• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Muzeum kolejnictwa w Atenach

Reakcje
292 0 0
#1
W trakcie urlopu miałem okazję odwiedzić Muzeum kolejnictwa w Atenach.

Muzeum zlokalizowano przy ulicy Siokou nr 4 w dzielnicy Sepolia, przy samych torach kolejki podmiejskiej. Do dyspozycji muzeum oddano jakieś stare budynki kolejowe i chyba znajduje się ono "pod skrzydłami" oddziału towarowego greckich kolei OSE. Otwarte od 09:00 do 13:00 od wtorku do piątku, biletów nie ma, wstęp bezpłatny. Jak dojechałem około 10:00 to obszczekał mnie pies pracownika... a później wyszedł człowiek i otworzył muzeum abym mógł wejść.

Próbowałem dojechać od Akropolu i centrum, ostatecznie jednak dojechałem od strony Pireusu. Przeciętni mieszkańcy są absolutnie nieprzydatni i nie ma sensu branie jeńców celem ich przesłuchania. Co więcej nawet taksówkarze nie wiedzą, że jest takie muzeum w Atenach ani gdzie. Niektórzy mieli nawet kłopot ze zlokalizowaniem samej ulicy Siokou. Koniec końców dojechałem do innej, większej arterii, która wydawała się prowadzić we właściwym kierunku, Aleja Konstantinoupoleos, i do tego wzdłóż torów kolejowych. Ta metoda jest chyba najskuteczniejsza, ponieważ Aleja Konstantinoupoleos biegnie albo po obu stronach torów albo raz po jednej to po drugiej stronie, niestety czasem zanika. W jednym miejscu musiałem pojechać typowo po grecku w ślad za miejscowymi kierowcami, czyli pod prąd. Ale to chyba norma w danym miejscu, ponieważ nikt się nie dziwił i nie trąbił. Zgodnie z mapą ulica Siokou, przy której znajduje się muzeum powinna zacząć się przy torach ale bez przejazdu przez nie. Tak jednak nie było, brama muzeum znajduje się przy samym przejeździe kolejowym. Co więcej jest nie po tej stronie torów, po której się jej spodziewałem. Ale poza tym, wszystko jest "siga siga" i wszystko gra.
KPL-6340.jpg KPL-6338.jpg KPL-6337.jpg KPL-6336.jpg

W zbiorach muzemum są historyczna lokomotywa i wagon, które jeździły z Diakopto do Kalavrity na Peloponezie a nawet wagon "palarnia" Sułtana Abdula Aziza, to ten tak bogato zdobiony.
Mimo skromnych zbiorów sądzę, że warto potrudzić się aby tam dojechać i odwiedzić muzeum.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#5
Te najcenniejsze zbiory znajdują się pod dachem. A na zewnątrz stoją jeszcze jakieś "złomki" i mam nadzieję, że czekają na odnowienie i na lepsze czasy.
KPL-6329.jpg KPL-6330.jpg KPL-6331.jpg KPL-6332.jpg KPL-6333.jpg [DOUBLEPOST=1409488266,1409487944][/DOUBLEPOST]Uzupełnieniem niech będą te oto opisy ale niestety nie stały przy konkretnych obiektach i musiałem ich szukać, co za tym idzie kolejność zdjęć nie została zachowana przy konkretnej lokomotywie.
wag.Sułtana Adula Azziza KPL-6309.jpg lok.A4 fot.6279, 6280 KPL-6316.jpg lok.B151 fot.6295, 6296 KPL-6315.jpg lok.EA204 fot.6281, 6282 KPL-6311.jpg lok.G211 fot.6291, 6292 KPL-6310.jpg lok.Z7505 fot.6293, 6294 KPL-6314.jpg KPL-6318.jpg
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.898 111 7
#6
Niegdys Anglicy dostarczyli do Grecji "decapod'y" (1-5-0), byly to chyba jedyne dekapody eksportowane z Angli. Czy Spotkales sie gdziec z jakims przedstawicielem tej serii?
 
