• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Montaż poręczy/uchwytów do wagonu (Tillig Bautzen 84)

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#1
Witam,
Niedawno zakupiłem wagon Bautzen 84 Tilliga w malowaniu PKP Intercity. W pudełku poza wagonem znajduje się wypraska z poręczami. I tutaj moje pytanie, (gdyż zawsze jak kleiłem modele to zanim były pomalowane :p) jak to zamontować aby klej nie uszkodził malowania? Czy po prostu dać to "na wcisk"?
 
D

Docteur

Gość
#2
Z tego co widzę na zdjęciach (bo nie posiadam tego wagonu) to raczej idzie na wcisk.
Ps. "Koledzy" jeśli się mylę to nie krytykujcie mnie od razu ;).
Standard - nie mam, nie wiem, nie znam się - ALE SIĘ WYPOWIEM !!!

Witam,
Niedawno zakupiłem wagon Bautzen 84 Tilliga w malowaniu PKP Intercity. W pudełku poza wagonem znajduje się wypraska z poręczami. I tutaj moje pytanie, (gdyż zawsze jak kleiłem modele to zanim były pomalowane :p) jak to zamontować aby klej nie uszkodził malowania? Czy po prostu dać to "na wcisk"?
Można dać "na wcisk", ale przy intensywnej eksploatacji poręcze lubią oddzielać się od wagonu. Znalazłem na to następującą metodę:

1. Wycinam poręcz z ramki,
2. Pasuję "na wcisk" do pudła wagonu i sprawdzam, czy nie odstaje. Wykonanie poręczy jest takie sobie, więc czasem trzeba nieznacznie skrócić bolec, który wchodzi w otwór pudła.
3. Na kartkę zwykłego papieru daję kropelkę kleju (używam Revella z igłą), zanurzam w nim końcówki "bolca" wchodzącego w pudło wagonu.
4. Montuję poręcz na pudle wagonu, dociskając w miarę potrzeby poręcz w punktach mocowania.

Całe clou tej metody polega na tym, żeby na poręcz nabrać minimalną ilość kleju, tak aby przy jej wciśnięciu w otwór pudła, po prostu z tego otworu nie wypłynął.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#3
Dla każdego, kto skleił choć jeden model w życiu ta prosta metoda nie powinna być niczym nowym, ani też niczym trudnym :)
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#4
Standard - nie mam, nie wiem, nie znam się - ALE SIĘ WYPOWIEM !!!


Można dać "na wcisk", ale przy intensywnej eksploatacji poręcze lubią oddzielać się od wagonu. Znalazłem na to następującą metodę:

1. Wycinam poręcz z ramki,
2. Pasuję "na wcisk" do pudła wagonu i sprawdzam, czy nie odstaje. Wykonanie poręczy jest takie sobie, więc czasem trzeba nieznacznie skrócić bolec, który wchodzi w otwór pudła.
3. Na kartkę zwykłego papieru daję kropelkę kleju (używam Revella z igłą), zanurzam w nim końcówki "bolca" wchodzącego w pudło wagonu.
4. Montuję poręcz na pudle wagonu, dociskając w miarę potrzeby poręcz w punktach mocowania.

Całe clou tej metody polega na tym, żeby na poręcz nabrać minimalną ilość kleju, tak aby przy jej wciśnięciu w otwór pudła, po prostu z tego otworu nie wypłynął.
Bardzo dziękuję za dokładną instrukcję :) Myślę, że poza mną też wielu początkującym się przyda (y)
 

Podobne wątki