• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Most Kolejowy zapałczany

ZEN

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam Państwa. Chciałbym wam przedstawić projekt własny mostu zbudowanego z zapałek w połączeniu z "czynnym" torowiskiem H0 i tu mam pytanie czy można połączyć modelarstwo kolejowe z zapałczanym ? jaki jest wasz punkt widzenia ? a co do modelu to jest dużooo pracy, do budowy potrzebowałem 40 paczek zapałek, kamieni z rzeki,diody, kabla 3 metry, gliny pod fundamenty :D osadzone na płycie karton-gips i dużo zajawki do tematu detali, obróbki czy odwzorowania śladów eksploatacji mostu, torowiska. Pracuję nad tym cały czas a roboty są na wykończeniu (i jeszcze zawsze się coś znajdzie do poprawki) :D buduję go od 3 lat z przerwami a doświadczenie sam sobie przyswoiłem :) planuję zrobić makiety które będą po bokach mostu na planowaną długość 3 metrów... sorki za jakość zdjęć ale robiłem je telefonem. Jak wam się na to patrzy ? proszę o szczerą opinię, propozycje, porady. :D
Pozdrawiam Rafał.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#2
Doceniam ilość włożonej pracy. Most wygląda fajnie. Jednak nie połączył bym go z makietą kolejową.
Są to dość skrajne modelarstwa.
Kolejowe jest bardzo szczegółowe. Natomiast zapałczane jest mocno redukcyjne.
Myślę, że połączyć się da, ale jednak most (oryginał) musi mieć drewnianą konstrukcję, zapałki muszą być klejone w belki w skali.
Każde łączenie musi być pozacinane w sposób zgodny z inżynierią. Oczywiście można to kleić.
Taka konstrukcja może mieć niewiele wspólnego z modelarstwem zapałczanym, ale wówczas będzie to wyglądało poprawnie na makiecie kolejowej.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#3
proszę o szczerą opinię, propozycje, porady. :D
Więc przedstawię moją opinię.
Zacznę od mostu, sam pomysł fajny, wykonanie także jest okej. . Po pomalowaniu i oszlifowaniu wyjdzie fajny drewniany most gdzieś w świecie. Mnie się podoba. Usunąłbym natomiast to przejście przez tory z zapałek, oraz odbojnice na moście (te z zapałek), zastąp je prawdziwą szyną, lub nie rób ich wogóle.Do tego powinny iść od początku mostu do jego końca, taki kawałek nie miałby sensu w rzeczywistości. Niestety to samo jest z słupami sieci trakcyjnej, musisz je wymienić na prawdziwe, jakiegoś producenta, choćby najtańsze, bo te psują cały efekt i wyglądają nijak. Albo zostaw most bez nich, na mało której makiecie widujemy słupy.

Co do samej makiety, musisz wymienić szuter (pomiędzy podkładami), psuje efekt, gdyż jest zbyt gruby, a kolor też nie taki jak powinien. Za naprawdę niewiele można kupić szuter polaka, przez co tor wiele zyska.

Kamienie na "rzece" są dobre, ale do akwarium. Te po przeliczeniu w skali dają jakąś niesamowitą wielkość, nazbieraj piasku na plaży, w ogrodzie, na placu zabaw. Da to o niebo lepszy efekt.

Kwestia diód. Fajny pomysł na oświetlenie, ale zastąp je zwykłymi białymi, czarnobiałe zdjęcie które wrzuciłeś jest okej, jednak kolorowe wyglądają jakby pod mostem była choinka. Może dać też mniejsze diody (np: SMD 0603), wtedy będzie już idealnie (y)


Doceniam pracę i mam nadzieję, że mój post zmotywuje cię do dalszej pracy ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#5
O ile się nie mylę na mostach nie ma szutru.
To może zależeć od konstrukcji - na tym zdjęciu co prawda jest wiadukt na nieużywanej linii Szamotuły-Międzychód koło Nojewa ale tak samo wygląda na mostach o podobnej konstrukcji. Wszystko zależy od konstrukcji - na takim ceglanym - szuter może być. Za to na moście do którego nawiązuje ten zapałczany - czyli kratownicowym raczej szutru by nie było.

IMG_5647.JPG


IMG_5644.JPG

[DOUBLEPOST=1472756465][/DOUBLEPOST]Pomysł z zapałkami - bardzo ciekawy. Z tego materiału chyba najlepiej robić model tylko mostu drewnianego - najlepiej z polowej wąskotorówki. Fajne przykłady - na poniższej stronie:
http://roztocze24.info/kolej/waskotorowki/
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#7
Na wielu mostach jest podsypka ("szuter"), ale z pewnością nie na takim drewnianym. O tym była kiedyś dyskusja w dziale "Prawdziwa kolej", w temacie o mostach. A ten most w rzeczywistości niestety zawaliłby się pod własnym ciężarem, nie mówiąc o pociągu. Zapałki raczej kiepsko udają stalową konstrukcję kratową, można z nich zrobić model mostu drewnianego w stylu z Dzikiego Zachodu, ale takie mosty wyglądają zupełnie inaczej.
 
OP
OP
Z

ZEN

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
W porządku, Dzięki za opinię otóż dało mi to do myślenia więc odbojnice i przejście usunę gorzej z szutrem bo przytwierdziłem go na stałe vikolem :D na torowisko spróbuje nałożyć ślady zdezelowanego szlaku, oświetlenie mogę regulować przełącznikami a 2 słupy są "semaforami" w moim wydaniu :) chciałem zrobić mały panel sterowania oświetleniem pomyśle jeszcze o tym, chcę też cały most pomalować na odpowiednie kolory a przed tym oszlifować żeby to miało efekt impregnowanego mostu z drewna ale to chyba nierealne, ewentualnie jakimi farbami to malować ? oraz chce spytać jakie polecacie produkty modelarskie w tym celu ? ... będzie to stanowić poligon doświadczalny :)
niedawno jeszcze było tam torowisko też z zapałek wymierzone na skalę H0 ale nie było idealne więc znikło :D
To oznacza dłuższy czas realizacji a chęci brak ... :/
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#9
Na początku: Witaj na Forum! :)
Podoba mi się Twój most. Jest ciekawy - dla mnie to słowo najlepiej opisuje to, co zbudowałeś. Szacun za wytrwałość (y)

Jeśli mogę wyrazić swoją opinię....pozostawiłbym go na tym etapie. Zacząłbym coś nowego, ale to nowe zacząłbym od gruntownego przekopania niniejszego forum.
Zrób fajną dioramę kolejową, może być też z mostem, ale tym razem użyj zapałek w typowo drewnianych aspektach projektu (tak, jak któryś z kolegów podpowiadał o mostach wąskotorowych).
Może to być diorama, a później moduł :)

Działaj i pokazuj! Masz talent i cierpliwość. (y)(y)
 
OP
OP
Z

ZEN

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Witam. Dziś mnie myśl taka naszła że zostawię to jak jest (brak czasu i chęci) może do tego wróce z czasem a zamierzam wziąć się za dioramę przy czym sobie po praktykuję z "realem" w skali :D wezmę na cel stację Zawadzkie albo jakąś bocznicę z torem przelotowym gdzieś w świecie bez sieci trakcyjnej ... Dzięki za szczerość :)
Pozdrawiam.
 

Podobne wątki