• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Multimaus Roco nie pamięta ustawień CV?

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#1
Witam.

Zakupiłem niedawno dekoder dźwięku Zimo do SM42 i chciałem poustawiać podstawowe pierwsze CV, ale jak dokonuje zmian, wpisuje wartości to one nie są ostatecznie wprowadzone.

Np. w CV2 mam domyślnie wartość 8. Chce ją zwiększyć i wpisuje 12, naciskam ok, światełka migną w lokomotywie ale wartość się nie zmienia. Gdy ponownie wchodzę w CV dalej jest 8. Co robię nie tak? Mam polski soft do myszy Roco, w ustawieniach zmieniłem tryb na CV.

chciałem jeszcze sprawdzić głośność dźwięków, jest ona pod CV63 i tam mam domyślnie wpisane 0 i też nic nie daje zmiana.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#2
jak dokonuje zmian, wpisuje wartości to one nie są ostatecznie wprowadzone
Kto dokonuje zmian i wpisuje wartości? ;) Bo ja zwykle dokonuję zmian i wpisuję wartości. A na poważnie, nie do końca rozumiem, w czym jest problem? Skąd kolega garot wie, że wartość CV się nie zmienia? MultiMAUS nie może odczytywać, więc i nie pokazuje rzeczywistej wartości CV, wskazania na wyświetlaczu to wartości domyślne. Przy próbie zmiany CV1 (adres) zawsze będzie migała cyfra 3, jako domyślna wartość. Nawet po wpisaniu innej wielkości i zatwierdzeniu (OK), przy ponownej próbie zmiany pokaże się znowu 3, mimo, że poprzednio w rzeczywistości ustawiono inną wartość. Ponadto multiMAUS nie zapamiętuje żadnych wartości CV, więc pytanie zawarte w tytule wątku nie ma sensu..
 
OP
OP
garot

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#3
Kto dokonuje zmian i wpisuje wartości? ;) Bo ja zwykle dokonuję zmian i wpisuję wartości. A na poważnie, nie do końca rozumiem, w czym jest problem? Skąd kolega garot wie, że wartość CV się nie zmienia? MultiMAUS nie może odczytywać, więc i nie pokazuje rzeczywistej wartości CV, wskazania na wyświetlaczu to wartości domyślne. Przy próbie zmiany CV1 (adres) zawsze będzie migała cyfra 3, jako domyślna wartość. Nawet po wpisaniu innej wielkości i zatwierdzeniu (OK), przy ponownej próbie zmiany pokaże się znowu 3, mimo, że poprzednio w rzeczywistości ustawiono inną wartość. Ponadto multiMAUS nie zapamiętuje żadnych wartości CV, więc pytanie zawarte w tytule wątku nie ma sensu..

Dziękuję za komentarz. Postaram się sprecyzować pytanie bo ja ogólnie jeszcze laik jestem i pewnie źle zrozumiałem.

Obejżałem taki filmik na youtube z wprowadzeniem do modyfikacji podstawowych CV:
FILM

Autor opisuje jak można przy pomocy zmian parametrów w CV ustawić przyspieszenie i hamowanie lokomotywy. W moim nowym dekoderze lokomotywa od razu szybko przyspiesza jak lekko wychyle pokrętłem i chciałbym ustawić tak jak on aby po milimetrze jechała. Stąd moje pytanie o te CV. Myślałem ze to w każdym multimausie da się zrobić. Ponadto drogę hamowania chciałem skrócić.

