• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Montaż dekodera z pominięciem jego standardu

KroLo14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam!

Ostatnio zabrałem się za ucyfrowienie jednego z moich starszych modeli i mam do Was pytanie...

Podłączyłem testowo swój układ na płytce Andruino, ale mam problem, bo nie wiem, czy dobrze podłączyłem dekoder do układu...
Dekoder podłączyłem do wejść opisanych w instrukcji jako "Gleis reichts" oraz "Gleich links". Oba wejścia mojego układu podłączyłem do wejść AUX1 oraz AUX2, natomiast wyjście mojego układu do GND.

Edit. Dekoder też nie reaguje na jakiekolwiek działanie że strony centralki.

Dekoder to ESU 54615 w standardzie 21 pin.

Poniżej są zdjęcia mojego układu oraz tego, co pokazuje mi instrukcja.
Układ:
Instrukcja mówi:

Coś pominąłem, lub źle zrobiłem?
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Gdybyś umieścił zdjęcia bezpośrednio na forum, nie było by takiego fajnego napisu "We value your privacy" ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
A ja zapytam jako laik: co to za "swój układ na płytce Andruino" i po co to w ogóle? Nie lepiej podłączyć dekoder po prostu do obwodów lokomotywy? Przewody z dekodera trzeba doprowadzić do właściwych miejsc w obwodach modelu, tzn. do odbioru prądu z szyn, do zasilania silnika i do odpowiednich świateł, zgodnie z instrukcją dekodera. AUX1 i AUX2 to wyjścia funkcyjne dekodera, którymi można sterować dodatkowymi światłami, generatorem dymu czy innymi wodotryskami. Można je też wykorzystać np. do niezależnego sterowania światłami końcowymi (czerwonymi), bo w starszych modelach zwykle jednocześnie zaświecały się światła białe na jednym końcu i światła czerwone na drugim końcu lokomotywy (sterowane tym samym wyjściem świateł dekodera). Ale do tego może być konieczna przeróbka oryginalnych obwodów lokomotywy.
 
OP
OP
K

KroLo14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Na płytce Andruino składałem czysto testowo... Docelowo wyląduje na płytce drukowanej. Elektronika w modelu sprowadza się do jednej żarówki i silnika, bo jest to model Piko z lat '80.
To może zapytam inaczej... Jak prawidłowo podłączyć dekoder, żeby wszystko działało, bo chyba robię coś nie tak, że nie wychwytuje mi dekodera na torze do programowania?

Edit. Jeszcze dodaję poprawiony schemat na szybkości...
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#7
Z dekoderem 21-pinowym jest trochę kłopot, bo najlepiej byłoby zastosować płytkę z gniazdem, ESU takie ma, gdzie piny są wyprowadzone na punkty lutownicze. Wtedy do tych punktów przylutowuje się przewody, prowadzące dalej do odpowiednich miejsc obwodu lokomotywy. Do modelu bez gniazda łatwiej zamontować dekoder z przewodami i wtykiem np. 8-pinowym, bo wtedy odcina się wtyk, a kabelki prowadzi do lokomotywy. W instrukcji dekodera jest to dość dobrze pokazane. Można też zastosować gniazdo 8-pinowe na przewodach (też m.in. ESU), wtedy dekoder łatwo można wyjąć w razie potrzeby. Ale nawet bez tego łatwiej jest podłączyć dekoder, z którego wystają przewody, a nie taki, jak 21 MTC.

Do podstawowych funkcji jazdy trzeba zasilanie z szyn doprowadzić do dwóch przewodów (lub punktów lutowniczych) dekodera, a z dekodera dwa przewody poprowadzić do silnika. Odpowiednie wyjścia dekodera można też poprowadzić do świateł, jest to też opisane w instrukcji ESU.
 
OP
OP
K

KroLo14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
@Andrzej Harassek Właśnie dlatego wybrałem 21pin, bo wystarczy, że "włożę" przewody do dekodera i po sprawie... Problem mam taki, że po bezposrednim połączeniu dekodera do centralki poprzez wtyki opisane w instrukcji jako "Gleis reichts" oraz "Gleich links" nie widzi mi tego dekodera...
 