Reakcje
45 0 0
#8
Muzeum w dotychczasowej lokalizacji zostało zlikwidowane, a budynek uwieczniony na zdjęciach przez Konrada został już wyburzony. Nowa lokalizacja przewidziana jest w lokomotywowni wachlarzowej w Pireusie, podobno część taboru trafiło do szopy w Renti ( komentarze w internecie ). Nie udało mi się zweryfikować czy muzeum w Pireusie jest już czynne i jak wygląda ekspozycja.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#9
Muzeum w dotychczasowej lokalizacji zostało zlikwidowane, a budynek uwieczniony na zdjęciach przez Konrada został już wyburzony. Nowa lokalizacja przewidziana jest w lokomotywowni wachlarzowej w Pireusie, podobno część taboru trafiło do szopy w Renti ( komentarze w internecie ). Nie udało mi się zweryfikować czy muzeum w Pireusie jest już czynne i jak wygląda ekspozycja.
Zgadza się, informacja Marka Sz jest prawidłowa. Muzeum w Atenach zostało zlikwidowane, co więcej nawet budynek został wyburzony. Niestety Grecy nie są nader szybcy w działaniach, mają czas i na oficjalnej stronie kolei OSE nie ma pełnej informacji. Niestety nie udało i się zweryfikować podczas tegorocznego pobytu, czy faktycznie nowe muzeum, które podobno zostało otwarte w maju br. w starej szopie wachlarzowej w Pireusie działa, nazwali to muzeum "Rotonda", oczywiście od kształtu budynku. Nie udało mi się skontaktować z nikim w OSE w celu zasięgnięcia informacji. A na posterunku policji w Pireusie nic nie wiedzieli. Branie jeńców na ulicy nie miało sensu, ponieważ oni nic nie wiedzą nawet gdyby stali o jedną przecznice dalej.
Jest też miniaturowa muzeum kolei elektrycznych na stacji kolejowej/metra w Pireusie w porcie ale... (no uwaga...) było zamknięte w terminie od 01 do 31 sierpnia z powodu... wakacji. Taaa... a wyglądało tak:

IMG_1237.jpg IMG_1238.jpg IMG_1239.jpg

... na samym końcu peronów.

W tym budynku:

IMG_1242.jpg IMG_1243.jpg IMG_1244.jpg IMG_1245.jpg IMG_1246.jpg IMG_1247.jpg IMG_1248.jpg
 
Reakcje
45 0 0
#11
Widzę, że nie tylko ja się naciąłem na ten Pireus. Ale owoce morza poprawiły humor po tej muzealnej klęsce ;) Nowe muzeum jest planowane, lub już otwarte, w hali wachlarzowej w Pireusie przy stacji Lefka, ok 10 min od stacji końcowej metra/kolejki elektrycznej - 37°57'12.4"N 23°39'03.9"E. Niestety tą informację znalazłem już po powrocie.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#12
Widzę, że nie tylko ja się naciąłem na ten Pireus. Ale owoce morza poprawiły humor po tej muzealnej klęsce ;) Nowe muzeum jest planowane, lub już otwarte, w hali wachlarzowej w Pireusie przy stacji Lefka, ok 10 min od stacji końcowej metra/kolejki elektrycznej - 37°57'12.4"N 23°39'03.9"E. Niestety tą informację znalazłem już po powrocie.
A no to wychodzi na to, że ja też pewne potwierdzenie dalszego istnienia muzeum otrzymałem od znajomych w Patrze jak do nich pojechałem w oczekiwaniu na prom do Włoch ale to już był ostatni dzień w Grecji. No cóż, następnym razem.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#15
Dokładnie tak samo do tego podchodzę. Zwłaszcza, że loty do Aten są w przystępnych cenach, kuchnia doskonała a i zabytków pozakolejowych albo innych muzeum w bród. Przy okazji - czy ktoś z Was był może w muzeach kolejowych w Salonikach i w Volos?
O tak, ja tam jeżdżę co roku, a tak jakoś mam. Tym razem pojechałem z rodziną samochodem.
 

Podobne wątki