracisz, albo będziesz musiał bardzo długo czekać jeżeli dasz realistyczną cenę, bo musi się trafić ktoś kto zaakceptuje Twoje pomysły i będzie gotów nagiąć do nich swoje. Zwłaszcza że Twojej makiety nie kupi ktoś kto nie planuje dalszej rozbudowy albo nie ma na nią dość miejsca, wszak w tej konfiguracji ona nie umożliwia nawet puszczenia najprostszego składu w przysłowiowe kółeczko, więc żaden bogaty tatuś synkowi raczej nie kupi. Chyba że napatoczy się jakiś kolekcjoner, który wykorzysta ją jako ambitną podstawkę do ekspozycji taboru.
 
OP
OP
archiraff
Reakcje
169 0 0
#15
Nie wiem jak układ będzie wyglądać, ale może jakąś formą kompromisu byłyby rozjazdy Peco 12sto stopniowe?
O tych rozjazdach Peco coś słyszałem ale nie widziałem ich nigdy, poza allegro.pl chyba bardzo ciężko je dostać? 12stopni byłoby dobrym kompromisem, lecz decyduje się na Roco - głównie z powodów estetycznych i funkcjonalnych. Roco ma szeroki asortyment (nawet tory na podkładzie betonowym, który planuje użyć przy torach głównych zasadniczych, są tory flex no i te rozjazdy 10stopniowe, które na prawde bardzo mi się podobają

Weź tylko poprawkę na to że na pewno nie zwrócą Ci się koszty włożonych materiałów, nie mówiąc o całych kosztach budowy.

Sprzedać korzystnie będzie trudno, bo z tym jest tak jak z działką budowlaną na której już stoi dom według Twego własnego projektu - albo wystawisz ją tanio i sprzedasz szybko ale dużo na tym stracisz, albo będziesz musiał bardzo długo czekać jeżeli dasz realistyczną cenę, bo musi się trafić ktoś kto zaakceptuje Twoje pomysły i będzie gotów nagiąć do nich swoje. Zwłaszcza że Twojej makiety nie kupi ktoś kto nie planuje dalszej rozbudowy albo nie ma na nią dość miejsca, wszak w tej konfiguracji ona nie umożliwia nawet puszczenia najprostszego składu w przysłowiowe kółeczko, więc żaden bogaty tatuś synkowi raczej nie kupi. Chyba że napatoczy się jakiś kolekcjoner, który wykorzysta ją jako ambitną podstawkę do ekspozycji taboru.
Czas i pieniądz nie gra roli. Wystawię ją w atrakcyjnej cenie, może ktoś się znajdzie - tak jak mówisz raczej do dalszej rozbudowy, ewentualnie jako eksponat sam w sobie. Póki co, wystawiam ją w swoim mieście na witrynie pracowni architektonicznej. Możliwe, że w ten sposób też się ktoś znajdzie.
A jeśli nie, to też dobrze, bo mam do niej wielki sentyment :)
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#17
Mam ich (czyt torów Peco) parę sztuk w tym zwrotnice 12 stopniowe więc jak chcesz to mogę podrzucić parę fotek na PW. Flexy na podkladach betonowych chyba też mają w ofercie tyko nie wiem czy Code 100 czy również i code 75