• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

MULTIMAUS - Naprawa potencjometru

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#1
Witam kolegów i proszę o pomoc.
Kupiłem Multimausa z drugiej ręki i okazał się uszkodzony.
Mechanicznie (jak domniemywam z uszkodzeń) zepsuto potencjometr.
Został wylutowany i szukam teraz odpowiedniego, aby go wlutować.
Wiem, że część kosztuje grosze, ale pytanie jak i gdzie ją zdobyć.
Myślałem też o kupnie jakiegoś starego, zepsutego LOKMAUSa 2 aby z niego pozyskać ten potencjometr, ale nie jestem
pewien czy są one takie same i czy się nada. Może gdzieś można kupić taki potencjometr, ale nie ma na nim żadnych numerów.
Tylko napis "ALPS" na obudowie plastikowej. Reszta multimausa, czyli programowanie itd. działa poprawnie.
Podpieram wszystko fotkami i proszę o pomoc w znalezieniu potencjometru.
Plytka Multimausa.jpg
Potencjometr 1.jpg
Potencjometr 2.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
283 45 10
#2
Jeśli masz miernik to pomierz jego parametry i udaj się do najbliższego sklepu elektronicznego. Oczywiście zabierz z sobą uszkodzony potencjometr. Nawet jak nie masz multimetru to w sklepie i tak Ci pomogą dobrać potencjometr. Ewentualnie może koledzy Elvis lub Karolmar.
 
Ostatnio edytowane:

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#3
Ja nie, ale powinien mieć @Grzes .
Lokmaus 2 ma zupełnie inną konstrukcję i takiego potencjometru wewnątrz nie ma.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#4
Witam kolegów.
U Pana Karola byłem od razu osobiście. Sprzęt leżał tam parę tygodni. Szukając w necie odpowiedniego potencjometru nic nie przypasowało. Odebrałem sprzęt wczoraj, właśnie tak jak na fotach widać.
Potencjometr ma 3 nóżki u dołu i 1 u góry. To właśnie chyba ta 1 nóżka jest problemem. Pewnie jest to cześć specjalnie produkowana dla ROCO.
Środkowy otwór centrująco regulujący jest też niepowtarzalny i musi pasować do pokrętła.
@Elvis Szkoda, że Lokmaus 2 nie przypasi, a może Lokmaus 3 ma takie rozwiązanie jak w Multimausie?
Jest może jakiś serwis ROCO w Polsce, który by miał taką część?
Pozdrawiam.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#5
Potencjometr ma 3 nóżki u dołu i 1 u góry. To właśnie chyba ta 1 nóżka jest problemem.
Patrząc na płytkę drukowaną, górna nóżka ma połączenie elektryczne ze środkową u dołu. Z uwagi, że jest to potencjometr SMD, to górna nóżka ma zwiększyć właściwości montażowe.
Środkowy otwór centrująco regulujący jest też niepowtarzalny i musi pasować do pokrętła.
Otwór jest typowy do gałek mocowanych na oś typu "D"
Z oryginalnym potencjometrem może być problem. Obawiam się, że nawet na stronie ALPS nie znajdziesz takiego potencjometru.
Pewnie jest to cześć specjalnie produkowana dla ROCO.
Jak nie znajdziesz oryginalnego, to pozostanie Ci przystosowanie jakiegoś innego.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#6
Dzięki za zainteresowanie. Na stronie ALPS nie mogę znaleźć. Są podobne, ale z 5 nóżkami (3, które widać i 2 na "górze" skrajnie, których tu nie widać) No i nie wiadomo jaki opór jest potrzebny...
RDC90_L.GIF
 
Ostatnio edytowane:

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#9
Małe uzupełnienie.
To nie jest tez zwykły potencjometr, tylko rezystancyjny czujnik położenia (stosowany między innymi w samochodach).
Na stronie ALPS masz ich wybór:
https://www.alps.com/prod/info/E/HTML/Sensor/Position/RDC50/RDC50_list.html
Produkt japoński i z branży samochodowej więc może być ciężko dostępny w zwykłych sklepach z elektroniką.
Na Aliexpress są jakieś wyprzedaże np.:
https://pl.aliexpress.com/wholesale...0180522011944&SearchText=alps+position+sensor
https://pl.aliexpress.com/item/Resi...ional-angle-detecting-sensor/32790271013.html
https://pl.aliexpress.com/item/Spot...&terminal_id=132cc93a5c81417a95956c65a929f05f

Możesz tez szukać na e-bay'u bo tam tez czasem się pojawiają.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#10
Ostatnio edytowane:

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#11
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#12
Witam.
Po ponownym oglądzie doszedłem do wniosku, że ten RDC503052A nie będzie odpowiedni ze względu na kształt wewnętrznego otworu.
Posiada on dodatkowe wycięcie kątowe i nie jest to typowy kdztałt "D".
Odpowiedni będzie RDC503051A . Ten ma otwór "D":
https://www.alps.com/prod/info/E/HTML/Sensor/Position/RDC50/RDC503051A.html
Wszystkie te części z tej serii mają identyczne parametry tylko różnią się mocowaniem, nóżkami lub innymi drobiazgami.
Na Ali jest taki sam, lub podobny, który się chyba nada:
https://pl.aliexpress.com/item/Resi...108.1000016.1.44296a9aJfn7cp&isOrigTitle=true
Napisałem też do ROCO z prośbą o informację - czekam na odpowiedź...
Zobaczymy czy się zainteresują. Poczekam na nią chyba kilka dni i wtedy zamówię ten RDC503013A z Ali bo w Polsce chyba nie kupię :cry:
Co myślicie
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#13
Witam.
Wysłałem do ROCO prośbę o pomoc razem z tymi zdjęciami.
Najpierw dostałem wiadomość, że zajmą się tym jak tylko to będzie możliwe... (bla, bla, bla)
Dziś dokładnie po miesiącu od wysłania przeze mnie maila dostałem od nich konkretną odpowiedź.
Po translatorze wygląda to tak:

Szanowny Panie,
Dziękujemy za wiadomość e-mail i zainteresowanie naszymi produktami.
Otrzymasz tę część w ciągu kilku następnych dni wyjątkowo i na wyjątkową wartość firmy wysłaną przez nas.
Życzymy Wam wiele radości ze swojego hobby, modelowej kolei.
Z poważaniem.

No i co Wy na to?
Ja jestem :D:D:D:D:D:love::D:D:D:D:D
Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#15
Z gory przepraszam za polszczyzne bo pisze na telewizorze. Wlutowalem przyslana czesc i dziala... prawie. Nie moge wykonac kalibracji pokretla w pozycji ZERO. Robie z instrukcja. Pojawia sie error i tyle. Lok rusza, jedzie w obu kierunkach i staje ale staje w pozycji pokretla ustawionego lekko w prawo. W pozycji ZERO pokretla na kliku lok juz wolno rusza i jedzie. Czy jest cos tez moze do wyregulowania wewnatrz centralki ?
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#17
Niestety nie rozwiązałem problemu.
Multimaus poszedł do ludzi za małe pieniądze :cry: Oczywiście z rzetelnym opisem...(y)
Można zamknąć.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#18
Witam kolegów i proszę o pomoc.
Kupiłem Multimausa z drugiej ręki i okazał się uszkodzony.
Mechanicznie (jak domniemywam z uszkodzeń) zepsuto potencjometr.
Został wylutowany i szukam teraz odpowiedniego, aby go wlutować.
Wiem, że część kosztuje grosze, ale pytanie jak i gdzie ją zdobyć.
Myślałem też o kupnie jakiegoś starego, zepsutego LOKMAUSa 2 aby z niego pozyskać ten potencjometr, ale nie jestem
pewien czy są one takie same i czy się nada. Może gdzieś można kupić taki potencjometr, ale nie ma na nim żadnych numerów.
Tylko napis "ALPS" na obudowie plastikowej. Reszta multimausa, czyli programowanie itd. działa poprawnie.
Podpieram wszystko fotkami i proszę o pomoc w znalezieniu potencjometru.
Zobacz załącznik 574558 Zobacz załącznik 574559 Zobacz załącznik 574560
Jak otworzyłeś obudowę? Znalazłem jedną śróbkę ale jeszcze trzymaja jakies zatrzaski na dole i u góry. Nie wiem jak je zwolnić.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#19
Hej.
Tak, jest śrubka i po jej odkręceniu trzeba podważyć z boków, wówczas wyskoczy z zatrzasków bocznych.
Z dołu lub z góry (nie pamiętam) jest takie mocowanie, które nie wyskoczy tylko trzeba wysunąć obudowę jak wyskoczą boczne zatrzaski.
Dlatego trzeba z czuciem to zrobić obserwując jak reaguje obudowa, tym bardziej, że nie pamiętam czy jest to u góry, czy na dole...
Mi się udało nie wiedząc o tym mocowaniu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 45
DCC 7
DCC 4
DCC 3

Podobne wątki