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#10
Dekoder ma wspólny + (wspólna anoda) dla oświetlenia, więc układ Twój nie zadziała. Zrobiłes ukłąd dla wspólnej katody.
Pin16 powinien wejść tam gdzie masz na obrazku wejście AUX1 i AUX2. a wyjścia zamiast do GND powinieneś wpiąć w Pin14 i pin15
Oczywiście schemat do przeorganizowania odpowiednio
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#11
Właśnie dlatego wybrałem 21pin, bo wystarczy, że "włożę" przewody do dekodera i po sprawie.
Przyznam, że nie bardzo rozumiem.
po bezposrednim połączeniu dekodera do centralki poprzez wtyki opisane w instrukcji jako "Gleis reichts" oraz "Gleich links" nie widzi mi tego dekodera.
O jakie "wtyki" chodzi? Dekodera nie podłącza się bezpośrednio do centralki. Co to znaczy, że (co?) "nie widzi dekodera"? Centralka (jaka?) nie widzi dekodera, wysyła tylko do dekodera polecenia. Jeżeli dekoder nie reaguje, to raczej on "nie widzi" (cokolwiek to znaczy) centralki i jej poleceń. A dekoder nie zareaguje na polecenia z centralki, jeżeli nie jest podłączony do lokomotywy. Jedynymi reakcjami dekodera jest jazda lokomotywy i włączanie/wyłączanie świateł ew. innych funkcji modelu. Zamiast modelu można też użyć specjalnego stanowiska testowego do dekoderów, w którym jest silnik i lampki (LED) symulujące oświetlenie lokomotywy.
 

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#12
Dekodera nie podłącza się bezpośrednio do centralki. Co to znaczy, że (co?) "nie widzi dekodera"? Centralka (jaka?) nie widzi dekodera, wysyła tylko do dekodera polecenia. Jeżeli dekoder nie reaguje, to raczej on "nie widzi" (cokolwiek to znaczy) centralki i jej poleceń. A dekoder nie zareaguje na polecenia z centralki, jeżeli nie jest podłączony do lokomotywy.
E tam. A czymże sa tory jak nie przedłużeniem kabli z centralki? Można podłączyć dekoder bezpośrednio do centrali. Problemem może być pozostawienie "wiszących" (nie obciążonych) wyjść na silnik, ale tu można dać obciążenie zastępcze w postaci odpowiednio dobranego rezystora dużej mocy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#14
E tam. A czymże sa tory jak nie przedłużeniem kabli z centralki? Można podłączyć dekoder bezpośrednio do centrali.
Wszystko można, tylko czy ma to jakikolwiek sens?
Problemem może być pozostawienie "wiszących" (nie obciążonych) wyjść na silnik, ale tu można dać obciążenie zastępcze w postaci odpowiednio dobranego rezystora dużej mocy.
No właśnie, i co z tego wyniknie? Jak ten rezystor ma pokazać, czy dostaje zasilanie z dekodera (jak silnik)? Dla mnie takie próby nie mają najmniejszego sensu. Dekoder można sprawdzić albo w modelu, albo na stanowisku testowym. Ale to drugie rozwiązanie pozwoli nam tylko sprawdzić, czy dekoder jest sprawny, ale nie, czy dobrze jest wykonane podłączenie go do lokomotywy. Tylko po co sprawdzać kupiony nowy dekoder? Rozumiałem, że chodzi o sprawdzenie ucyfrowienia modelu lokomotywy.
To jest dekoder z żeńskim złączem więc teoretycznie można do gniazda wcisnąć przewody.
Też tak pomyślałem, że o to może chodzić, choć mnie taki pomysł nigdy by do głowy nie przyszedł. Wydaje mi się, że to chyba raczej kiepskie rozwiązanie.
 
OP
OP
K

KroLo14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
@wicy Paaanie...
Dzięki za tak ważną informację
Jeszcze tylko, czy na pewno zasilanie z torów trzeba podłączyć do pinów : "Gleis reichts" oraz "Gleis links"?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#16
Na pewno, podłącz toto sztywnym przewodem żebyś miał pewność że dobrze siedzi w gnieździe. Nie pomyliłeś stron?Podpinasz dekoder patrząc na stronę z otworami czy stronę z gniazdem?
 

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#18
@wicy Paaanie...
Dzięki za tak ważną informację
Jeszcze tylko, czy na pewno zasilanie z torów trzeba podłączyć do pinów : "Gleis reichts" oraz "Gleis links"?
Tak właśnie.
Zwróć uwagę, że dekoder ma wyjścia VCC i GND. Raczej próbowałbym podłączyć zasilanie arduino pod te piny niż zasilać je zewnętrznie. A jeśli już koniecznie zewnętrznie to GND dekodera i arduino muszą być wspólne.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 122
DCC 6
DCC 9
DCC 39

Podobne wątki