Czy tym sposobem albo innym jestem wstanie ustawić jazdę lokomotywy aby wolniutko się poruszała? W trybie manewrowym również jest za szybko jakby co. Miałem wcześniej dekoder jazdy lenz+ i tam było wszystko super z jazdą.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#4
Jak lekko wychylę. Ja nie bez powodu zażartowałem w poprzednim wpisie, w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasownik ma z reguły końcówkę "ę", a nie "e".
Myślałem ze to w każdym multimausie da się zrobić.
Da się. Za pomocą multiMAUS można zmienić wartość podstawowych CV dekodera, także tych, odpowiadających za prędkość minimalną, maksymalną, przyspieszanie i hamowanie. Trzeba tylko pamiętać, że multiMAUS nie pokazuje rzeczywistych wartości. Trzeba wiedzieć, którą CV zmienić i jakie wartości może dana CV przyjmować, a potem próbować, notując sobie kolejne próby. Te informacje powinny być podane w instrukcji dekodera.
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#6
1. instrukcja Multimause, 2. drugie instrukcja do dekodera, 3. - znaleźć odpowiednie tematy na forum, od tego też zaczyna Łukasz w swym filmiku. Trzeba też trochę to rozumieć co się czyta. Można na początek najważniejsze rzeczy wypisać sobie na osobnej kartce, np. które CV co zmieniają. Łukasz jak dla mnie opowiada trochę chaotycznie, niemniej pokazuje dużo fajnych rzeczy.
Mało kto pamięta pod którym CV co się zmienia. Są osoby też i tu na forum, które mają to wszystko w jednym paluszku. Lecz raczej im się nie chce 2 razy na dzień tłumaczyć nowicjuszom co i jak ciągle to samo. To wszystko jest TU na TYM forum napisane. Owszem trzeba trochę czasu na to poświęcić aby to wszystko znaleźć i zrozumieć.
Sam chcę w kilku lokach pozmieniać parametry pracy ale tylko w ostatecznej ostateczności będę zadawał pytania. Zacznę od ... patrz punkt 1 ;-) .
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#8
Łukasz jak dla mnie opowiada trochę chaotycznie, niemniej pokazuje dużo fajnych rzeczy.
A kto to jest Łukasz?
Mało kto pamięta pod którym CV co się zmienia.
Trudno to zapamiętać, bo poza CV1 (adres) i CV8 (reset) w różnych dekoderach może to być różnie, dlatego zawsze podstawą musi być przeczytanie instrukcji dekodera.
 
OP
OP
garot

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#9
MM pokaże zaprogramowane wartości, ale w połączeniu z odpowiednią centralką. Z czarną cegłą Roco nie ma takiej opcji. @garot jaką masz centralkę?
Przepraszam za błędy w pisowni, szkoda że nie ma edycji komentarzy to bym poprawił :)

Mam czarną centralkę od Roco, faktycznie w instrukcji jest wspomniane że tylko mogę odczytywać, jak koledzy pisali. W instrukcji dekodera ESU pisze że CV2 odpowiada za minimalną prędkość ale nawet jak ustawię mała wartość np. 8 to i tak od razu z dużą prędkością lokomotywa rusza i nie da się precyzyjnie na minimalnej prędkości sterować. Tak samo hamuje gwałtownie :( Może skontaktuje się ze sprzedawcą i coś poradzi.

Jeszcze do niedawna nie wiedziałem ze można takie wartości samemu zmieniać więc i tak cieszę się z nowej wiedzy :)
 
OP
OP
garot

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#12
Marqus niestety nie pomogło,

Panie Adamie dziękuję za link do wątku, pomogło!

Teraz wszystko śmiga jak należy i mogę minimalne prędkości osiągać. Jeszcze sobie w CV zmodyfikowałem i jest super! Pięknie jeździ i do tego ten pisk przy hamowaniu jest ekstra!

Bardzo dziękuję za pomoc, gdyby co to dla innych osób wklejam cytat Elvisa:

Spróbuj, CV54=0, wyjdź z programowania i naciśnij F1. Model ruszy z kopyta i przejedzie około 2m, dla tego jest potrzebne te trochę wolnego, prostego toru, o którym wspominał Jacek. Jeśli to nie pomoże, to silnik do wymiany.

U mnie ruszyła lokomotywa na około 1 metr.

Dziękuję wszystkim za pomoc.