• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Most lub wiadukt

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Zdjęcie-0772.jpg
Zdjęcie-0773.jpg
Zdjęcie-0774.jpg
Zdjęcie-0776.jpg
Zdjęcie-0777.jpg
Przy robieniu porządków w pracy kolega chciał to wyrzucić do śmieci. Zabrałem to i teraz się zastanawiam czy z tego kawałka aluminium może powstać most lub wiadukt. Wymiary tego elementu wynoszą dł.405 mm, szer.185 mm. Proszę o poradę w tym temacie.

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
H0e
Ekspert
Szczerze mówiąc, ani mostu ani wiaduktu nie zbudujesz z tego czegoś, jak mniemam szkieletu do jakieś elektroniki.
Nigdy nie widziałem takich profili w wyżej wymienionych konstrukcjach, chyba że będzie użyty do kolejki zabawkowej.

viator

Aktywny użytkownik
Jako inżynier budownictwa muszę niestety potwierdzić opinię Pawła - taki schemat mostu jest nierealny.
Jeśli jest lekkie i sztywne wykorzystaj to na coś czego nie widać a co wzmacnia konstrukcję.
Np. odwróć to do góry nogami, odkręć poprzeczki i wykorzystaj do wzmocnienia wjazdowego odcinka tunelu na makiecie albo jako wręgi jakiejś hali, parowozowni.
Albo postaw to pionowo i wykorzystaj jako szkielet wieżowca. Gdyby zrobić elewację przeszkloną, wówczas trzy aluminiowe przetłoczenia o przekroju prostokątnym można zostawić widoczne, wystające z elewacji jako pilastry.

Załączniki

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Cały czas myślę żeby jednak z tego elementu zbudować taki mały most.. Przeciąłem te elementy na pół, złożyłem bokami do siebie, skręciłem śrubami i czekam na wizytę u frezera aby wyrównać powierzchnię.
Zdjęcie-0868.jpg
Zdjęcie-0870.jpg

viator

Aktywny użytkownik
Na kratownicę nie bardzo chyba się nadaje. Jeżeli uparłeś się na most, to najlepiej gdybyś zamknął prześwity i zrobił z tego po prostu profile skrzynkowe stanowiące dźwigary nośne i równocześnie pełne balustrady. Takie mosty projektuje się do dziś, nawet niedawno miałem przed nosem takie rysunki. Linia dwutorowa, most zespawany w kształcie koryta z dwóch skrzynkowych prostokątnych blachownic (dźwigarów spawanych z blach) po bokach i z pełnej blachy dołem. Dno gumowane i wysypane normalnym szutrem z ułożonymi torami. Tyle że te Twoje skrzynki są trochę za szerokie.

Załączniki

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Właśnie takie będą, tylko na tor pojedyńczy. Mam już przygotowane kawałki blaszek aluminiowych, tylko muszę je dopasować do wymiarów dzwigara.
Zdjęcie0011.jpg

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Dzwigary wyfrezowane, blaszki przycięte na wymiar, jeszcze nie wszystkie. Zdjęcia blaszek zostały wykonane na masce samochodu, dlatego takie ciemne tło.
Zdjęcie-0941.jpg
Zdjęcie-0968.jpg
Zdjęcie-0971.jpg

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Po przygotowaniach i złożeniu tego wszystkiego w całość wyszedł taki produkt. Jest jeszcze nie skończony,zrobiłem zdjęcia poglądowe aby móc to pokazać na forum, to pierwszy dzwigar z czterech. Proszę o opinie, sugestie.
Zdjęcie-1007.jpg
Zdjęcie-1008.jpg
Zdjęcie-1009.jpg

viator

Aktywny użytkownik
Prawda. Mając dwukondygnacyjną ramę przerobić ją na dwie blachownice, na to trzeba mieć i inżynierskiego nosa i modelarskie oko :)

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
H0e
Ekspert
Ale uparciuch, wyrazy podziwu, w sytuacji gdy wszyscy odradzają, dążyć do celu, wytrwałość, zanikająca cecha homo sapiens.

Z

Zv

Gość
Zamek jak typowy Polak... gdy usłyszał od Fachowców "nie da się" powiedział - no to **** patrz :D swoja drogą skala pozwala na wszelakie adaptacje w H0 nieosiągalne. Ja w tym mostu nie widziałem.